Antanas Kulakauskas. Apie valstybės tvarumą ir trapumą

Dalijamės Vytauto Didžiojo universiteto Politologijos katedros profesoriaus Antano Kulakausko veidaknygėje paskelbtais pasvarstymais apie valstybių trapumą-tvarumą rodantį indeksą, padedantį įvertinti nacionalinio ir tarptautinio saugumo lygį vienoje ar kitoje šalyje.

Šiuolaikiniuose nacionalinio ir tarptautinio saugumo tyrimuose yra analizuojama ne tik valstybės galia (tuo užsiima ir geopolitika) – ekonominė, kultūrinė, karinė, bet ir valstybės būklė tvarumo-trapumo, kaip aš vadinu lietuviškai, skalėje. Nuo 2004 m. sudaromas pasaulio valstybių trapumo indeksas (The Fragile States Index; tiesa, iki 2014 m. jis buvo vadinamas Failed States Index). Šį indeksą sukūrė ir nuolat atnaujina grupė ekspertų, susijusių su Taikos Fondu (The Fund for Peace) ir žurnalu „Foreign Policy“.

Šiame indekse valstybių trapumą-tvarumą rodo suma, gaunama sudėjus 12 rodiklių, matuojančių atskirus valstybės gyvenimo aspektus, svarbius valstybės gyvastingumui:
1. Demografinė situacija;
2. Vidaus socialinis konfliktas (įtampa tarp darbdavių ir samdomų darbuotojų); 
3. Įtampa tarp etninių (religinių) grupių; 
4. Protų ir viduriniosios klasės „nutekėjimas“ (emigracija); 
5. Ekonominė ir socialinė nelygybė; 
6. Ekonominis nuosmukis ar jo rizika;
7. Valdžios kriminalizacijos ir delegitimacijos laipsnis;
8. Viešųjų paslaugų kokybė; 
9. Teisės sistema teisingumo požiūriu (kaip visuomenė vertina teisę šiuo požiūriu); 
10. Valstybės priklausomybė nuo partinių ir grupinių interesų (t.y. demokratijos neįgalumo ir oligarchizacijos laipsnis); 
11. Elito politinio susiskaldymo laipsnis; 
12. Išorinės karinės ir propagandinės intervencijos pavojus ar mastas.

Rodiklių skaitmeninė išraiška – tai ekspertų įvertinimas 10 balų skalėje. Jis ir atspindi rezultatą, gaunamą išanalizavus įvairius surinktus duomenis, apibūdinančius minėtus aspektus trapumo-tvarumo (kitaip – valstybės pažeidžiamumo) požiūriu. Kuo arčiau 10 balų, tuo trapumas ar netvarumas didesnis. Teoriškai didžiausias suminis rodiklis gali būti 120, bet tai būtų situacija, kai konkreti valstybė žlugo neprikeliamai. Pavyzdžiui, Lietuvos okupacija ir aneksija 1940–1990 m. tokios situacijos nereiškė: iki 1940 m. egzistavusios Lietuvos Respublikos kaip nepriklausomos valstybės idėja nežlugo ir po 1940 m. (iki pat 1990-ųjų), kova dėl nepriklausomybės tęsėsi vienokia ar kitokia forma, didesniu ar mažesniu mastu, o ir SSRS įvykdytos Lietuvos aneksijos fakto teisėtu nepripažino kai kurios kitos valstybės – visų pirma, JAV.

Pasaulio valstybės trapumo-tvarumo indekse (paskutiniajame, 2015 metų) skirstomos į 11 grupių – nuo patiriančių labai didelį ir didelį pavojų valstybės egzistencijai (kitaip sakant, esančių prie žlugimo ribos) – jų suminis trapumo rodiklis yra 100 ir daugiau, iki tvarių (rodiklis – tarp 20 ir 30) ir labai tvarių (mažiau nei 20) valstybių. 

Trapiausios, žlugimo grėsmę patiriančios valstybės yra Afrikos valstybės (Pietų Sudanas, Somalis, Centrinės Afrikos Respublika, Kongas-Zairas, Sudanas, Čadas, Gvinėja, Nigerija, Dramblio Kaulo Krantas, Zimbabvė), o taip pat Jemenas, Afganistanas, Sirija, Irakas, Haitis, Pakistanas (pastaroji turi branduolinį ginklą). 

Labai tvarios (Very Sustainable) valstybės kategorijai priklauso tik viena pasaulio valstybė – SUOMIJA (ir taip esti per visą indekso sudarymo laiką). Jos trapumo koeficientas – 17,8 (2014 m. buvo 18,7; t.y. per metus tvarumas netgi šiek tiek padidėjo). Na, o tvarių valstybių kategorijai (tvarumo mažėjimo tvarka) priklauso šios valstybės: Švedija, Norvegija, Danija, Šveicarija, Liuksemburgas, Naujoji Zelandija, Islandija, Australija, Airija, Kanada, Austrija, Nyderlandai, Vokietija ir Portugalija. 

Toliau tvarumo mažėjimo tvarka eina labai stabilių ir stabilių valstybių grupės. Labai stabilių valstybių kategorijai pagal indeksą priklauso Belgija, Slovėnija, Didžioji Britanija, Prancūzija, Singapūras, JAV, Japonija, Pietų Korėja, Urugvajus, Čekija ir Lenkija. Pvz., JAV trapumo koeficientas – 35,3 (jei skaičiuoti pradėtume nuo pačios tvariausios, jai tektų 21 vieta).
 
Tarp tvarių valstybių yra ir Lietuva (tvarumo požiūriu jai atitenka 31 vieta,o trapumo – 148 vieta), taip pat ir Latvija (atitinkamai – 39 ir 138 vieta) ir Estija (33 ir 146 vieta). Bet jų situaciją aptarsim detaliau kitą kartą.
Rusija 2015 m. valstybių trapumo indekse priskirta prie valstybių, patiriančių didelę riziką (High Warning). Jos koeficientas – 80,0 (prieš metus buvo 76,5). Baltarusija, Ukraina, Gruzija ir, beje, Kinija priklauso tiesiog riziką (Warning) patiriančių valstybių kategorijai.

Žinoma, kam įdomu, indeksus gali susirasti internete (ČIATiesos.lt past.).

Veidaknygė

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
16 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
16
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top