Andrius Švarplys apie R. Miliūtės „vakarietiškumą“: Pasirodo, ji net nežino, kad komercinis viešosios nuomonės formavimas – jokia žurnalistika

Eilinė žurnalistikos žvaigždės ekvilibristika. Tiesiog savišvietai.

Rita Miliūtė: „..Edmundas Jakilaitis visko, kas juda, prodiusavimais įdavė į nagus žalstiečiams šakes su užrašais „ne žurnalistas tas, kas yra verslininkas“.“

Vienu sakiniu užglaistoma reali problema, išskalbiamas draugas/kolega, išteisinama ir legitimuojama parsidavėliška žurnalistika ir dar užvažiuojama „netikusiems“ politikams. Aukštasis demagogijos pilotažas. 47 000 sekėjų.

O juk reali problema yra ta, kad žurnalistas, dėl komercinių tikslų užsiiminėjantis viešaisiais ryšiais, įsipainioja į neviešų, neskaidrių, užsakomųjų santykių tinklą. Tampa neaišku, ar TV laidoje žurnalisto pareigas atliekantis asmuo dabar dirba kaip nešališkas informavimo/analizės subjektas, ar jis vykdo kažkieno tai užsakymą ir savo klausimais/analize/pačia laidos dalyvių atranka nestumia tam tikrų interesų ir neformuoja pagal juos atitinkamos nuomonės.

Būtent taip ir atsitiko su Edmundu Jakilaičiu. Visi MG Baltiko kanalai (BTV, LNK, Info TV) atviromis durimis ir piniginėmis priglaudė pabėgėlį iš LRT. Turbūt ne už tai, kad labai „tarkavo“ MG Baltiko liberalą Eligijų Masiulį per konjako dėžutės skandalą?… (Dar dabar ausyse skamba E.J. tuometis klausimas: „Kaip jūs manote, pone Eligijau?“. Tokios poniškos manymo teisės nepriklausomas žurnalistas paprastai nebūdavo linkęs suteikti kitiems politikams).

Taigi, mūsų dabar aptariama TV žvaigždė, taip įnirtingai kovojanti už laisvą ir nepriklausomą žiniasklaidą, pasirodo, to net nėra girdėjusi. Apie vakarietiškos žurnalistikos standartą – laikyti komercinius viešosios nuomonės formavimo interesus nuo žurnalistikos per šimtą kilometrų – ji absoliučiai nieko nežino.

Priešingai, ji gina neskaidrų prodiusavimo standartą, kuris paskandina žurnalistinį objektyvumą šešėlyje, ir šaukiasi Vakarų Žiniasklaidos Laisvės apginti šį post-sovietinį standartą. Formalus vakarietiškumo imitavimas tam, kad toliau galėtų tęsti savo posovietinį-šešėlinį darbo stilių.

Vakarai kaip klaninio žurnalistinio biznio priedanga. Laisvė kaip nelaisvos nuomonės/biznio sąlyga. Nepriklausomos vakarietiškos žurnalistikos idėja kaip komercinės žurnalistikos skydas. Štai čia tai lygis.

Komercinei žiniasklaidai nėra galimybių išmokti objektyvumo, tai nors visuomeninei televizijai turėtų galioti bent minimali taisyklė: joks LRT žurnalistas negali imti jokia forma jokių pinigų už žurnalistines funkcijas. Valstybė garantuoja 37milijonais kasmet normalias algas objektyvumui ir nepriklausomumui.

„…visa, ko juda, prodiusavimą…“ reiktų laikyti kuo toliau nuo nepriklausomos žurnalistikos. O kas to nesupranta ir dar gina šešėlį Vakarų vardu, tiems reikia parodyti vietą. Kuo greičiau ir kuo ryžtingiau.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
9 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
9
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top