Almantas Stankūnas. Ar išmoksime šilumos ūkio prichvatizavimo pamokas?

Vilniečius pasiekė gera žinia.

Nors ieškinys buvo net 560 mln. bet ir priteista suma yra pakankamai solidi. Nuoroda į žinią ČIA.

Pasidžiaugus šia daline pergale siūlau Vilnių valdantiems politikams kelti strateginius klausimus.

Ar gali Vilniaus šilumos tinklų (VŠT) vartotojai būti tikri, kad gautos lėšos bus investuojamos į reguliuojamą veiklą – t. y. grąžinamos šilumos vartotojams iš kurių jos buvo pagrobtos?

Klausiu, nes VŠT vykdo įvairias nereguliuojamas veiklas ir netgi ketina iš privataus kapitalo įmonės pirkti jėgaines Klaipėdoje. Dėl planuojamų VŠT investicijų Klaipėdoje pagrįstumo jau išsiunčiau oficialų užklausimą VŠT ir Vilniaus m. savivaldybei.

Privataus kapitalo įsileidimas į natūraliomis monopolijomis esantį centralizuotą šilumos tiekimo verslą yra žalingas vartotojams.

Ar išmoks Vilniaus ir visos Lietuvos politikai pagrindinę pamoką iš rubikoninių istorijų? – privataus kapitalo įsileidimas į natūraliomis monopolijomis esantį centralizuotą šilumos tiekimo verslą yra žalingas vartotojams.

Pastarasis klausimas yra labai svarbus, nes neteko girdėti iš pagrindinių politinių partijų, kad šilumos tinklų nuoma buvo klaida. Kodėl tylima, kodėl nepasisakoma tokiu svarbiu klausimu? Jau seniai keliu šį klausimą.

Kada bus aiškiai pasakyta, kad ne vien šilumos tinklų nuoma, bet ir kitokie būdai privačiam kapitalui veikti šioje srityje yra nenaudingi šilumos vartotojams? Jau rašiau apie taip vadinamus nepriklausomus šilumos gamintojus – žr. anksčiau paminėtą nuorodą.

Vilniaus m. taryboje svarstant klausimą dėl smulkiųjų akcininkų išpirkimo iš VŠT, principingai kėliau klausimą dėl to, kad po minėto veiksmo nebūtų vykdomas VŠT akcijų siūlymas biržai – taip vadinamas IPO. Net 35 Vilniaus m. tarybos nariai iš 51 blokavo net šio klausimo svarstymą ir taip netiesiogiai pasisakė už IPO vykdymą.

Neapsigaukime, kai vieną dieną Vilniaus politikams pasiūlius VŠT IPO būsime įtikinėjami, kad IPO tai visai kas kita negu šilumos tinklų nuoma, kad ji padės VŠT užtikrinti skaidrumą ir t. t.

Netiesa, privatus kapitalas, panašiais metodais kaip ir šilumos tinklų nuomininkai, sieks maksimalaus VŠT pelno taip pat ir šilumos vartotojų sąskaitą, o įmonės veiklos skaidrumą lengvai galima užtikrinti ir be IPO. Apie visa tai ir kas tie 35 tarybos nariai netiesiogiai pritarę VŠT IPO mano anksčiau publikuotame tekste.

Lieka dar vienas klausimas: politikų ir jų atstovaujamos partijos, kurie pasirašė ar įgaliojo pasirašyti nuomos sutartį atsakomybė. Nutartyje minima, kad labai daug nuostolių negalima buvo išreikalauti dėl netinkamų sutarties nuostatų.

Kas jie? Ogi tie kurie labai artimai bičiuliavosi su Rubikonu. Turbūt nereikia minėti vardų…

5 3 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
10 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
10
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top