Teisiamas referendumo talkininkas: „Aš pats įsitraukiau – mano giliu įsitikinimu, tai buvo būtina“ (papildyta teismo nutartimi)

Virginija Jurgilevičienė

Liepos 14 d., pirmadienį, grupė visuomenininkų stebėjo Prano Andriejaičio administracinės bylos, iškeltos dėl parašų rinkimo tvarkos pažeidimų, nagrinėjimą Kretingos apylinkės teisme.

Kaip jau skelbta, Klaipėdos apygardos prokuratūros Klaipėdos apylinkės prokurorės Danutė Rudienė savo nutartyje teigia, kad nutraukiama baudžiamoji ir keliama administracinė byla už Referendumo įstatymo 11 straipsnio nesilaikymą, t.y. už tai, kad piliečio duomenis įrašė parašų rinkikas, o pasirašė pats pilietis, pritariantis referendumo surengimui. Tačiau savo nutarime prokuratūra nenurodė, nei kieno teisėms ar teisėtiems interesams administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo savo veiksmais padarė esminę žalą, nei kokio ši žala dydžio.

Kaip teigia žmogaus teisių gynėjai, toks „prokuratūros nutarimas neatitinka bausmės instituto keliamų tikslų – pažeistos teisės atstatymo. Neaišku, kieno teisės buvo pažeistos ir kokiu dydžiu, todėl nesuprantama, kodėl nurodyti piliečiai turi būti baudžiami.“ Kaip pabrėžiama Vytauto Budniko pasirašytame teisinės konsultacijos rašte, „valstybės kerštas arba įbauginimas – negali būti laikomi bausmės tikslu“.

Prano Andriejaičio administracinę bylą nagrinėjusi Kretingos apylinkės teismo pirmininkė Raimondai Kulberkienei, deja, šis kaltinimo nepagrįstumas nebuvo įdomu – per kaltinamojo apklausą jis vis bandė išklausti, koks žmogus, organizacija ar partija įtraukė kaltinamąjį į parašų rinkimą. Tarsi parašų rinkimas, kad būtų paskelbtas referendumas, yra ne konstitucinė piliečių teisė, o nusikalstama veika, ir reikia net per teismą aiškintis, kas paskatino pilietį rinkti parašus?

Tokio pobūdžio klausimai liovėsi tik tada, kai referendumo talkininkas Pranas Andriejaitis kelis kartus patvirtino, kad į tą veiklą jis įsitraukė pats, sužinojęs apie parašų rinkimą iš spaudos, nes jo „giliu įsitikinimu“, kad tai buvo „būtina“. P.Andriejaitis neneigė per ikiteisminį tyrimą nustatytų duomenų: prašomas referendumo iniciatyvą remiančio piliečio, duomenis į parašų rinkimo lapą įrašė jis, deja, per daug neįsigilinęs į parašų rinkimo instrukciją, jis sutiko ir su kitu, labai natūraliu piliečio prašymu – leisti už šią iniciatyvą pasirašyti pačiam.

Teismą stebėjusiems visuomenininkams buvo akivaizdu – referendumo talkininkams būtina turėti advokatą, kuris apgintų tuos, kurie nepadarydami jokios „žalos piliečių teisėms bei teisėtiems interesams arba valstybinėms, visuomeninėms įmonėms, įstaigoms, organizacijoms“, sudarė sąlygas žmonėms išreikšti savo pilietinę valią. Labai tikėtina, kad tuomet ir teisėjos klausimai nebūtų buvę tokie tendencingi, greičiausiai nebūtų buvę ir tokio nepagrįsto prokuratūros rašto.

Šiandien paaiškėjo, kad prokurorės Danutės Rudienės siūlymui skirti Pranui Andrijaičiui įspėjimą teisėja Raimonda Kulberkienė pritarė.

Būtinai dalyvausime ir Zitos Čepeliauskienės administacinės bylos teisme liepos 17 d. 9 val.

Siūlome Gedimino Paplausko reportažą iš Prano Andriejaičio teismo.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
10 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
10
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top