Anne Applebaum: „Vakarai per ilgai nuolaidžiavo Rusijai“

15min.lt

Vakarai per pastaruosius du dešimtmečius Rusiją iškėlė ją į tokias aukštumas, kokių ši nedemokratiška šalis niekada nebuvo verta. Taip savo naujausiame komentare rašo „Washington Post“ publicistė Anne Applebaum.

Apžvalgininkės teigimu, tai, kad Baltijos šalys ir Lenkija, nepaisant visų trukdžių, buvo pakankamai užsispyrusios ir prieš dešimtmetį tapo visateisėmis NATO narėmis, yra didžiausias Vakarų laimėjimas tarptautinėje arenoje.

Tačiau dėl šio laimėjimo patys Vakarai nepersistengė. Tai, kad tapo NATO ir ES narėmis, revanšistines Rusijos nuotaikas jaučiančios Baltijos šalys ir Lenkija pasiekė pačios. Besikeisdamos, kurdamos kariuomenes, stiprindamos savo institucijas ir žmogaus teisių apsaugą jos pagaliau tapo tikromis demokratijomis, mano A.Applebaum.

Baltijos šalys NATO – didžiausias Vakarų laimėjimas

Apžvalgininkė teigia, kad Baltijos šalys – geriausias pavyzdys, kaip veikia „demokratijos eksportas“. Tačiau, tvirtina ji, ne visi sugeba tvirtai šiuo pasiekimu pasidžiaugti.

„Dabar, vietoj džiugesio švenčiant 25-ąsias Berlyno sienos griuvimo metines, tapo madinga teigti, kad NATO plėtra į Rytų Europą buvo nevykusi. Šis projektas net visiškai klaidingai vadinamas Amerikos triumfu, kuris pažemino Rusiją. Ši teorija iš tiesų remiasi tik nuostatomis, kurias bruka Rusija. Ir ji klaidinga“, – pabrėžia autorė.

A.Applebaum vardija, kad NATO niekaip negali pažeminti Rusijos, nes NATO ir Rusija niekada nepasirašė jokių NATO plėtrą ribojančių sutarčių.

„Jokie pažadai niekada nebuvo sulaužyti“, – savo komentare tvirtina apžvalgininkė.

Atvirkščiai, ji pažymi, kad Lenkijos įstojimas į NATO nebuvo lengvas, dėl jo iš pradžių, 1992-aisiais, buvo smarkiai abejojama. Tačiau jis pagaliau įvyko.

„Tačiau vos prasidėjus lėtai ir atsargiai NATO plėtrai, iškart buvo imamasi Rusijos raminimo politikos. Šalyse narėse neatsirado nė vienos NATO bazės, iki pat 2013-ųjų čia nevyko jokios karinės pratybos. 1997 m. Rusijos-NATO sutartis nenumatė čia jokių branduolinių įrenginių. 2002 m. net buvo sukurta NATO–Rusijos taryba. Pagaliau, atsižvelgiant į Rusijos nuomonę, 2008 m. Gruzijai ir Ukrainai neleista prisijungti prie NATO“, – rašo autorė.

Rusija apipilta dovanomis

Todėl ji tvirtina, kad Rusija pastaruoju metu buvo ne tik nežeminama, bet faktiškai jai buvo visai be reikalo suteiktas „didžiosios jėgos“ titulas.

Tokią savo išvadą A.Applebaum pagrindžia faktais, kad Sovietų Sąjunga, kurios tęsėja tapo Rusija, buvo priimta į Jungtinių Tautų Saugumo Tarybą, nors narystės tuo metu nebuvo nusipelniusi.

Be to, Rusija paveldėjo ne tik sovietų paliktą branduolinę ginkluotę, bet už tai, kad sutiko pripažinti Ukrainos sienas, dar gavo dalį Ukrainos turėtos technikos.

„JAV prezidentai Billas Clintonas ir George’as Bushas abu laikė Rusiją partnere ir „didele jėga“. Tokia didele, kad net pakvietė ją prisijungti prie G8, nors Rusija nebuvo stipri nei ekonomiškai, nei – tuo labiau – nebuvo demokratiška“, – rašo A.Applebaum.

Ji pažymi, kad Rusija, skirtingai nei Vidurio Europos valstybės, niekada net nebandė pasikeisti ir tapti europietiškesnė. Vietoj to buvę KGB pareigūnai aiškiai demonstravo ilgesį Sovietų Sąjungos sistemai ir vadovavo šaliai bendradarbiaudami su nusikaltėliais.

„Paskutinį dešimtmetį ši kleptokratinė klika siekė atkurti imperiją naudodama bet kokias priemones: nuo kibernetinių atakų Estijoje iki karinės agresijos prieš Gruziją ir Ukrainą“, – teigia A.Applebaum.

Rusijos agresijai – netinkamas atkirtis

Jos teigimu, pamatę, kaip viskas buvo iš tikrųjų ir atmetę Rusijos režimo versiją, Vakarai gali visai kitaip pasižiūrėti ir į savo klaidas.

„1991-aisiais Rusija nebebuvo jokia stipri valstybė nei pagal savo gyventojų skaičių, nei ekonomiškai. Tai kodėl to nepripažinome? Kodėl nereformavome Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos ir nepasodinome vietoj Rusijos prie stalo Indijos, Japonijos ar kurios kitos valstybės? Rusija nepasikeitė, tai kodėl mes apsimetame, kad ji kitokia? Dabar, net žodis „demokratija“, kai jis vartojamas kalbant apie Rusiją, yra diskredituojamas“, – rašo apžvalgininkė.

Todėl jis tvirtina, kad Ukrainos krizė nėra joks demokratijos pralaimėjimas. „Tai – tik pasekmė mūsų netikusios reakcijos į Rusijos agresyvią retoriką ir jos augančias išlaidas ginkluotei“, – konstatuoja A.Applebaum.

Jos teigimu, NATO suklydo savo karinių bazių į Rytus neperkėlusi prieš dešimtmetį ir pasiekusi tokią ribą, kai net ir taip labai į NATO norėjusios šalys Aljanse vis tiek jaučiasi nevisiškai saugios.

„Mūsų klaida buvo ne pažeminti Rusiją, bet neįvertinti Rusijos revanšistinio, revizionistinio, griaunančio potencialo. Jei tikrasis Vakarų pasiekimas dabar jaučia grėsmę, tai tik dėl to, kad NATO nepavyksta Europoje padaryti to, ką ji visada ketino. Atgrasyti. O atgrasymas – tai ne agresyvi politika, tai gynyba. Tik tam, kad jis veiktų, jis turi būti realus. Tam reikia investicijų, vienybės ir paramos iš visų Vakarų ir ypač JAV“, – rašo A.Applebaum.

15min.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
13 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
kaz

Jo ,atseit reikia atimti Sibira ,ozmones padaryti vamzdziu priziuretojais

kas

Kaimynas turi labai dideli sklypa su nuostabiu sodu, Jau seniai mano zvilsgsnis vis i ten krypsta. O mintys ,kaip gerai butu tureti ta soda ir dar geriau jei jame ir toliau dirbtu kaimyno seimyna.Pora kartu bandem atimti ta sklypa, bet isejo tik priversti parduoti obuolius uz kukuruzu lapu zalios spalvos nuoviru nudazyta popieriu,kas prylygo pirkti pusdykiai. Bet dabar tas kaimynas tiesiog sunaglejo, nera kaip zodziais apsakyti,sugalvojo nebeparduoti daugiau obuoliu uz musu popierius.Negana to ,susitare su kitais kaimynais mainyti i kitas prekes.Net savo popierius pradejo platinti prekybai obuoliais. Negirdeta ,neregeta kiaulyste… Mazesnius kaimynus nuo tokiu baiku greitai atgrasem…. Dar netgi tariasi su taip pat dideli soda turinciu kaimynu bendrai soda priziureti,o tas kaimynas turi didele seima.Taip ,kad visas derlius ten ir… Skaityti daugiau »

viltis

Vakarai viliasi, kad rusai – tai žmonės, o ne gyvuliai – tik laikinai gyveną klaidoje.
Tikisi, kad rusai susipras, pasitaisys.
O kol kas rusai tik juokiasi ir tyčiojasi iš krikščioniškų vakarų.

>viltis

„rusai tik juokiasi ir tyčiojasi iš krikščioniškų vakarų.”
Jie net pussy riot mergaites į cypę pasodino, niekšai.

Geras klausimas

Kodėl prie Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos stalo (vietoj Rusijos) nesėdi
Indijos, Japonijos ar kurios kitos valstybės?

Taigi

Rusija pernelyg ilgai nuolaidžiavo Vakarams ir leido, kad jie galėtų ją plėšti. Dabar pradeda vaduotis iš Vakarų kolonijinės padėties ir Vakarams tas labai nepatinka.

Taigi tam >viltis

Tas pamišėles pussy riot visose valstybėse sodina.

aba

ruskių pederacija tai mongolų ordų palikuonys, jiems niekada nesuprasti europietiškų vertybių.

Taigi

Europietiškos vertybės: pelnas, pelnas ir dar kartą pelnas. Dėl jo reikia užimti kitas valstybes, šiais laikais prisidengiant kažkokiomis mistinėmis europietiškomis vertybėmis, tai kaip nemokamas sūris, jeigu ta mistika nesužavi kitos valstybės ir ji savanoriškai nepasiprašo, kad ją Vakarų valstybė užimtų, tai pasiunčia NATO bombardavimui.

geras straipsnis
tiesos.lt

Applebaum – žydė, rusofobo Sikorskio paklodė.

blusas

Многопрофильное издание Politico (17.10 ) предоставило слово Басу Хайне, голландскому писателю, сильно встревоженному, что Путин отключит ему газ. Зимой. Поэтому он, признавая, что «многим европейцам начинают все больше надоедать экономические санкции против России, и они уже не воспринимают их всерьез», стал объяснять – почему-то американцам (!) — ошибочность и пагубность подобных взглядов. Ведь настоящая опасность, — по мнению писателя, — это Владимир Путин, диктатор, укрепляющий свою власть «методами злобного национализма». Более того, он «постоянно подогревает ненависть к Западу». Фантазии и страхи автора пошли дальше, и он весьма профессионально для журналиста продолжал запугивать читателя смесью полуправды и вымысла: «Другой, более мрачный сценарий заключается в том, что русский национализм не следует рациональным правилам realpolitik, а путинская мечта о присоединении русскоязычных регионов в… Skaityti daugiau »

Jonas

Ir iš straipsnių ir iš komentarų labai akivaizdu, kad čia spiečiasi rusofilai, putinofilai, Lietuvos nepriklausomybės priešai. Stebiuosi kad tokią propaganda prieš Lietuvą ir jos sąjungininkus Lietuvoje toleruojama.

13
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top