Almantas Stankūnas. Vidinių sandorių rūkas valstybiniame sektoriuje

Taikant vidinius sandorius valstybinė įstaiga perka paslaugas ir darbus iš savo įmonės ne rinkoje, pagal Viešųjų pirkimų įstatymą, bet tiesiogiai, naudodama patvirtintus įkainius.

Šių metų spalio 25 d. Vilniaus m. savivaldybės (VMS) Tarybos posėdyje buvo tvirtinami vidinių sandorių objektai ir įkainiai perkant paslaugas iš savivaldybės įmonės SĮ Vilniaus planas (VP).

Primenu, kad ši įmonė teikia projektavimo, architektūros, planavimo ir susijusias paslaugas architektūros, inžinerijos ir kitose srityse. Rinkoje yra daug įmonių, kurios teikia tokias pačias paslaugas.

Kai VMS dalį paslaugų perka iš VP naudodama vidinius sandorius, tos paslaugos dingsta iš rinkos. Turint omenyje, kad VP dirba beveik 150 darbuotojų – labai nemažai pagal kitų panašios pakraipos Lietuvoje veikiančių įmonių darbuotojų skaičių, tai vidinių sandorių su VP įtaka, ypač Vilniaus m., yra didelė.

Todėl, kai posėdyje buvo svarstomas minėtas klausimas, teiravausi pranešėjos dėl vidinių sandorių su VP pagrindimo – kodėl buvo nutarta minėtas paslaugas pirkti ne rinkoje, bet tiesiogiai? Sutinku, kad gali būti labai specifinių paslaugų, kurių teikimo kompetencijos yra koncentruotos VP ir todėl jas gali būti tikslinga pirkti tokiu būdu. Tačiau objektyvų atsakymą apie tokias paslaugas galima gauti tik atlikus išsamias konsultacijas su rinka.

Nepagrįstai išplečiant vidinių sandorių apimtis yra skurdinama rinka vegetuoja rinkos dalyviai, iškyla grėsmė, kad vienu atveju paslaugos bus perkamos nepagrįstai didele kaina tam švaistant viešąsias lėšas, o kitu atveju – nepagrįstai maža kaina, dėl ko paprastai nukenčia paslaugų kokybė ir lėšų taupymas pirkimui toli gražu neatsveria neigiamų nepakankamos paslaugų kokybės pasekmių.

Kai paklausiau pranešėjos apie vidinių sandorių pagrįstumą, atsakymo negavau. Manyčiau, kad atsakymas turėtų rūpėti rinkos dalyviams ir pirmiausia juos atstovaujančioms asocijuotoms struktūroms.

Spėju, kad klausimai dėl vidinių sandorių pagrįstumo kyla ne tik Vilniaus m. savivaldybėje, bet ir daugelyje kitų savivaldybių ir valstybinių įstaigų/įmonių.
Ką manote dėl to Lietuvos kraštovaizdžio architektų sąjunga, @Lietuvos projektavimo įmonių asociacija/Laisvūnas Bartkevičius ?

Komentare yra nuoroda į tarybos posėdžio įrašą (Spausti paveikslėlį). Vidinių sandorių su VP klausimas Nr. 9 svarstomas nuo 1.52.45

5 1 balsas
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
3 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
3
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top