Penktadienį rašiau, kad Perlas šovė į kojas valdantiesiems.
Atrodė, kad tai suprato tiek Energetikos ministerija, tiek VERT, privalanti besirūpinti vartotojų interesais ir nedelsdamos prakalbo apie galimą Perlo žingsnio neteisėtumą, tyrimo būtinybę ir pan. T. y. jie suprato, kad tai šūvis į valdančiuosius ir puolė kaip išmano taisyti situaciją.
Suprato tai ir premjerė. Tačiau jos reakcija buvo pati blogiausia, kokią tik galima buvo sugalvoti politikui – kaltinti vartotojus.
Svarstau kodėl?
Matau dvi priežastis:
1. Aklas tikėjimas, kad laisvoji rinka yra Absoliutus Gėris ir gali veikti visose srityse.
2. Įsitikinimas, kad KIEKVIENAS žmogus PRIVALO tapti rinkos ekspertu, ekonomikos analitiku ir investuotoju.
Ką reiškia premjerės pasakymas, kad vartotojai turi atsakingiau rinktis tiekėją?
Ogi tai, kad VISI vartotojai, įskaitant kaimo bobutes, paprastus darbininkus, humanitarinių mokslų žmones ir t.t., PRIVALĖJO atlikti tiekėjų finansinio stabilumo ir jų akcininkų vertybių analizę ir remdamiesi ja priimti teisingiausią sprendimą – galbūt rinktis brangesnį pasiūlymą, bet iš labiau patikimo tiekėjo.
Nė žodžio apie tai, kad valdantieji turėjo numatyti saugiklius ir garantijas, kad tiekėjais netaptų kazino lošėjai, kurie stato dideles sumas, bet nežino iš ko susimokės, jeigu nelaimės.
Pasakykite tai žmonėms gatvėje ir dauguma iš jų tiesiog paklaus: gal PIŠ DURNA?
Arba pradės tiesiog koliotis.
Tai akivaizdu, nes matėme, kad elektros rinkos liberalizavimas žmones pirmiausia sudirgino ne dėl ekonominės rizikos, bet dėl to, kad jie pradėti prievartauti būti tuo kuo negali arba nenori būti – ekonomikos ir geopolitikos ekspertais.
Tai gal iš tiesų tie liberalizavimo apologetai tiesiog durni?
Ne, jie protingi. Tačiau jų protas yra aklai įtikėjęs į neoliberalizmą, o širdys kitus žmones laiko tik laisvos rinkos ekonominiais sraigteliais.
Jų sutrikimo mastas įvairus. Tie kurie turi šiek tiek daugiau empatijos – mato žmoguje kai ką daugiau nei kaulų, mėsos, kraujo ir neuronų darinį, sugeba susikalbėti su kitais geriau.
Bet kai kurie elgiasi kaip robotai nesuvokiantys žmogaus daugialypiškumo, sudėtingumo ir kartu potencialios didybės arba baisaus nuosmukio.
Valdančiųjų gretose – TS-LKD, LS, LP dominuoja tokie.
Keikdami mes jų nepakeisime. Galime pakeisti už juos melsdamiesi.
Bet maldų mažai, nes tikėjimas be darbų yra miręs.
Todėl reikia suvaldyti emocijas ir imti kalbėti su jais ir su jų rinkėjais labai aiškių argumentų kalba.
Perlo krizę valdantieji gali išspręsti labai lengvai ir greitai. Tam yra bent keli akivaizdūs būdai, net jeigu Perlas paskelbtų bankrotą.
Bet nesufleruosiu jiems. Tegu patys sugalvoja. Gal bent čia užteks nuovokos.
Vietoj to atkreipiu visų dėmesį, kad Perlo problema nėra esminė. Pagrindinės problemos slypi daug giliau, o jų sprendimui reikia ne vieno bet viso sprendimų komplekso.
Rašiau apie tai daugelį kartų. Pasisakė apie tai ir partija Nacionalinis susivienijimas. Tai dabar tik išvardinsiu:
1. Pripažinti, kad staigų elektros kainos augimą, be išaugusių dujų kainų, lemia ir ydingos prekybos elektra taisyklės.
2. Nedelsiant pradėti konsultacijas ir derybas su kitomis ES šalimis ir Europos Komisija dėl prekybos elektra taisyklių pakeitimo, kad gamintojai pardavinėtų elektrą be nepagrįstų viršpelnių.
3. Pakeisti leidimų įrengti pramonines saulės ir vėjo jėgaines išdavimo sąlygas, suteikiant jas investuotojams, kurie siūlo žemiausias fiksuotas elektros supirkimo kainas (Jungtinės Karalystės pavyzdys).
4. Pradėti derybas dėl pastovių supirkimo kainų iš mažus gamybos kaštus patiriančių elektros gamintojų, kurie šiuo metu elektrą biržoje parduoda už kintamą kainą.
5. Siekiant greitai stabilizuoti kainas, įvesti progresyvinį pelno mokestį mažus kaštus patiriantiems elektros gamintojams, o gautas papildomas pajamas skirti vartotojų kainų kompensavimui ir / ar kitoms energetikos kaštų mažinimo priemonėms.
6. Panaikinti papildomą 25 proc. elektros energijos antkainį garantinio elektros tiekimo vartotojams.
7. Dėl interesų konflikto, kai veikia ir kaip visuomeninis, ir kaip nepriklausomas tiekėjas, valstybės reguliuojamą visuomeninio tiekėjo paslaugą „Ignitis“ turėtų perduoti kitai, 100 proc. akcijų valstybės turimai įmonei. Šiai įmonei kaip ir kitiems nepriklausomiems tiekėjams turi būti suteiktos tokios pačios galimybės nustatyti elektros kainą vartotojams ne tik pagal biržos kainą, bet ir sudarant tiesiogines sutartis su gamintojais ir konkuruoti su jais dėl vartotojų pritraukimo.
8. Visiems vartotojams, įskaitant ir tuos, kuriems elektra jau tiekiama nepriklausomų elektros tiekėjų, turi būti suteikta galimybė sudaryti sutartis tiek su nepriklausomais, tiek su visuomeniniu tiekėju.
9. Energijos kainas kompensuoti tik mažas ir vidutines pajamas gaunantiems vartotojams.
Padėkite tai viešinti ir skleisti. Padėkite, kad būtų vis sunkiau ignoruoti Nacionalinį susivienijimą.