Alvydas Jokubaitis: „Blogiausia, kad žmonės ima gyventi pogrindyje“

8diena.lt

Visą gyvenimą buvęs konservatyvių pažiūrų, dr. Alvydas Jokubaitis juokauja tapęs liberalu. Pasak politikos filosofo, pernelyg dideli suvaržymai gali nuvesti į krizę. Juk demokratija turi būti grįsta pasitikėjimu. Pasak jo, blogiausia, kad visuomenė ima gyventi pogrindžio gyvenimą. Profesoriui atrodo, kad ateities Lietuva susiskaldys ir joje ims dėtis panašūs dalykai, kurie jau vyksta Amerikoje.

„Pandemijos laiku visuomenė pirmiausia nustojo būti liberali, o paskui nustojo būti demokratinė. Visa tai atsitiko mūsų akyse ir kartu mes to net nepastebėjom, – politikos filosofas visiškai atvirai dėsto savo nuomonę, – Pirmiausia, suvaržytos žmonių teisės, taigi, tai smūgis liberalizmui. Žmonės negali judėti, negali susitikti su artimaisiais. Suvaržyta ir žmonių savivaldos teisė, nes negalima viešai susirinkti. Liberali demokratinė visuomenė trumpam pasitraukė į šalį. Kai sakau „trumpam“, tai yra mano didelis optimizmas“.

A. Jokubaitis pripažįsta nesuprantąs, kodėl taip nutiko. Pasak jo, veikiausiai liberalioji demokratija, kurioje gyvenome iki pandemijos, buvo tik kaliausė. „Daug kas gali sakyti, kad taip nutiko dėl ligos. Tačiau jei pasitikime žmonėmis, kad jie yra laisvi ir turi protą, tai, ar tikrai galima riboti žmonių laisvę? – klausia filosofas. – Man sakydavo, kad esu konservatorius. Tačiau šioje situacijoje esu seno sukirpimo liberalas“.

Jo manymu, blogiausia šioje situacijoje yra tai, kad žmonės ima gyventi pogrindyje. „Po žeme kaupiasi dujos. Atsirado neįtikėtinas skaičius įvairių „podkastų“, įvairiausių televizijų „Youtube“ – ir visa tai yra pogrindyje“. Pasak A. Jokubaičio, žmonės, kurių nuomonė netransliuojama viešai, jaučiasi užgauti ir dėl to naudoja dar radikalesnę retoriką.

Kaip visa tai paveiks mūsų ateitį? Kaip viskas pasikeistų, jei imtume kalbėtis netgi su tais, kurie turi kitokią nuomonę? Apie visa tai klausykite tinklalaidėje.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
8 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
DD plius DD

Sunkius žodžius sako A.Jokubaitis. Sunkius, bet itin svarbius. Problemos, kurią jis iškelia (t.y. į pašalius nustumtų žmonių mases) tik aklas nemato.
Bet kaip sakiau, tai sunki kalba. Iš esmės Jokubaitis kalba tą patį, ką savo metu sakė H.Arendt- totalitarizmo gimdykla yra nereikalingų žmonių masė, nelyg graikų mitologijos šimtarankės pabaisos, kurios nieko be siaubo ir chaoso pasėti nesugeba.
Bet dar sykį pasikartosiu, kad tai sunki kalba, nes kažkas į pašalius turi būti išstumtas. Man pvz. galit kuolą ant galvos tašyti ar daržą sukasti, bet su tarkim Lekstučiu ar dar visa virtine aš ne tai, kad nusi..kti, bet ir nus..,ti viename lauke atsisakysiu.
Iš čia ir klausimo keblumas- juk nėra garantijos, kad tas į pašalius išstumtas nebūsiu aš pats.

stasys

Įdomių minčių pasakyta buvo . Aš nesureiksminciau kaip blogio tų įvykių kuriuos šiandieną matome .Demokratiją tai veiksmas ir pokyčiai visuomenėje , jei visuomenė letargo būsenoje ir nėra aktyvi pokiciuose tada reikia kelti klausimą kiek tos demokratijos gyvybingos realioje formoje mes turime . Ar jos pakanka kad užtikrintume būtinas fundamentalias laisves (veiksmą) paprastam žmogui .Jei valdžia bestubure ir pasiduoda visuomenės norui būti ‘stumdoma ‘ kalbėti apie tikrus demokratinius procesus šalyje labai sunkų . Tikri sprendimai visuomenėje gimsta jos prieštaravimų viduje pagalba . Reikia bijoti vienasmeniu sprendimų ar tai jie būtų valdžios ar opozicijos .Totalitarinės šalys kaip Rusija,Kinija turi kitokį valdžios modelį savo visuomenėms , jis daug kartų praktiskesnis ir ekonomiškai darant visuomenėje pokyčius bet jų sprendimai vienasmeniai todėl konvergencijos procesai (demokratiją)… Skaityti daugiau »

stasys

DD ..Jums ir nereikia tapatintis su ‘lekstuciu’ .Jis man kaip voras kampe tupintis , vienok užima savo nišą tuose demokratiniuose procesuose ir sugeneruoja emocinės energijos tiek kad sugeba prasimaitinti ir išlikti .Blogis irgi yra svarbus .. jei taip gerai pagalvoti .

Gerai skamba

„Visą gyvenimą buvęs konservatyvių pažiūrų, dr. Alvydas Jokubaitis” – bet juk ar ne tas pats Jokubaitis stovėjo prie liberalų partijos steigimo lopšio Lietuvoje??? Ar gali žmogus taip susidvejinti???

DD plius DD- Gerai skamba

Lygiuot, kvaily, ramiai, kvaily, laisvai, kvaily, klausyt, kvaily.
Kontekstas svarbu, bet kas sakoma yra svarbiau. O ypač svarbiau yra kas daroma.
A.Jokubaitis buvo savo metu berods vienintelis iš šlovingo TSPMI kolektyvo, kurie Radžvilo nespardė.
Ar tas reiškia,kad Jokubaitis, Radžvilas ir kiti yra neliečiamieji- jokiu būdu. Tas tereiškia, kad jie yra lygiai tokie patys- iš demokratinio suopračio.

ah1

nieko naujo – seniai seniai dainoj apdainuota „nepauvus šokėjėle nebus gera audėjėle, nebus gera audėjėle.”

tiek > stasys

Staska, tu dar per jaunas ,nesupranti ,kad visuomenė ir yra valdžios viršininkas , jo tiesioginis darbdavys. Todėl nematau jokio nelogiškumo ,jei visuomenė nesusipratusį pavaldinį kartai ir stumteli (link pasitaisymo , tik gero tai valdžiai linkėdama ,ir be jokio pykčio ar blogų minčių ).

štaziui

stazele, prieš rašinėdama čia, tu pirma apsispręsk, kuriai iš 79 (ar 138) lyčių priklausai. Palatą prižiūrintis psichiatras padės. Jie puikiai skiria šizofrenijos atspalvius.

8
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top