Andrius Martinkus. Ką liudija dainos „Kelkis, Lietuva!“ gimimas?

Pirmą kartą išgirdau šią dainą visiškai atsitiktinai. Pietavome AB „Lietuvos paštas“ Kauno logistikos centro valgykloje. „Kelkis, Lietuva!“ skambėjo iš kolegės skirstytojos išmaniojo telefono.

„Kokia keista daina“, – pamaniau. Tarytum aidas iš Sąjūdžio laikų. Iš laikų, kai buvo dainuojamos „Pabudome ir kelkimės“, „Šaukiu aš tautą“, „Laisvė“…

„Man apskritai Dambrauskas patinka“, – pasakė kolegė.

O man ši daina yra svarbi pirmiausia dėl to, kad ji yra pirmoji rimta politinė daina nuo Sąjūdžio laikų.

Jos gimimas liudija tai, kad Lietuvoje pagaliau gimsta tautinė ir pilietinė sąmonė, kuri į Lietuvos politinę tikrovę žvelgia taip, kaip žvelgėme tada, kai dainavome „Pabudome ir kelkimės“, „Šaukiu aš tautą“, „Laisvę“ …

„Kelkis, Lietuva!“ liudija tai, kad Lietuvoje stiprėja tautinė ir pilietinė sąmonė, kuri į politinę krašto administraciją žvelgia kaip į režimą.

„Nors gal rankos dar surištos, veržia „režimai“ per riešus…“

Dainos autoriaus vietoje aš pasirinkčiau vienaskaitą – „režimas“. Bet ne tai svarbiausia.

Politiškai ir istoriškai – bent jau mano akimis žiūrint – svarbiausia yra tai, kad šioje dainoje teisingai įvardintas laikas, per kurį antitautinis režimas naikino ir tebenaikina Lietuvą.

„Gal po trisdešimt metų mums prireikė visgi tiesos.“

Taip – trisdešimt metų. Trisdešimt „tamsos“ ir „melo“, prisidengusių „laisve“, metų.

Trisdešimt neoliberalizmo metų.

Apie Lietuvą naikinantį neoliberalų režimą rašau seniai.

„Išsivadavusi iš komunizmo Lietuva neatgavo tikros nepriklausomybės, bet iš karto pateko į kitos agresyvios ideologinės sistemos priespaudą“ („Neoliberali Lietuvos valstybė“, „Respublika“, 2013 m. gruodžio 20 d.).

Aišku, ne tik aš rašau.

Bet rašyti straipsnius yra viena. O parašyti dainą, kurią darbininkai klausosi valgykloje – kita.

Panašu, kad atėjo laikas idėjoms įsikūnyti dainoje.

„Kelkis, Lietuva!“ – „Didžiojo šeimos gynimo maršo 2021“ himnas. Muzika ir žodžiai Romo Dambrausko.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
13 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Tvankstas

Sovietinis kibucų komunizmas Lietuvoje po gerų 40 metų tapo visuotine pajuoka, Briuselio nešama homunistų gerovė po 16 metų tapo visuotine pajuoka.

Tikiuosi,

gerb. Andriau, kad atvažiuosite į Vilnių ir sudalyvausite Marše!
Jūsų puikius tekstus visada skaičiau ir gerai atsimenu. Kažko nelabai berašote… o aš taip pasigendu šiandienos rašymuose būtent METAFIZINIO žiūros taško.

Tiesa

Aciu,Ger.Romui,nuostabus autorius ir dainininkas!

Pagaliau

ir Lietuva turi savo „Marseljetę”. Jeigu klausydamiesi Mikutavičiaus sniaukrojimo apie tris milijonus daugelis šaipėsi ir keikėsi, tai po šio himno šluostosi džiaugsmo ir pasididžiavimo ašaras. Tai artėjančių permainų himnas, audros, po kurios nušvis Tėvynės saulė be jokių erzacvaivorykščių…Ačiū autoriui ir dainininkui. Jis grąžino ryžtą atgimti dar kartą.

Tiesa,

ačiū už šią dainą – kaip aišku ir, pasirodo, taip paprasta – TIESOS. Ten, kur nebus melo, išnyks visos korupcijos ir kiti biesai. „Nekaltas” melavimas atsirado tik sovietmečiu. Čia ir yra visa ko priežastis – juk alkoholizmas ir savižudybės paplito kaip nekentimas melo ir negalėjimas susitaikyti su juo. Nėra ko didžiuotis, jei trūksta drąsos pasakyti tiesą ar bent jau patylėti – skiriu politikams ir žurnalistams.

Žodžio laisvė...

Per Žemės referendumą sakiau,kad reikia Tautai imti į rankas savo valstybę.
Pribrendo laikas Suverenui tapti savo valstybės šeimininku.Broliai ir sesės,
kurkite „Lietuvos gynimo Sąjūdį”.

stasys

Kažkoks pavasarinis seilėtekis , emocine masturbacija politinę tema .Dambrauskas iš tikro geras dainininkas , bet ne tautos šauklys ..baikite juokus. Gero sexo neatstos joks pirštu miklumas .

Al.

Norai geri ir šūkiai teisingi, bet tik tiek.
Nesulyginama su Masytės Laisve:
https://www.youtube.com/watch?v=bN5x2_x8pls

A.M.

Tai tik įrodo, kad komunistinis režimas nesugadino žmogaus taip, kaip tai padarė neoliberalistinis režimas. Kiek gražių antirežiminių dainų anuomet būta! O dabar? Kol kas – tik ši. Tai tokie yra 30 metų LIBERASTIJOS vaisiai. Visose srityse – tikrovės suvokime, moralėje, meniniame skonyje ir t.t ir pan.

ah1

kai neveža tai niekur ir nenuvažiuosi.

stasys

tam AM ..skirtinga visuomenė kurią skirtingas dainas . Tautą neprivalo didžiuotis tik tamstai patinkančiomis dainomis . Užgauti jautrią tautos emocine styga gali ir Mikutavičiaus ‘trys milijonai’ primenu , todėl ne žodžiai tas stygas virpina, kai kas kitko . Pagalvokite iš naujo ..

jau

ir etatinis ekspertas cia jis viskam priesingas ir nuolatos tiesiog budi sitam portale ir laukia kada rasys kas nors apie garliava.Jam iki Dambrausko kaip iki menulio.

Prieš  30 m. visi traukėme:

Pabudome – ir kelkimės! Iš nevilties į neviltį, per prarastąjį rojų, Paniekinti, pažeminti, išganymo ieškojome. Iš nuodėmės į nuodėmę – į ją supanašėjome, Ir kai visai pajuodome, kai likom tik šešėliai jos – Ko verkiam ir dejuojame, ko slapstomės pakampėmis? Aušra įsidienojusi – pabudome ir kelkimės! Į Lietuvą sugrįžtame čiabuvėliais, pražuvėliais, Namų nebepažįstame, lietuviai – nelietuviai mes? Per skaistyklas, per pragarus, iš nežinios į nežinią, Mes pagaliau atradome, kad Lietuva – tai sąžinė. Pabudome, pabudome, pamatėme, pamatėme Kad mes ją patys žudėme, be sąžinės – vienatinę! Bedaliai savo žemėje, mes patys save niekinam, Mes patys save žeminam, mes pasidarėm niekieno… Pabudome, o dvasioje dar pasilikom elgetos. Kodėl mes laisvės prašome? Argi laisvi taip elgiasi? Ko verkiam ir dejuojame, ko slapstomės… Skaityti daugiau »

13
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top