Andrius Švarplys. Kelios mintys po savivaldos rinkimų

Ir patys rinkimai, ir jų analizė buvo apie viską – tik ne apie esmines savivaldos problemas.

Skaitėme, kiek kokia partija gavo balsų, pakilo/nukrito, kas kiek turi galimybių antrajame ture… Techninės demokratijos triumfas, tariant, kad tai kartu yra ir turinys.

Pagrindinės problemos: savivaldos atvirumas visuomenei, finansų skaidrumas, oligarchiniai ryšiai su valdžia (monopolijos), visuomenės įtraukimas į politinius sprendimus – visiškai nuėjo į antrą planą.

Tęsiasi prasčiausios imitacijos tradicijos: užtenka pašnekėti šį bei tą apie „sutvarkysime“, „padarysime“, „už žmogų“, „prieš korupciją“, „gyvensim geriau“ ir to užtenka, kad paimti valdžią…

Reikia klausti, ne ką galės/negalės naujieji tiesioginiai merai, o ko imsis nomenklatūrinės (kažkodėl vadinamos tradicinėmis) partijos, kad viskas liktų po senovei.

Bendra išvada: valdžios ratas sukasi toliau.

Pokyčiai pilietinės demokratijos link yra tokie lėti, kad vietoj proveržio nusimato tolesnis pokomunistinis neskaidrių verslo-politikos sąsajų įšalas.

P.S. Palyginus su B.Nemcovo Rusija akivaizdu: ten valdžia kontroliuoja prievarta (ir tai aiškiai matyti), pas mus valdžia pasislėpė už demokratijos procedūrų imitavimo (ir to aiškiai nematyti, o padėtis Rusijoje atlieka raminamąją funkciją mums).

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
28 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
tiksli analizė - pagarba

dar tarybukai viską valdo – ypač teisėsaugą.
ir vadžia yra valdžia – valdo, o ne tarnauja.
jeigu atvirai gazpromo kgbistai pedofilai tyčiojasi iš visų lietuvių – tai ko norėti…

Apuokiukas

Išvada: per šiuos rinkimus girtuokliai balsavo už liberastus, taip kaip anksčiau – už ,,1509″, ,,Tvarka bus”, ,,Nusipelnėme gyventi geriau”. Klausimas, kada nustosime balsuoti už iliuzijas, pažadus ir viltis, o kada pradėsime balsuoti už vertybes ir programas?

Ponai ir ponios,

Uz ka balsuosit 2-me ture? Zuokas nusibodes su savo rubikonais,bet kai pagalvoju apie a.a.Uso palydova,silpna pasidaro.

O Lietuvai

gyventi geriau nereikia. Kad gyventi geriau reikia kažką daryti, keisti, keistis, reikia galvoti, bet kam visą tai, jeigu už mus viską padarys kubiliai, šimašiai, masiuliai, razmos, juknevičienės. Jie gi žino ko jiems reikia, o ne tau runkeli.

Va va

Kai išrinksit a.a.Uso palydovą dar ne taip silpna pasidaris. Man ne viniečiui tai lyg ir būtų tas pats ką išrinksit, bet, manau, Zuokas menkesnis blogis negu tas išsišiepilis liberastas. Zuokas nieko gero ne nuveiks, bet ir ne prisidirbs kaip liberastai buvę ministeiais masiulis, šimašius, steponavičius,dar pridėkite glavecką ir kitus liberastus. Tad pasakykit jiems eikit jūs visi liberastai kibinifenidrenipalki. Jie su protu susipykę, kaip ir dauguma vilniečių.

Iš inercijos žmonės

balsuoja už tuos vagis,o tiems rūpi ES milijonai.

A. N.

O man patinka, kad baigėsi laikai, kai rinkėjai 20 metų balsavo už tas pačias partijas, o jos jau manė, kad geriausia būtų dvipartinė sistema, kai į valdžią pakaitomis ateina socdemai ir konservatoriai. Prisimenam, kaip jie palaikė Tvarkos ir Darbo partijas, kad turėtų su kuo sudaryti koalicijas. Dabar daug kas pasikeitė, teks įprasti, kad rinkimuose dalyvauja nauji veidai, o rinkėjai ne tiktai balsuoja, bet ir patys sudaro visuomeninius komitetus ir kelia savo kandidatūras. Demokratija! Pažiūrėkim: nei Vilniaus, nei Kauno miesto taryboje vietų negavo minėtosios Tvarkos ir Darbo partijos. Tad nebėra ko keikti rinkėjų, kad jie nežino, už ką balsuoti, nes jie visai neblogai nubalsuoja, kai atsiranda alternatyvų.

Konservatoriai

turi keistis,nors vis dar ieško priešų,kai priešiškumas juose pačiuose.Prisijungti Pakso partiją ir vesti derybas su LS.O čia jau sąlyga dėl Deimantės ir viso pasityčiojimo iš tautos farso.Reikės pasakyti atsiprašau,kitaip jie trupės toliau.

Letas Palmaitis Autoriui

Viskas puiku, tik „demokratijos procedūrų imitavimas” ir yra demokratija (tiesa, Lietuvoje ji „su burliokišku veidu”, bet ne tai esmė).

hmmm

liberastai pasidarys kaip jiems reikia ir jie net išsišiepę pasako mums – „Viskas bus gerai”. Man baisoka ši liberastų gauja….

qqq

koloradas nepraejo, dabar ramiai gadinsiu biuleteni…

Nieko nepadarysi* to qqq

Neatsimenu, kur buvo aprašyta, kaip gadinti biuletenius. kai kiekvienas biuletenius gadina kaip išmano, jokio efekto nėra, nes tai nėra darni sąmoninga akcija. Jei biuleteniai bus gadinami susitarus paliekant, tarkim, tą patį žodį ar šūkį ant biuletenio, toks veikimas jau bus organizuota pilietinė nepaklusnumo akcija. Kur apie tai buvo aprašyta? reikia aptarti ir organizuotis.

Hmm

Zuokas tai Čaplikas, Melianas, Tamoševskis, koloradai.
Šimašius tai Majauskas ir co. Štai ir pasirinkimas.

iš provincijos

Nepavydžiu vilniečiams tokio pasirinkimo. Man primena nesenus prezidento rinkimus, antrą turą, kur reikėjo rinktis iš dviejų blogybių mažesnę. Aš nesugebėjau išsirinkti todėl sąmoningai sugadinau biuletenį. Nesididžiuoju tuo poelgiu, bet kitaip pasielgti negalėjau

Vilnieciams

nepavydziu del likusio pasirinkimo.Bet…gal geriau ,,pazistamas velnias” nei,,viskas bus gerai”plius Guoga ?

Trupmenas

O kas geriau? Ir kur tikėjimo pagrindas , kad po rinkimų liberolai nesueis į vieną krūvą. Dabartinės deklaruojamos priešpriešos greičiausiai tik rinkiminis triukas. O po rinkimų net persivilioti kokius penkis Čaplikus – juokų darbas.

Dėdė Letui

Manau, kad demokratija ir yra „nieko daugiau – tik procedūra”. Procedūros nieko „rimtesnio” negarantuoja, yra tik galimybė ir gali likti viso labo fasadu. Tiesa, ir pačios procedūros gali būti tiek „daugiau demokratiškos”, tiek „mažiau”.

Marijonas

Autoriau, kur kas didesnė bėda atsitiko su šiais rinkimais, kad asmuo nebegali pats save išsikelti į Tarybos narius. Gali išsikelti į merus, bet į Tarybą – ne. Į tarybas kandidatus gali siūlyti tik partijos ir rinkimų komitetai. Juk tai akiavizdi diskriminacija, juk per praeitus rinkimus buvo leista, o dabar jau vėl uždraudė! Ir svarbiausia apie tai niekas nerašo! Kai kas sakys gali save išsikleti į merus, o jeigu žmogus nenori? O nori tik dirbti taryboje? Kaip tada? Galimybė sau pačiam išsikelti į merus – tai pigi moneta skirta apmulkinti. Jokios demokratijos čia nėra.

vilnietė

Galima įsivaizduoti Baltic proud triumfą Vilniuje, jei Vilniaus meru taps liberastas iš partijos, kuri vienintelė Lietuvoje pasisako už gėjų vedybas

Letas Dėdei

Leiskite nesutikti. Demokratija (panašiai kaip autokratija, ochlokratija, plutokratija, kt.) yra valdymo forma, o procedūra yra rinkimai.

Dėdė Letui

Galima pritarti, tik reikia patikslinti, jog atstovaujamosios demokratijos
(kitokios dabar beveik niekur nėra) atveju piliečiams rinkimai yra valdymo būdas, priemonė, instrumentas, o procedūra detalizuoja, reglamentuoja valdymo instrumento algoritmą. „Yra” labiau reiškia, kad turėtų ar galėtų būti. Bet gali ir nebūti – tada iškyla kiti klausimai, pvz. „jei tai ne atstovaujamoji demokratija, tada kas tai”? Žinoma, dar mintys apie to „kas tai” legitimumą. Klausimai piliečiams gali ir nekilti. Lygiai taip pat piliečiams gali visai nerūpėti jiems suteiktas valdymo instrumentas.

mama iš kaimo to Hmmm

Zuokas – tai „Rubikonas”, Šimašius – tai „Fortumas” Štai toks pasirinkimas. O kas geriau, kas atsakys?

Jurgis mamai iš kaimo

jei supaprastinsite problemą, aiškiau nepasidarys, atvirkščiai – visokie manipuliatoriai ir demagogai būtent taip ir veikia. Tai, kad viena verslo grupė turi savo interesų, o politikų grupė nori tuo pasinaudoti, tai dar nereiškia, kad Rubikonas yra „geriau” – jis jau visus taip korumpavo, kad niekas net neįsivaizduoja, jog gali būti kitaip – išties geriau. Bet ir pamokė – dabar jau aišku, kad investicijos pačios savaime nėra joks gėris, kad viešąjį interesą reikia ginti, o ne dejuoti ar svarstyti, kuris blogis yra geresnis. LS ėjo į rinkimus su nuostata „peržengti Rubikoną” ir tai reiškia tik viena – toliau taip tvarkytis valstybėje nevalia, ir mums, piliečiams, reikia prisiimti atsakomybę – spausti politikus pagaliau pradėti ginti viešąjį interesą, o ne aiškinti, kad neturim pasirinkimo… Skaityti daugiau »

Letas Dėdei

Demokratijoje rinkimai nėra valdymo būdas, bet valdžios su savais valdymo būdais patvirtinimas. Patvirtinama ne visų piliečių valdžia, bet tik tų, kurie turi galią valdyti. Tai kapitalu, o todėl ir policine jėga realiai disponuojanti mažuma. Visi kiti piliečiai tėra tik statistai, o visuotinė rinkimų teisė yra priedanga to, kad statistai niekad nevadovaus, bet tik dės parašiuką atsisakydami nuo savo laisvės ir deleguodami ją valdančiųjų atstovams parlamente. Nepamirškite „partijų” „nusodintuvo” tarybose, kuriame dešimtmečiams nusėda nepamainomieji valdančiųjų atstovai. Tai jų atstovaujamoji demokratija, ne apiplėštųjų. Statistai tad visada išrenka vis iš tos pačios vienos „nusodintuvo” gaujos. Akivaizdus pavyzdys – kas po visų cirkų liko pretendentais į Vilniaus mero postą? Jeigu Jūs teisus, tai jie – geriausi Lietuvos piliečių atstovai Vilniuje. Klaida? Tai kad tik… Skaityti daugiau »

Rega

Neatiduokim Kauno grobuoniui Krabui, nes tokie neturi savo leksikone žodžio „Gana”.

Dėdė Letui

Kad viskas nėra taip fatališka, rodo Islandijos ir Graikijos (anaiptol manęs čia nežavinčios) pavyzdžiai. Dėl partijų kaip „nusodintuvų”. Daug kas priklauso nuo piliečių valios. Piliečių – ir partijų narių. Natūraliausias būdas įveikti „nusodintuvo gelžbetonį” – partinės frakcijos. Išmintingai veikdamos frakcijos gal ir tampa „rakštimi sūbinėj” vadovybei, bet ne visai partijai – jos plečia elektorato apimtį ir didina mandatų kiekį. Išvaryti frakciją iš partijos normalioje valstybėje nėra naudinga – susikurs naujas konkuruojantis darinys. Aišku, reikia intelekto sugebėti suformuoti idėjas frakcijos veiklai ir pasiimti mandatinį atlygį. Visi šie samprotavimai tinka tik proporcinės sistemos atveju – vienmandatė sistema ir vienas iškeliamas partijos kandidatas yra gelžbetonio garantas.

manau

kad eilini kartą laimi bolševikai

Motiejus

Dėl pačio liberalizmo bent dalis žmonių, yra susidarę teisingą nuomonę. O kitiems rekomenduočiau paskaityti prof. Algirdo Degučio straipsnį „Liberalizmas. Mirtinai pavojinga ideologija”. Ištrauka: „A.D.:– Liberalizmas, kadangi yra nuolat agresyvėjanti ir dominuojanti pasaulyje ideologija, tai vienas svarbiausių dalykų, man regis, bent jau suprast, kad mums gresia didžiulis pavojus, kad jeigu mes nesuvoksim liberalizmo esmės – mes dingsim išvis iš gyvenimo, iš pasaulio. : –Jūs kalbat ne apie tautą, bet apskritai apie homosapiens, kaip rūšį? A.D.: –Dings tie, kurie persismelkę liberalizmo idėjos. Dings Vakarai, o kadangi Lietuva taip veržiasi į tuos vakarus, tai Lietuva dings kaip tauta, kaip šeima. Pradedant nuo šeimos, kylant visais lygiais bus sufragmentuota, išlyginta ir padaryta želė ir paskui globaliam pasaulyje išsimaišys. Liberalizmas yra globalizmas, nes kai tu… Skaityti daugiau »

28
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top