Almantas Stankūnas. Šilumos tinklų nuosavybė – suklupimo akmuo Vilniaus m. tarybai

Svarbi žinia – net 35+ Vilniaus m. tarybos nariai iš 51 gali būti pasirengę patvirtinti dalinį Vilniaus šilumos tinklų (VŠT) privatizavimą analogiškai kaip tai buvo padaryta su Igničio grupe – listinguojant įmonės akcijas biržoje.

Tiems 35+ tarybos nariams net vieša diskusija dėl strateginės nuostatos liečiančios VŠT nuosavybę pasirodė tokia neparanki, kad jie ryžosi blokuoti mano pasiūlymo svarstymą tarybos posėdyje.

Jiems turbūt pirmą kartą šios kadencijos metu buvo pasiūlyta priimti iš tiesų svarbų politinį strateginį sprendimą, tačiau jie nepanoro to daryti. Gal per didelė našta ir atsakomybė? Ūkinius sprendimus priiminėti paprasčiau. Mano pristatymas sutilpo į tris skaidres ir tikrai neturėjo nuvarginti politikų. Nuoroda į jį ČIA. Ten atrasite ir pagrindinius mano siūlymo argumentus.

Visus minėtus 35 tarybos narius matote plakate.

Ne, sprendimas dėl dalinio VŠT privatizavimo dar nepriimtas. Tačiau lapkričio 22 d. Vilniaus m. taryba priėmė sprendimą išpirkti smulkiųjų įmonės akcininkų akcijas. Po analogiškų sprendimų kitose energetikos įmonėse sekdavo įmonių akcijų platinimas biržoje – taip vadinamas IPO.

Visuomenė jau žino kur veda tokie strateginių įmonių, kurios dažnai būna ir natūralios monopolijos, privatizavimai – auga tų įmonių paslaugų kainos, kyla įtarimai dėl politikų asmeninės naudos, kurie ją gali gauti tiesiogiai ar per kitus asmenis, įmonių veiksmai, kurie naudingi vartotojams bet neneša papildomo pelno, ribojama teisėtais akcininkų lūkesčiais maksimaliai didinti veiklos pelną, įskaitant ir vartotojų sąskaita.

Centralizuotame šilumos tiekimo sektoriuje privataus kapitalo dalyvavimas atsirūgo su kaupu. Iki šiol vyksta ginčas su Vilniaus šilumos tinklų nuomininku, kuris susidėjo iš vienos Prancūzijos įmonės ir išgarsėjusio Rubikon, dėl 560 mln. eurų galimos žalos Vilniui ir šilumos vartotojams.

Apie klausimo svarstymą savivaldybėje jau rašiau – nuoroda ČIA.

Iki tarybos posėdžio likus 4 darbo dienoms, o vėliau pakartotinai išsiunčiau visiems tarybos nariams ir merui savo pasiūlymą dėl sprendimo, kuris ateityje padarytų politiškai negalimu, bent šios kadencijos laikotarpiu, priimti sprendimą dėl VŠT IPO, kartu pateikdamas išsamius argumentus, kodėl nuostata dėl VŠT priklausymo tik savivaldybei turi būti priimta būtent dabar, kodėl IPO niekaip nėra pagrįstas jo šalininkų išsakomais argumentais.

Taip pat aiškiai nurodžiau ir pagrindžiau kodėl mano pasiūlymo atmetimas reiškia VŠT privatizavimo palaikymą ir skatinimą jį vykdyti kuo greičiau.

Visa tai tiems 35 tarybos nariams buvo nė motais – nutarė pasinaudoti formaliu biurokratiniu kabliuku ir blokuoti netgi svarstymo galimybę.

Vėliau, svarstant VŠT akcijų išpirkimo klausimą, pasiteiravau Vilniaus mero Valdo Benkunsko ar jis pritartų IPO. Atsakymas buvo nevienareikšmis – artimiausiu metu VŠT akcijų pasiūlymas biržai nesvarstomas. Tačiau ar iš principo tai gali būti priimtina, neatsakė. Nuoroda į epizodo ištrauką su mano klausimu ir mero atsakymu ČIA.

Klausiu dar kartą: p. mere, jeigu jums VŠT IPO neatrodo tinkama, kodėl nepademonstravote savo pritarimo mano pasiūlytam sprendimo variantui, kodėl nepaskatinote tarybos narių, kad leistų man pristatyti savo pasiūlymą?

Dar įdomesnė mero ir vienos tarybos narės iš TS-LKD menkinanti reakcija buvo po mano ironiško pasveikinimo, kad visi tarybos nariai, kurie blokavo mano pasiūlymo pristatymą, netiesiogiai pasisakė už būsimą VŠT privatizavimą (nuoroda į mano pasisakymą ČIA). Galiu tik apgailestauti, kad nei meras, nei kai kurie tarybos nariai neįžvelgia politinių procesų dėsnių, logikos ir politikų veiksmų pasekmių.

Nors kategoriškai nesutinku su nuomone, bet gerbiu už atvirumą tuos tarybos narius, kurie svarstymo metu aiškiai pasisakė už VŠT IPO. Tai Remigijus Šimašius, Laisvės partija (ar galėtų būti kitaip po vadovavimo Laisvosios rinkos institutui) ir Antanas Zabulis (A. Zuoko Laisvė ir teisingumas, kurios visi nariai blokavo mano pasiūlymo svarstymą) – logiška nuostata turint omenyje šios partijos politikų įkarštį išnuomojant VŠT. Geriau toks atvirumas negu bandymas išsisukt nuo pozicijos deklaravimo bandant sumenkinti kitą tarybos narį ar dėstant visokius painius išvedžiojimus.

Sprendimas blokuoti tarybos nario pasiūlymo svarstymą ir sukurs ilgalaikes politines pasekmes. Mieli tautiečiai, jeigu jums bus proga pabendrauti su tai padariusiais tarybos nariais gal vertėtų paklausti ką jie mano apie demokratiją. Pasirūpinsiu, kad dar ilgai rinkėjai nepamirštų tokio politikų akibrokšto.

Dar šiek tiek apie galimus mano pasiūlymo pristatymo blokavimo motyvus ir to veiksmo politines pasekmes. Pirmasis – neatskleisti savo pozicijos artėjant rinkimų metui. Kitas – parodyti politinę galią – mes neleisime, kad tik 2 iš 51 tarybos narių turintis Nacionalinis susivienijimas priverstų tarybą priimti strateginius politinius sprendimus.

Abu motyvai tarybos nariams ir jų atstovaujamoms partijoms padarė meškos paslaugą: jūs vis tiek parodėte savo poziciją dėl VŠT privatizavimo ir dar papuošėte ją noru užčiaupti savo politinius oponentus, taip parodydami nepagarbą už tuos oponentus balsavusiems rinkėjams.

Kad turėtumėte pilną informaciją apie tai kas įvyko išvardinsiu ir pritarusius mano pasiūlymo pristatymui: aš ir Vytautas Sinica, Nacionalinis susivienijimas; Tomas Gulbinas, Laisvės partija; Vanda Kravčionok, Kristina Ziminska, Viktor Jusel, Grzegorz Sakson, Edita Tamošiūnaitė, LLRA-KŠS; Aleksandras Nemunaitis, mišri grupė.

Balsavime nedalyvavo Deimantė Rimkutė, Skirmantas Tumelis, Remigijus Šimašius, LP; Jaroslav Kaminski, Edward Trusewicz, LLRA-KŠS; Vita Degutienė, Kamilė Šeraitė, TS-LD. Iš jų D. Rimkutė, E. Trusewicz ir K. Šeraitė galėjo nedalyvauti, nes vėlavo į posėdį, o R. Šimašius nedalyvavo visame posėdyje. Įdomu, kodėl nesiregistravo balsavime J. Kaminski, V. Degutienė ir K. Šeraitė – viliuosi tai nebuvo sąmoningas jų veiksmas.

Visus kviečiu platinti ir išsaugoti šį mano įrašą. Vilniečiai, o ir kitų miestų gyventojai turėtų sužinoti dabar ir prisiminti rinkimų metu kaip buvo sprendžiamas klausimas dėl VŠT nuosavybės ir ko verta tikėtis ateityje.

Tuo tarpu meras, tarybos nariai, blokavę mano pasiūlymo svarstymą ar nedalyvavę jame turi visas galimybes pademonstruoti aiškų apsisprendimą už tai, kad VŠT turi priklausyti tik savivaldybei – jie bet kada gali inicijuoti tarybos pareiškimą dėl to.

Perleidžiu, jeigu to reikia, visas autorines teises mano pasiūlytam tekstui. Pažadu viešai atsiprašyti visų, kurie tai padarys ar palaikys tokį sprendimą ir kuriuos šiuo savo įrašu galbūt be reikalo įtariau noru privatizuoti Vilniaus šilumos tinklus.

5 4 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
7 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
7
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top