Agnė Širinskienė: „Kai kurie sistemos radiniai… labai nustebino“

Evelina Machova | lsveikata.lt

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė sako tikėjusi, kad sveikatos apsaugos sektoriuje iššūkių netrūks. Tačiau kai kurie atradimai, pavyzdžiui, kaip naudojamos lėšos, gerokai nustebino. Artėjant pavasario sesijai pirmininkė įvardija prioritetines sritis – alkoholio, farmacijos ir Nacionalinės sveikatos tarybos reforma.

Penktadienį sukanka šimtas dienų, kaip esate Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė. Kokios jos buvo? Ar taip įsivaizdavote darbą?

Iš dalies darbą taip ir įsivaizdavau, nes sveikatos sistema yra ta sritis, kur nuolat keliami iššūkiai. Kita vertus, kai kurie radiniai, kuriuos aptikome… To tikrai nesitikėjau ir net neįsivaizdavau, kad taip gali būti. Tarkime, kad ir „Pušyno kelio“ istorija, kai įstaigos vadovas nesugeba paaiškinti, kaip įstaigoje kažkur dingsta keturi šimtai tūkstančių eurų. Mėnesį bandome gauti informaciją, bet, deja…

Tas pats su Europos Sąjungos fondų lėšų panaudojimu. Sveikatos apsaugos sistema pagal ES finansinės paramos panaudojimą yra paskutinėje vietoje. Du tūkstančiai dvidešimtaisiais programos baigsis, bet mes turime parengę tik keturiolika procentų investicinių planų.

Ankstesnė vyriausybė, ministerija neparengė investicinių projektų ir dėl to aštuoniasdešimt šeši procentai lėšų yra pakibusios ore. Per trejus metus jas reikės kaip nors įsisavinti. Jei mes jų nesugebėsime panaudoti sveikatos infrastruktūrai arba sveikatinimui, tam irgi galima panaudoti, jas tiesiog reikės grąžinti Europos Sąjungai. Žinant, kiek yra likę laiko, o projektai dar tik rengiami, dar nepatvirtinti, gali būti milžiniška problema, kad dėl ankstesnių vyriausybių nesugebėsime pinigų panaudoti.

Kokios priežastys lėmė, kad ES fondų lėšos veiksmų programoms nebuvo panaudotos?

Realybė tokia, kad dažnai keičiantis sveikatos apsaugos ministrams, kurio kiekvieno ministravimo vidurkis yra metai ir trys mėnesiai, kas kartą bandyta perrašyti programas šiek tiek priderinant jas prie savo požiūrio ir interesų. Kol vyko perrašinėjimai, didžiulio lėšų paketo gerinant infrastruktūrą, tiesiog nepanaudojome.

Jūsų nuomone, kokios opiausios problemos šiuo metu kamuoja sveikatos apsaugos sistemą?

Pirmiausia – farmacijos sektorius, kurį mes po truputį pradėjome tvarkyti. Tiesa, kol kas kompensuojamųjų vaistų sprendimus dar gryniname. Taip pat jau gegužę turėtų pradėti veikti nauja Privalomojo sveikatos draudimo taryba, kuri, manau, prisidės skaidrinant nemažai klausimų, susijusių su farmacijos sritimi. Taip pat bus performuojama ir Nacionalinė sveikatos taryba. Jos kadencija kaip tik baigiasi ir norime ją reformuoti, kad ji taptų patariamąja institucija Seimui, turinčia mokslinį potencialą.

Kokie bus trys pagrindiniai pavasario sesijos darbai?

Bus svarstomas „alkoholio paketas“, kuris artimiausiu metu turi grįžti iš ministerijos. Antrasis prioritetas – „farmacijos paketas“, kuriame bus ne tik Farmacijos įstatymo pataisos, bet ir visos pataisos, susijusios su PSD taryba. Šis paketas apims ne tik kompensuojamųjų vaistų sistemos pokyčius, bet ir konkurencijos užtikrinimą. Kaip žinia, kreipėmės į Lietuvos konkurencijos tarybą su prašymu ištirti, ar vaistinės nepažeidžia konkurencijos sąlygų. Na, ir trečiasis prioritetinis klausimas – Nacionalinės sveikatos tarybos reforma, kad ji kuo greičiau galėtų pradėti dirbti kaip Seimo patariamoji institucija.

lsveikata.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
8 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
8
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top