Andrius Švarplys. Pinigai už valdžios propagandą – „etiškai žiniasklaidai“

Kai išgirstu mintį, kad siūloma pavesti žiniasklaidos etika rūpintis vien tiktai leidėjams, nesvarbu kokia bebūtų šalis, kokiomis aplinkybėmis, – man jau atrodo įtartina.

Kai leidėjai pavadinami socialiai atsakinga žiniasklaidos verslo dalimi, – mano įtarimai padvigubėja.

Kai žurnalistams priskiriama funkcija atvirai, pakelta galva kalbėti apie žiniasklaidos ydas (tarsi jie būtų savarankiški, laisvi nuo leidėjų ir redaktorių politinės valios), – įtarimai jau virsta į aiškią tendenciją.

Kai toliau perskaitai, kad valdžia turėtų „savo veiklos propagandai skirstyti pinigus tik socialiai atsakingam verslui“ – man jau nebelieka jokių abejonių, kad ši idėja ir jos gynėjas aptarnauja leidėjų interesus apsaugoti savo nebaudžiamumą etikos standartais. Jų rankose bus visa etikos „savireguliacija“ – „Lietuvos ryto“, 15min.lt, delfi, LNK, TV3.

Ir dar – į valstybės pinigus (valdžios veiksmams viešinti, ministerijų užsakymams vykdyti) pretenduojama net neslepiamu būdu. Etika čia reikalinga tam, kad visi kiti būtų nustumti ir prie šitos kasos liktų vieni – etiniai leidėjai.

Ir visa tai daro Žurnalistų sąjungos pirmininkas! Įdomu, kiek žurnalistų mano, kad Dainius Radzevičius atstovauja jų, o ne leidėjų interesams.

Politologijos ir viešųjų medijų studentai galėtų mokytis. Mokytis, kaip veikia etika, kam reikalinga etika. Kad pats liktum už etikos ribų (reguliuos save). Kad būtų pažabotos smulkesnės žuvelės konkurentai (tekste to net neslepiama). Kad užsitikrintum pajamų šaltinį – valdžios užsakymus (turėdami etikos raktus netinkamus konkurentus paskelbs neetiškais ir negalinčiais gauti valdžios užsakymų).

Ir kokiu žodynu visa tai yra daroma! „Atkurti pasitikėjimą padoria žurnalistika ir žiniasklaida“, „socialiai atsakingas žiniasklaidos verslas“, „atvirai kalbėti apie žiniasklaidos ydas“, „sugedusi politikų moralė“, „sovietinio ir putiniško mentaliteto bacila“…

Suinteresuotų lobistų-propagandistų mes jau nebepakeisime. Bet ką dar galima padaryti, tai keisti mokymosi tikslą švietimo sistemoje – vietoj normatyvinių idealistinių dalykų, kaip viskas turėtų būti liberalioje demokratijoje, reikia aiškinti ir rodyti jauniems žmonėms, kaip viskas valstybės realybėje veikia aukštyn kojomis.

Pabaigoje – universalus testas, kaip atskirti propagandą: pažiūrėkime, kiek tekste yra argumentų, o kiek – epitetų? Kiek yra analizės apie privalumus ir galimą žalą, interesų konfliktus, pliusus ir minusus (toks ir būtų pilietinis interesas), o kiek yra vienakrypčio teigimo, kad „tai yra labai gerai, o kas tam priešinasi, yra kenkėjai, laisvės ir etikos priešai, ir, žinoma, Putino draugai“?

Ir viskas puikiai atsiskleidžia.

P.S. Ir dar vienas keistas dalykas, bylojantis ne šių leidėjų ir jų atstovų interesų naudai: pataisos buvo bandytos stumti tyliai. Nei pats D.Radzevičius, nei kiti „socialiai atsakingi leidėjai“ savo medijose nė kiek nesistengė sukelti diskusiją, viešinti šią idėją, pristatyti visuomenei. Ką tai pasako apie interesų pobūdį ir jų tikslus?

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
5 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
ruta

Puikus straipsnis , labai aktuali Lietuvoje tema , kai vienas prezidentes zmogus , priziurintis banku veikla ,V/asiliauskas , sako , kad etika ir morale ne sio pasaulio dimensija , o kitas , proteguojantis valdzios pliurpalus per lojalius info ;delfi, komsomolke , LRT,.., toks ponas Radzevicius , sako , kad etika vis del to yra , nors neteko jos pamatyti , nei delfi , nei komsomolkei , nei telemesle .Tai kas is siu subjektu meluoja ?

Kad pamoko

Rusiją Grybauskaitė,patarta V.Landsbergio,gal ir gerai.Tuo pačiu reiktų susitvarkyti savo kieme Garliavos klastotes.

StasysG

1) Straipsniui pritariu, nes minėtą Rdzevičių taip pat skaičiau.
2)Bet kas įdomu? Visuomenės Informavimo įstatymo 2 str „aPgrd. sąvokos” nei „žiniasklaida”, nei „medija(os)” nepaminėtos ir neapibrėžtos. Bet jos masiškai naudojamos, ypač „žiniųSklaida”. Kodėl netaisomas VIį?
3)Ką tik LrytasLT perkaičiau straipsnelį. Jis taip pradedamas: „Šiuolaikinė žiniasklaida yra perkrauta informacijos. Kadangi skaitinėdami laikraščius, naujienų portalus ar bendraudami per socialinius tinklus praleidžiame daug laiko, tai formuoja mūsų požiūrį ir dažnai – iškreiptą. Šį kartą kalbėsiu apie moters grožio „etaloną“

4)Neslėpsiu, ir neigiamą mano požiūrį taip pat formuoja tas Lietuvos propagandos blaškimasis tarp Žinia, Informcija,Spauda, Naujiena, dezinformacija, žiniasklaida, medijos ir tt. Kur čia pradžia, ir kur pabaiga? Kas pasakys ne specialistui?

Marija

Autorius užčiuopė esmę – visa Lietuvos „etiška žiniasklaida” už biudžeto milijonus veikia kaip valdžios propagandos mašina.
Tai mašinai dirba dauguma „nepriklausomų žurnalistų”, kurie šiandien vieningai persirinko Radzevičių Žurnalistų sąjungos pirmininku.

Klonas

kur jis be būtų jis turi būti amžinas, ar tai Radzevičius, ar Kubilius, ar Masiulis, ar net patriarxas Landsbergis. Jeigu amžinas – paminklas garantuotas.

5
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top