A. Anušauskas: Biografija T. Birmontienei netrukdo tapti Tarptautinio baudžiamojo teismo teisėja

Be komentarų.

* * *

Garsią teisėją vėl vejasi sovietinės praeities šešėliai

Mindaugas Jackevičius | DELFI.lt

Tarptautinio baudžiamojo teismo (TBT) teisėja pretenduojanti tapti buvusi Konstitucinio Teismo (KT) teisėja ir prezidento Valdo Adamkaus patarėja Toma Birmontienė vėl turi aiškintis dėl sovietmečiu rašytos disertacijos apie tarybinės milicijos sukūrimą Lietuvoje.

Vyriausybė yra pritarusi siūlymui pradėti T. Birmontienės rinkimų kampaniją. Tarptautinio baudžiamojo teismo teisėjai bus renkami gruodžio 8‒17 dienomis Niujorke vyksiančiame TBT valstybių, Romos statuto šalių, asamblėjos tryliktame posėdyje. Teisėjai renkami slaptu balsavimu devynerių metų kadencijai.

Vadovaujantis TBT Romos statuto 36 str. nuostatomis, teisėjai renkami iš nepriekaištingos reputacijos, nešališkų ir sąžiningų asmenų, turinčių kvalifikaciją užimti aukščiausius teisminės valdžios postus savo šalyje. TBT jurisdikcijai priklauso labai sunkūs nusikaltimai: genocidas, karo nusikaltimai, nusikaltimai žmoniškumui, agresijos nusikaltimas.

Šiuo metu prasideda kandidatų lobizmo laikotarpis.

DELFI šaltinių žiniomis, tarptautiniuose sluoksniuose stebimasi dėl Lietuvos pasirinktos kandidatės į Hagoje įsikūrusį TBT. Esą Lietuva, siekianti, kad sovietmečio nusikaltimai būtų prilyginti genocidui, siunčia žmogų, kuris pats turi kontroversiškų sąsajų su sovietiniu laikotarpiu, o disertacijoje aukštino stribus. Tarp diplomatų juokaujama: „Norime išgirsti, kokia Lietuvos kandidatės samprata apie genocidą“.

Pagrindine kliūtimi minima T. Birmontienės disertacija „Tarybinės milicijos sukūrimas Lietuvoje“, kurią ji Maskvoje apgynė 1989-aisiais, jau atgimimui įsisiūbavus. Anksčiau žiniasklaidoje ne kartą rašyta, esą T. Birmontienės tėvas Alfonsas Mockevičius galėjo talkinti NKVD.

T. Birmontienė: visa mano karta gyveno dviejose epochose

Pati T. Birmontienė DELFI sakė, kad jos rašyta disertacija nesutrukdys kandidatuojant į TBA. Jos teigimu, mokslininko veikla vertinama ne vieno darbo pagrindu, bet žvelgiant į visumą. Per daugiau nei 25 metus teisėja sako paskelbusi labai daug publikacijų įvairiais konstitucinės teisės, žmogaus teisių klausimais, kurie apibūdina jos, kaip mokslininkės, gebėjimus.

„Visa mano karta gyveno dviejose epochose. Aš dėsčiau teisę, teisininko profesija ir akademinė veikla sovietiniais metais buvo itin kontroliuojama. Gyniau disertaciją Maskvoje, nes Lietuvoje teisininkų disertacijų ginti nebuvo leidžiama. Oficialią komunistų partijos ideologiją atitinkančių darbų citavimas buvo privalomas. Visi, kurie rašė socialinės srities disertacijas, rašė tarybines disertacijas“, – aiškina T. Birmontienė. Pasak T. Birmontienės, jos disertacijoje yra keletas citatų iš tarybinio mokslininko A. Rakūno knygos, dėl kurių ir kyla šios diskusijos.

T. Birmontienė kaip nesąžiningas ir negarbingas vertina spekuliacijos jos tėvo praeities tema. Teisėja paaiškino, kad jis nedirbo nei NKVD, nei KGB. Jis buvo tarybinis biurokratas, dirbo tarybinėje prokuratūroje, Lietuvos komunistų partijos Centro komitete instruktoriumi, Vidaus reikalų ministerijoje.

Teisėjai sunku pasakyti, kodėl jos asmenybė vis puolama naudojant vis tuos pačius argumentus. „Gal kai kam nepatinka ir Konstitucinio Teismo nutarimai, kurių rengime aktyviai dalyvavau būdama KT teisėja“, – svarsto T. Birmontienė. Jos teigimu, KT pastaraisiais metais priėmė daug reikšmingų Lietuvos valstybingumui ir istorijai sprendimų, kaip antai dėl Lietuvos valstybės geopolitinės orientacijos konstitucinės sampratos, kitų NATO valstybių karinių pajėgų ir karinių bazių buvimo Lietuvoje, dėl galimybės SSRS įvykdytus nusikaltimus Lietuvoje kvalifikuoti kaip genocidą, nusikaltimus žmoniškumui ir karo nusikaltimus, dėl Lietuvos Respublikos tęstinumo ir Lietuvos partizanų pripažinimo kovojusius su okupacija Lietuvos Respublikos ginkluotosiomis pajėgomis.

„Todėl šiame kontekste kaip politines spekuliacijas vertinčiau priekaištus dėl daugiau kaip prieš 25 metus parengtoje disertacijoje pacituotų kitų autorių darbų. Aišku, tikėtis kad visiems įtiksiu, negaliu“, – kalbėjo T. Birmontienė.

A. Anušauskas: visos disertacijos sovietmečiu buvo ideologizuotos

Seimo narys konservatorius istorikas Arvydas Anušauskas sako, kad sovietmečiu visos disertacijos buvo ideologizuotos. „Įvadinėje dalyje reikalaudavo įrašyti įvairių marksizmo leninizmo klasikų, partijos suvažiavimo dokumentų citatas – ar tai būtų sociologinis, ar istorinis darbas. Lygai tą patį turėjo padaryti ir matematikai, ir fizikai“, – aiškina A. Anušauskas.

A. Anušauskas atkreipia dėmesį, kad menininkai, norėję išvažiuoti į užsienį, turėjo sukurti nors vieną ideologiškai motyvuotą kūrinį. Kai kuriems kuriantiems žmonėms būdavo atnešami ištisi lapai teksto, kurį dėl įvairių priežasčių šie privalėdavo įdėti į savo darbus.

Parlamentaras nemano, kad T. Birmontienei dėl disertacijos gali kilti sunkumų siekiant posto TBT.

„Kiek žinau, egzistuoja praktika, kad pirmiausia vertinama dabartis: kompetencija, profesionalumas, kokios pareigos eitos pastaruoju metu. Jau niekas nežvilgčioja nei į diplomą, nei kokius pažymius aukštojoje mokykloje gavo. Atvirai pasakius, tai niekam nerūpi“, – sakė Seimo narys.

Jis pastebi, kad diskusijų kyla ne tik dėl T. Birmontienės. Kai kurie sovietmečiu dirbę teisėjai į savo biografijas įrašo Lietuvoje teisėjais dirbantys, pavyzdžiui, nuo 1983 m. Jie dirbo Lietuvoje, tačiau tikrai ne Lietuvos Respublikos sistemoje.

„Dažnas tą dalyką pamiršta, todėl šiuo atveju tai nėra užuomina vienam žmogui: manau, pas mus visuomenėje į šiuos klausimus žiūria jautriau nei bus pažiūrėta kur nors kitose Vakarų šalyse“, – kalbėjo A. Anušauskas.

Delfi.lt

* * *

Daugiau apie T. Birmontienės biografiją ir karjeros planus skaitykite šiose publikacijose:

Mons. Alfonsas Svarinskas. Tamara svajoja apie Prezidento rinkimus

T.Birmontienė nominuota Lietuvos kandidate į Tarptautinio baudžiamojo teismo teisėjus

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
19 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Canada

Stribu vaikai teis genocido vykdytojus? Nejuokinkit. Totalus moralinis jusu valdzios bankrotas.
Anushausko paistalai tinka tik jusu vidaus rinkai kvailiams mulkinti.

Taigi

Profesionali teisėja, profesionaliai kūrė nusikalstamus Konstitucinio teismo nutarimus. Tinkama TBT, ten kaip tik tokių ir reikia, kurie teistų pagal politinius užsakymus.

JAV

Grybauskaitei svarbu kad kuo daugiau exkomunistu uzimtu aukstas vietas tarptautiniuose junginiuose- tai pasiteisinias ir jai paciai, kaip NKVD-isto dukrai, kompartinei biurokratei. E.kurys jau tupi ESajungoje, dabar rusaite Tamara atstovaus Lietuvai. Anusauskai, galvok su galva, ne subinlaiziavimo aparatu.

Baisi gėda...

Ir visa tai Lietuvos valstybės vardu…
Ir kas už tai atsakys?
Ir vėl visi apsimes, kad taip ir turi būti?
Ir kiek tai dar truks? kiek duosimės?…

Taigi

Liaudie gynėjo dukra draugė Birmontienė. Tai būtina sąlyga tapti mūsų (nomenklatūriniu) žmogumi.
Fašistai, nacionalistai, bažnytininkai, violetiniai – jūs nei vienas nebūsite aukštose pareigose. Taigi.

Beta

Nieko čia naujo- konservai seniai yra ortodoksinių komunistų fanai. Grybauskaitė, Birmontienė, dar reikia tik Burokevičių reabilituoti, o Ivanovą VDD vadu paskirti ir Tatos chebra galės raportuoti Putinui: Vade, užduotis įvykdyta!

Gerai atidirbo

Birmontienė konservams būdama KT teisėja todėl ir tinka į bet kokias tarptautines pareigas. Ir dar, koks čia dar istorikas anušauskas. IŠ jo istorikas kaip iš manes kunigas. Lansberginė istorija tai ne Lietuvos istorija. Jau laikas tai kai kam suprasti.

Mukaburis

2004 metais, kai buvo pradėtas kurti Tamaros Birmontienės kaip būsimos LR prezidentės įvaizdis, Mons. Alfonsas SVARINSKAS prašė viešą laišką Tamarai Birmontienei:
“Profesore, ar suprantate, kad jūs tarnavote okupantams ir žudėte Lietuvą dvasiniai, moraliniai, vadovaudamasi okupantų teisės raide? O jūsų tėvas Alfonsas Mockevičius – fiziškai. Jūs iki šiol nepadarėte viešo išpažinimo ir atgailos. Jūs, jūsų tėvas ir kiti kolaborantai esate kalti dėl šimtų tūkstančių atimtų gyvybių, ašarų ir kraujo. Tai kaip jūs galite mokyti jaunąją Lietuvos kartą universitete, dirbti Prezidento patarėja ir dar svajoti apie Prezidento rinkimus?
Aš, kaip laisvės kovotojas, prašau, jei jūs dar turite sąžinės, pasitraukite iš visų šių postų ir doru darbu išpirkite savo kaltę.”

Brinkazis

Žiaurumu pagarsėjusio Veisiejų stribo A. Mockevičiaus duktė Tamara (Toma)buvo rengiama 2009 m. prezidento rinkimams. Žurnalistė L.Miškinienė 2004 metais pradėjo jos, kaip būsimos prezidentės, įvaizdžio kūrimo kampaniją: „po penketos metų prof. T.Birmontienės pavardė turėtų rasti atgarsį daugelio rinkėjų širdyse. Juk turi ateiti moteris kurti Lietuvą.” Kilus visuomenės pasipiktinimui, šių planų buvo atsisakyta, o vietoj jos buvo parinkta kita “moteris kurti Lietuvą”.

nesutrukdys

Aišku, kad Birmontienei disertacija nesutrukdys siekti karjeros aukštumų – nes jis įsistatė kiaulės akutes. kaip ir visi buvusieji-esantieji. ne, su tokiomis akutėmis jie jau gimė – genai jau tokie. Anušauskas – ne išimtis

Sta

Anusauskai, anusauskai, ei !… , anusauskai, anusauskai, oi …..

Ieva

Bjauriausia konservatorių ir Grybauskaitės veidmainystė.

pagal anušauską

geras kandidatas toms pareigooms būtų ir R. Zamolskis…

Taigi

Ko jūs taip pergyvenate. Dar kartą pakartoju, TBT tokie teisėjai, kaip Birmontienė, yra reikalingi, nes jie moka vykdyti politinius užsakymus.

Svarbu

ne biografijos,o tai,kad jos slepiamos ir klastojamos.Vertybinis momentas pats svarbiausias.

Kam kam,

bet koncervatoriams reiketų patylėt narstant priklausomumo ir biografijų švarumo klauimus. Juokinga, kai NKVD gali Prezidentaut ir visą tautą šokdint ir mulkint, o vargšiukė, rašiusi apie miliciją- jau nebetinka į Eurosojuzą. Kažkaip logika nesusiriša? Gal kas gali paaiškint?

Fokstrotas su Fermeriu

„Tačiau jūs tvirtinate, kad jūsų disertacija Prezidentui nepasirodė esminis jūsų kompetencijos kriterijus, nes per nepriklausomybės metus paskelbėte ne vieną darbą ir profesorės vardą gavote už savo tarptautinį indėlį į sveikatos teisės tyrimus.”
——————————————

išties, kas gi kaltas – Fermeris ar Fokstrotas?
O užsieniečiai sako, kad kaltas lietuvių ambicijos trūkumas renkant save valdyti okupantus…

Aklad

Galas pasauliniam teisingumui, jei tarptautinius teismus ir kitas teisingumo intitucijas prades uzimineti Lietuvos „teisuoliai”

Klausimėlis Anušauskui

o paaiškink, prašau, kaip galėjo būti Lietuvos Prezidente būti išrinkta Grybauskaitė? Birmontienės klausimėlis, kad ir svarbus, bet tai tik vargana smulkmena lyginant ją su Grybauskaitės išrinkimu

19
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top