A.F.Rasmussenas teigia „The Guardian“: NATO dislokuos Rytų Europoje nuolatines pajėgas

DELFI.lt

NATO generalinis sekretorius Andersas Foghas Rasmussenas teigia, kad atsakydama į krizę Ukrainoje ir mėgindama atgrasinti Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną nuo situacijos eskalavimo Baltijos šalyse NATO rengiasi dislokuoti pajėgas naujai įkurtose bazėse Rytų Europoje.

Anot A.F. Rasmusseno, ateinančią savaitę Kardife įvyksiančiame NATO viršūnių susitikime bus mėginama išspręsti NATO viduje kylančius nesutarimus bei priimti sprendimą dėl pajėgų dislokavimo prie Rusijos sienų. Neabejojama, kad Maskva sureaguos į šiuos ketinimus, rašo „The Guardian“.

Taip pat A.F. Rasmussenas informavo apie ketinimus didinti Ukrainos saugumą, modernizuoti šios šalies ginkluotąsias pajėgas ir padėti Ukrainai pasipriešinti Rusijos agresijai.

„Patvirtinsime taip vadinamąjį parengties veiksmų planą, kurio paskirtis didinti gebėjimą greitai reaguoti visiškai pakitusioje Europos saugumo aplinkoje. Jau turime NATO atsakomųjų veiksmų pajėgas, kurių užduotis – prireikus nedelsiant dislokuoti pajėgas. Šiuo metu siekiama parengti taip vadinamąjį priešakinį būrį, kuris būtų pasirengęs imtis būtinų veiksmų“, – informavo jis.

„Siekiant šio skubaus pastiprinimo mums reikia atitinkamų dislokavimo bazių. Taigi pasirengimo darbai apims infrastruktūros parengimą, bazių ir centrinės būstinės įkūrimą. Siekiame, kad ateityje NATO dalyvavimas Rytų Europoje būtų didesnis“, – patikino A. F. Rasmussenas.

Lenkija ir trys Baltijos valstybės nerimauja dėl Rusijos keliamo pavojaus, todėl jos primygtinai reikalauja didesnio NATO dalyvavimo šiame regione. Lietuva, Lenkija, Estija ir Latvija negaili kritikos šiuo metu dedamoms NATO pastangoms apsaugoti Rytų Europos regioną ir linkusios vadinti šias priemones tik simboliškomis.

Tačiau nuolatinių NATO bazių įkūrimo Rytų Europoje klausimas kelia nesutarimus NATO viduje.

Prancūzija, Italija ir Ispanija tokiems planams nepritaria, o JAV ir Jungtinė Karalystė remia Rytų Europos valstybių reikalavimus.

Anot A.F. Rasmusseno, Vokietija šiuo klausimu laikosi neutralios pozicijos, nes nėra linkusi provokuoti Rusijos.

Anot „The Guardian“ šaltinių NATO struktūrose, tikėtina, kad Kardife įvyksiančiame NATO viršūnių susitikime bus rastas būdas dislokuoti naująsias NATO pajėgas taip, kad būtų išvengta termino „nuolatinė bazė“.

Vis dėlto pastovių ginkluotųjų NATO pajėgų dislokavimas Europos Rytuose gali sukelti geležinės uždangos efektą.

„Pajėgos galėtų būti dislokuojamos rotaciniu principu ir keičiamos labai dažnai. Siekiama, kad potencialus agresorius žinotų, kad tuo atveju, jei jis svarstys galimybę užpulti NATO, neišvengiamai susidurs ne tik su konkrečios valstybės kariais, tačiau ir su visos NATO karinėmis pajėgomis. Tai yra labai svarbu“, – patikino A.F. Rasmussenas.

Vienintelis NATO štabas į rytus nuo Šaltojo karo linijos yra Lenkijos Ščecino mieste prie Baltijos jūros.

Šaltiniai teigia, kad jis veikiausiai taps naujų dislokavimų centru. Oro ir karinio jūrų laivyno planai yra baigti, bet pasirodė, kad susitarti dėl tarptautinių sausumos pajėgų rytuose klausimo nėra taip lengva.

Paklaustas, ar Rytų Europoje po NATO vėliava bus dislokuotos nuolatinės pajėgos, A.F. Rasmussenas atsakė: „Trumpasis atsakymas yra „Taip“. Kad užkirsčiau kelią nesusipratimams, panaudosiu frazę „tiek, kiek reikės“. Mūsų rytinės partnerės bus patenkintos, kai pamatys, kas iš tikrųjų numatyta pasirengimo veiksmų plane“.

A.F. Rasmussenas nurodė, kad šios pajėgos galėtų būti dislokuotos per kelias valandas.

NATO aiškiai užklupo Rusijos prezidento gerai parengti veiksmai Ukrainoje, todėl blokas skuba parengti strategijas naujai erai, kurioje Rusija iš „strateginės aljanso partnerės“ virto priešiška valstybe, tobulinančia tai, ką NATO vadina „hibridiniu karu“.

A.F. Rasmussenas, kurio kadencija NATO vadovo pareigose artėja prie pabaigos, sakė: „Turime susitaikyti su realybe, kad Rusija nelaiko NATO savo partnere. Rusija yra valstybė, kuri, deja, pirmą kartą nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos jėga užgrobė teritoriją. Akivaizdu, kad turime prie to adaptuotis“.

Per interviu „The Guardian“ ir dar penkiems Europos laikraščiams jis teigė: „Galima ramiai sakyti, kad niekas nesitikėjo, jog Rusija jėga užgrobs žemę. Taip pat pamatėme ryškių Rusijos kariuomenės strategijos bei galimybių pokyčių nuo, pavyzdžiui, Gruzijos karo 2008 metais“.

„Pamatėme, kad rusai patobulino savo gebėjimus veikti greitai. Jie gali per labai, labai trumpą laiką didelio masto karines pratybas paversti karine puolimo operacija“, – teigė generalinis sekretorius.

A.F. Rasmussenas dar kartą pakartojo, kad tūkstančiai rusų karių yra susitelkę prie rytinių Ukrainos sienų ir iš artilerijos šaudo į Ukrainą. Jo informacija buvo paremta nuosavais NATO žvalgybiniais duomenimis ir „daugybe pranešimų“.

Tačiau NATO pareigūnai pripažįsta, kad žvalgybiniams duomenims trūksta patikimos informacijos nuo žemės. „Mes galime stebėti tik iš 23 mylių aukščio“, – sakė vienas pareigūnas.

A.F. Rasmussenas teigė: „Turime pranešimų iš įvairių šaltinių, kad rusai gana aktyviai dalyvauja destabilizuojant Rytų Ukrainą“.

„Matome, kad šaudoma iš artilerijos per sieną, taip pat Ukrainos viduje. Matome, kad Rusijos kariuomenė yra sutelkta prie sienos. Gana akivaizdu, kad Rusija prisideda prie Rytų Ukrainos destabilizavimo. Matome rafinuotą kombinaciją iš tradicinio karo, suderinto su informacijos ir, visų pirma, dezinformacijos operacijomis. NATO reikės kur kas daugiau, negu efektyviai reaguoti į tokį hibridinį karą“, – teigė A.F. Rasmussenas.

Vakarų lyderius kaip reikiant nustebino ir stiprų įspūdį paliko netikėtai pademonstruotas Rusijos karinis pajėgumas. Deja, Ukrainos kariuomenės padėtis šiuo klausimu – apgailėtina, teigia šaltiniai NATO.

„Jeigu mes nuo rusų atsiliekame dviem žingsniais, ukrainiečiai atsilieka 16 žingsnių. Jų generolai tenori viską išsprogdinti. Tačiau tai ne tas karas, kuriame šaudoma, tai informacinis karas“, – neseniai Kijeve pareiškė šaltinis NATO struktūrose.

Norėdamas dar labiau įsiutinti V. Putiną, NATO ketina suintensyvinti pagalbą ir bendradarbiavimą su Ukrainos kariuomene.

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka dalyvaus Kardifo viršūnių susitikime. Jis bus vienintelis NATO nepriklausančios šalies vadovas derybose su aljanso lyderiais.

Ketinama įsteigti keturis „patikos fondus“, kurių lėšos bus skirtos Ukrainos kariuomenės logistikai, vadovybei ir kontrolės struktūroms bei kibernetinei gynybai sustiprinti. Bus skirta ir pinigų ginkluotųjų pajėgų pensijoms.

„Ukraina eina savo keliu. Tai atsispindės ir viršūnių susitikime, nes planuojamas ir NATO bei Ukrainos atstovų susitikimas. Jo metu ir priimsime sprendimą to imtis, padėsime jiems sustiprinti šalies saugumo sektorių, jį modernizuoti“, – sako A.F. Rasmussenas.

Susitikimo metu taip pat bus sprendžiamas amžinasis klausimas dėl sumažintų Europos išlaidų gynybai, kuris itin svarbus, kai situacija prie žemyno rytinių ir pietinių sienų tapo nestabilia. Taip pat bus aptartas ir JAV susierzinimas dėl Europos delsimo skirti pinigų reikiamam žemyno saugumui.

„Pasibaigus Šaltajam karui, gyvenome pakankamai ramiai, dangus buvo giedras. Tačiau dabar susidūrėme su klimato kaita. Tokia situacija reikalauja didesnių investicijų. Pasibaigus šaltajam karui, politikai bandė nuraškyti vadinamuosius taikos dividendus. Tai nesuprantama. Dabar atsidūrėme visiškai naujoje saugumo situacijoje“, – pabrėžė A.F. Rasmussenas.

Delfi.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
11 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Žinia gera.

Bet reikia žinoti,kad Rusija gali to nepaisyti.Nes vakarai karo taip greit nepradeda.O žaliuosius žmogeliukus geruoju sunku išprašyti.

Jei Rusija užsuks dujas ES,

tai bus tik šaltesnė žiema,nes malkų šalys turi.Teks tik truputį pašalti ir pasukti galvas,kaip apsirūpinti sąžiningesniu kuru.Tuo tarpu,kai Ukrainai teks šalti ir žūti.Geriau jau kiek pašalti,nes tai tamsa prieš aušrą,kaip sakė V.Landsbergis sausio 13-tą 4 valandą nakties.

Rusija nieko neužpuolė ir nesiruošia pulti

Jankiai važiuokit į Ameriką-gana jūsų sukeltų karų,kurie tęsiasi po daugelį metų.Mes norime gyventi ramiai,be karų kurstymo.

ruta

Rusijos agresija , milijardine korupcija , nekompetentingi vadovai /svarbu lojalumas putkinui / ,alkoholizmas / 16 000 000 / narkomanijos lyderiavimas /12 000 000/ , jau veda ja prie prarajos .O kiek isigimusiu bukiu palaiko putkino degeneratine politika , stai kas buna , kai isigimeliai stalinai su savo zudiku sutve isnaikino protingus , mastancius , kuriancius . Europa tiek pripratus TIK vartoti , kad jai sunku suprasti su savo atrofavusiais smegenemis , kas ta Rusija ir kokio brudo dar is jos tiketis , svarbu yra rinka , dujos , nafta , o principai , morale , garbe , tai ne sio pasaulio dimensijos , pinigai valdo ne tik Lietuvoje … Amerika bent parodo savo stubura , tik neaisku kiek tai kainos… Skaityti daugiau »

Komentaras

O kur pasaulyje Rusija kuria naujas karines bazes? Kodėl Amerika lenda į Europą?
Nereikia mums karų, svetimų valstybių karinių bazių-tokia mano nuomonė, o ir pagal LR Konstituciją svetimų valstybių karinių bazių negali būti.
LR Konstitucija
137 straipsnis
Lietuvos Respublikos teritorijoje negali būti masinio naikinimo ginklų ir užsienio valstybių karinių bazių.

Vatnikas

Buvusio GRU specnazo vado Borovojaus mialas, kad Prezidentas Vl. Putinas yra JAV agentas, todėl jis tik skialbe kad kovoja prieš nato bazes prie Rusijos sienų, bet iš tikro daro viską, kad jos ten atsirastų. Tokius šmeižtus skleidžia nupirkti propagandistai, bet žmonės jais tyki. Dėl to Rusijoje jau daug kas nusivylė Prezidentu.

Vatnikas

Kokie agresyvūs tie Nato!! Juk rusų divizijos neužpuolė Ukrainos, o tian patiako per klaidą! Ir Krymą iš tikro Rusija okupavo per klaidą, nes anksčiau žemėlapiuose buvo šiaurė pavaizdota ne viršuje, o dešinėje. Tai jie sumaišė su Kolos pusiasaliu!!! O jankiai įžvelgė čia Rusijos agresiją. Skaudu!

Raigerdas

Gerbiami komentatoriai, nepamirškite vieno dalyko: kaip dabar elgiasi Rusijos valdžia, taip elgiasi kriminalai savo razborkėse. Ar kas nors pasidomėjote, kiek Rusijoje yra žudikų, kurie kariavo Afganistane, Čečenijoje, Gruzijoje, Lietuvoje, kur buvo nužudyti mūsų pasieniečiai? Kodėl mūsų politikai neiškelia šito klausimo, nes juos surasti buvo pažadėta JAV Prezidentui? Kodėl JAV nebekelia šito klausimo? Juk M. Gorbačiovas pažadėjo, kad išsiaiškins dėl šitų žudynių? O kiek yra tų ir jų vaikų, kurie tarnavo Gulaguose? Kiek Rusijoje dabar yra kalinių? Kiek jų iš viso buvo, kad ir per tuos paskutinius 90 metų? Reikia paimti statistiką ir palyginti, ir tada bus matyti, kiek gi Rusijoje yra likę tų normalių žmonių. Galimai jų jau yra mažuma. Tokiu atveju, iš tikro su Rusija galima kalbėti tik iš… Skaityti daugiau »

Raigerdas

Štai yra Rusijos desantininko pasakyti žodžiai. Gaila, vaikinas dar visai jaunas. Ir tik dabar pradeda suprasti, kur juos siunčia Putino gauja. Kodėl Putinas neatsako į šiuos Rusijos desantininko žodžius? Kodėl jis tyli?
https://www.youtube.com/watch?v=Hh9bBr_oIlc

VON nato kanopos

nuo sventos Ukrainos ir Lietuvos Zemes !

Vatnikas

Kai kurie komentatoriai rašo, kad Rusija nieko neužpuolė ir tuo padaro miaškos paslaugą Rusijai, nes tada žmonės galvoja, kad visi vatnikai yra tūpi melagiai, ir kyla piktos mintys atžvolgiu mūsų Prezidento, kad ir jis melagis. Iš tikro Rusija užpuolė Ukrainą netyčia, nes žemėlapyje labai neaiškiai pažymėtos sienos. Nediskredituokime vatos tūpais komentarais!

11
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top