Algimantas Valantinas: mažamečių vaikų apklausos organizavimui bus skiriamas ypatingas dėmesys

Kovo 3-iąją, penktadienį, Lietuvos apeliacinis teismas išplatino pranešimą spaudai, kuriame supažindinama su ketinimais „skirti ypatingą dėmesį“ pastaruoju metu ir vėl labai užaštrėjusiai mažamečių vaikų apklausų teismuose problemai. Kaip teigiama pranešime, jau nuo pirmadienio tuo užsiims pats Lietuvos apeliacinio teismo pirmininkas Algimantas Valantinas, buvęs generalinis prokuroras, liūdnai pagarsėjęs vadinamojoje Kauno pedofilijos byloje, tačiau sėkmingai tęsiantis karjerą teisminėje valdžioje.

Kovo 3-iąją, penktadienį, Lietuvos apeliacinis teismas gavo Lietuvos Aukščiausiojo Teismo patikrinimo išvadas dėl netinkamo mažamečio vaiko apklausos organizavimo, skelbiama apeliacinis.lt svetainėje.

Lietuvos apeliacinio teismo pirmininkas Algimantas Valantinas jau pirmadienį, kovo 6 d., su išvadomis supažindins visus Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjus ir aptars patikrinimo metu nurodytus trūkumus organizuojant mažamečio vaiko apklausą.

„Mažamečiai yra vieni pažeidžiamiausių teismuose apklausiamų asmenų. Turime užtikrinti, kad mažamečiai teismuose būtų apklausiami tik vieną kartą. Tik išimtiniais atvejais, esant ypatingai svarbai, galinčiai nulemti bylos baigtį, įmanoma pakartotinė mažamečio apklausa. Šiuo atveju turi būti imtasi visų įstatyme numatytų ir kitų įmanomų priemonių, kad mažamečiai patirtų kuo mažiau įtampos, nemalonių išgyvenimų, pakartotinio traumavimo, – tvirtina Lietuvos apeliacinio teismo pirmininkas A. Valantinas.

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo komisija padarė išvadą, kad organizuojant ir atliekant nukentėjusiojo mažamečio vaiko apklausą, kolegijos, nagrinėjusios šią baudžiamąją bylą, pirmininkas nesiėmė pakankamų priemonių vaiko teisėtiems interesams užtikrinti.

„Nagrinėjant baudžiamąją bylą ir atliekant nukentėjusiojo vaiko apklausą buvo laikytasi minimalių Baudžiamojo proceso kodekso reikalavimų, tačiau nebuvo imtasi priemonių siekiant sušvelninti mažamečio patiriamą stresą. Vaiko teisėti interesai būtų labiau užtikrinti, jei visi teismo ir proceso dalyvių klausimai mažamečiam nukentėjusiajam būtų užduoti tik per padedantį jį apklausti specialistą“, – teigiama Lietuvos Aukščiausiojo Teismo išvadose.

Vaiko apklausa Lietuvos apeliaciniame teisme vyko 2016 m. pabaigoje. Teismo posėdyje dalyvavo prokurorė, gynėjas advokatas, nukentėjusiojo atstovas advokatas, įgaliotoji nukentėjusiojo atstovė, psichologė. Nuteistasis (vaiko tėvas) apklausiant vaiką posėdyje nedalyvavo. Vaikas buvo apklaustas tik ikiteisminio tyrimo metu ir pirmosios instancijos teismas jo neapklausė.

Nelaukdamas Lietuvos Aukščiausiojo Teismo išvadų, dar 2017 m. vasario 3 d. Lietuvos apeliacinio teismo pirmininkas A. Valantinas vaiko teisių nagrinėjant civilines ir baudžiamąsias bylas užtikrinimo klausimus aptarė su visų apygardų teismų pirmininkais. Susitikime dalyvavo ir vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė. Kartu su kontroliere svarstyta apie specializuotų psichologų instituto įgyvendinimą visuose apygardų teismuose ir Lietuvos apeliaciniame teisme. Aptarta ir nepilnamečių asmenų apklausų vykdymo tvarka, kad visuomet būtų užtikrinti vaikų teisėti interesai, o taip pat, kad pakartotinės vaikų apklausos vyktų tik išimtiniais atvejais.

Lietuvos apeliaciniame teisme per metus vidutiniškai apklausiama nuo 1 iki 3 mažamečių. Būna metų, kai to daryti neprireikia, rašoma šio teismo spaudos atstovų išplatintame pranešime spaudai.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
10 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
10
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top