Andrius Švarplys. Liberalų sąjunga pasirinko „zuikio bilietą“

Veidaknygė

Kaip elgiasi organizacija, kurios narys teisėsaugos pagautas imant kyšį, bet kuriai kyšininkavimas iš tiesų yra svetimkūnis? Ji turėtų iš karto sukviesti aukščiausio rango suvažiavimą; atsiriboti nuo kyšininko; atverti visuomenei visus savo ryšius su verslo įmonėmis, ypč su MG Baltic; pasikviesti pilietinės visuomenės organizacijas (Transparancy International ar vietines lietuviškas ne politines NVO), kad įvertintų pajamų ir išlaidų kanalus bei ryšius. Priimti moralinį vertinimą, nelaukiant grynai teisinio verdikto. Ir griežti, kupini nuostabos, nusivylimo pareiškimai. Susirūpinimas ar organizacijoje neveikia daugiau kyšininkų. Pagrindinis bruožas: esminis susirūpinimas vidaus korupcija ir valymasis.

Ką daro organizacija, kuriai korupcija yra esminis jos veiklos dalykas?

Būtent tai, ką daro Liberalų partija. Ji pradeda slėptis po teisiniu formalizmu : „niekas nenuteistas“, „partijai įtarimai nepareikšti“. Ji gina savo narį: „atsistatydindamas nustatė aukščiausius politinius standartus“, „vakarietiškas politikas“. Neskaidrūs ryšiai su verslu ir toliau lieka šešėlyje – nėra jokių konkrečių veiksmų išsklaidyti neva atsitiktinius, vienkartinius ryšius. Jokio susirūpinimo galimais juodais partijos elito ryšiais. Tik didžiulis susirūpinimas, kaip išplaukti per viešuosius ryšius. Nesigręžti į praeitį, neatskleisti galimų korumpuotų ryšių su stambiu verslu, priešingai – žiūrėti į ateitį, kuo greičiau „nuraminti audrą“. Pagrindinis bruožas: užgesinti vidaus korupcijos temą ir gintis teisiniu formalizmu bei grynaisiais viešaisiais ryšiais. Naudoti „vieno asmens problemos“ taktiką.

Šios instrukcijos, o dar labiau – Liberalų sąjungos elito laikysena, parodo, kad Lietuvos politikoje eilinį kartą renkamasis „zuikio bilietas“ – gintis bet kokia kaina, kad tik būtų išvengta vidaus korupcijos temos. „Važiuojam be bilieto, bet apsimetam, kad esame švarūs ir sistemingai bandome įtikinti visus“.

Šitaip prievartaujama žmonių moralė ir protas. Per tokias situacijas atsiskleidžia, kiek eilinių liberalų tarpe ir apskritai visuomenėje yra fanatizmo, dogmatizmo, karjerizmo, o kiek – kritinio proto, laisvo mąstymo, sąžiningos inteligencijos.

Keletas citatų Lietuvos politikos „vakarietiškėjimo“ istorijai (daugiau žr. ČIA):

„Bet kokiu atveju, ši istorija nėra susijusi su Liberalų sąjūdžiu kaip partija. Jai nepareikšti jokie kaltinimai ir įtarimai. Partija veikia skaidriai ir pakeitusi vadovybę tęsia savo veiklą.”

„[…] savo darbais Lietuvos žmonėms įrodysime, kad mūsų partija yra atvira, skaidri ir brandi, o liberalais galima ir toliau pasitikėti.“

„E. Masiulis pareiškė, kad nesiruošia dangstytis Seimo nario imunitetu, todėl penktadienį Vyriausiajai rinkimų komisijai įteikė prašymą nutraukti jo kaip Seimo nario įgaliojimus. Šis žingsnis yra pirmas toks Lietuvos politikos istorijoje priartinantis mus prie vakarietiškų demokratijų ir politikų priimančių ryžtingus politinius sprendimus.“

„Negalima daryti išvados dėl visų partijos narių moralės ar sąžiningumo pagal vieno žmogaus poelgį. Juo labiau, kad jo kaltė dar neįrodyta.“

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
7 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
7
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top