etaplius.lt
Ketvirtadienį nacionalinėje LRT televizijoje vyko penkių didžiausių miestų merų debatai. Paeiliui susitiko Panevėžio, Šiaulių, Klaipėdos, Kauno ir Vilniaus kandidatai į miesto mero postą. Keturiuose debatuose virė kovos, ginčai, tik ne tarp šiauliečių. Čia Lietuva stebėjo gyvenimo būdo žurnalą apie „pliusus ir minusus“.
Tiesioginiuose televizijos debatuose susitiko kandidatai į miesto mero postą – Valerijus Simulik ir Artūras Visockas. Dėl klausimų, kuriuos jie uždavė vienas kitam, žado neteko ne tik studijos auditorija, bet ir vedėjas Edmundas Jakilaitis.
Naujienų portalas Etaplius.lt pateikia pačius išradingiausius kandidatų klausimus ir atsakymus bei vedėjo komentarus.
Debatų pradžioje kiekvienas politikas, tiesa, palaikydamas vienas kitą, pristatė savo vertybes ir siekiamybes mieste.
Debatuose – gyvenimo būdo žurnalas?
Artūras Visockas. Pirmasis klausimas Valerijui Simulik. Seimo nariai dirba pagal statutą, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Konstitucija. Norėčiau dabar sudominti visus čia sėdinčius, o ypač savo vaiką, kuris sėdi čia. Tad klausimas – koks yra pirmasis Konstitucijos straipsnis?
Valerijus Simulik. Lietuva – suvereni valstybė, parlamentinė respublika. Klausimas Artūrui Visockui – koks mieliausias dalykas jūsų dūšiai, koks yra jūsų hobis?
A. Visockas. Gal norėtumėte išgirsti – bučiuoti savo žmoną? Mano žmona labai graži, tačiau mano pomėgis yra orientavimosi sportas, kuris yra labai populiarus Skandinavijos šalyse.
Palaikė vienas kitą
Edmundas Jakilaitis. Einame tolyn nuo orientavimosi sporto prie orientavimosi bent jau Šiauliuose. Esate naujokas politikoje. Ar žinote, su kuo galėtumėte sudaryti koaliciją, jeigu būtumėte išrinktas į miesto merus?
A. Visockas. Situacija dabar yra pasikeitusi. Miesto meras gali tiesiog dėti parašus ir 17 val. eiti namo arba jis gali valdyti situaciją, vesti procesą. Aš esu linkęs vesti procesą, nežinia, kaip pavyks, bet tikiuosi, kad pavyks.
V. Simulik. Meras – variklis, ašis, vienijanti visas organizacijas, visuomeninius judėjimus. Visus, manančius, kad Simulik yra Žakario projektas, turiu nuvilti. Labai malonu, kad taip žmonės mano. Žinoma, su Žakariu santykiai yra geri ir jo parama bus reikalinga.
E. Jakilaitis. Kokie yra jūsų oponento trūkumai?
A. Visockas. Valerijus Simulik ketverius metus nebuvo Šiauliuose, nedirbo čia, tačiau, manau, tai yra lengvai ištaisoma. Aš laimėjau mandatą išleidęs 12 litų. Taip išėjo.
V. Simulik. Artūras – stiprus oponentas. Vienas iš tų žmonių, kurie „veža“. Manau, kad kartu su mumis jo minusus bus galima paversti pliusais. Tas nežinojimas apie Šiaulius, ką sako Artūras, yra požiūris iš šono. Gera pažiūrėti į dalykus iš šono, nes būdamas tame rate per daug užsiciklini ir nuskęsti tose smulkmenose. Truputį kilstelėjęs aukščiau, problemą matai kitaip. Mūsų abiejų pliusai taps minusais ir atvirkščiai.
„Būsiu meru, nebus karo“
E. Jakilaitis. Laisvosios rinkos institutas pateikė tyrimo rezultatus, pagal kuriuos Šiauliai – prasčiausias miestas užsienio investicijų klausimu. Kaip ketinate pritraukti investicijas?
V. Simulik. Blogiau mieste jau būti neįmanoma. Kartu pakelsim miestą. Šiauliai – NATO, karinis miestas. Karo atveju pirmiausiai sulauktume smūgių – tai minusas. Galima būtų pritraukti užsienio kapitalą į civilinį ir NATO oro uostą – tai būtų pliusas. Šiauliai turėtų glaudžiai bendradarbiauti su NATO struktūromis. Rytų šalių tarptautinės oro linijos yra susidomėjusios Šiaulių oro uostu, Lietuva kitoms šalims – tai tramplinas. Svarbu pritraukti investicijų viešajam logistikos centrui. Todėl pritraukus tarptautinius vežėjus, gerai būtų ir mūsų verslininkams.
A. Visockas. Kiekvieno miesto politiko darbas plačiąja prasme – dirbti taip, kad nebūtų karo. Jeigu aš tapsiu meru, karo nebus. Būtent taip ir pritrauksime užsienio investicijas. Turėtume pradėti aktyviau rūpintis Laisvosios ekonomikos zona. Ji dabar yra valstybės jurisdikcijoje. Jau seniai ten turėjo būti atvesta elektra.
Oponentui – patogus klausimas
A. Visockas. Klausimas Valerijui Simulik – išmanote švietimo sistemą. Apibūdinkite aktualiausius švietimo klausimus ir problemas.
V. Simulik. Šiauliai – pionierių miestas. Šiauliai visada vykdo Vilniaus nurodytas instrukcijas. Tai ir pliusai, ir minusai. Pliusas – gerai, kad vykdom nurodymus, minusas – blogai, kad uždarom mokyklas, mažinam neformalaus ugdymo įstaigas. Mokyklose trūksta vaikų. Artūrai, kiek galėsim, tiek padėsim, bet ne iki tiek. Mūsų su Artūru filosofija sutampa. Šiauliuose švietimo sistema veikia geriausiai. Turime universitetą, kurį turime saugoti. Kaip gali gerai dirbti mokytojai, kai jie galvoja apie mokinių krepšelį?
A. Visockas. Švietimo sistema ir rinkos dėsniai kartais nesueina. Matau problemą, kuri turėjo būti išspręsta prieš 10 metų. Dėmesio! Visų švietimo įstaigų steigėjas mieste yra Savivaldybė, bet profesinio lavinimo centro steigėjas – ministerija. Kiekvienas tempiame paklodę į save. Šiaulių miestas nesuinteresuotas atiduoti žmones Profesinio rengimo centrui, jei žmogus įgis profesiją, liks savo mieste. Reikia peržiūrėti ministerijoje tą dalyką, ta priešprieša neša žalą.
Tęsiame „Gyvenimo būdo žurnalą“
V. Simulik. Klausimas Artūrui Visockui – kokia išskirtiniausia akimirka jūsų gyvenime?
E. Jakilaitis. Jūs kaip gyvenimo būdo žurnalo žurnalistas dabar klausinėjate!
A. Visockas. Jūs labai nustebsite. Be jokios abejonės, tai vaikų gimimas ir vedybos, bet be galo įsiminė, kai 14–15 metų ėjau dirbti į statybas, nes šeima neturėjo daug pinigų. Atėjome trise, o darbo buvo vienam. Todėl metėme pa marskomu ir aš likau dirbti. Tai buvo viena svarbiausių dienų mano gyvenime!
E. Jakilaitis. Neįtikėtini Šiaulių miesto kandidatai į merus. Vienas klausia iš tos srities, kurioje kitas geriausiai nusimano, kitas klausinėja apie gyvenimą…
LRI terorizuoja Šiaulius?
E. Jakilaitis. Pagal laisvosios rinkos instituto duomenis, Šiauliuose viena didžiausių vandens kainų. Kaip ketinate mažinti ją?
V. Simulik. Kiek žinau, Šiauliuose vykdomas vandenvalos projektas iš ES lėšų, tad mokesčiai gula ant gyventojų pečių. Reikėtų atiduoti savivaldybei atsakomybę už realų mokestį. Jeigu į jį neįeina nuoma už pirtį, limuzinus, tai tada viskas tvarkoje. Politikai turi prisiimti atsakomybę už realų kainų suskaičiavimą, o administravimo kaštai turėtų būti ne didesni nei 20–30 proc.
A. Visockas. Praeityje buvo blogai suplanuotos investicijos ir dėl to Šiauliai nėra kalti. Dumblo apdorojimo sistema buvo blogai suplanuota. O dabar mums tą naštą reikia nešti. Verslas nenaudoja vandens, tam yra padaryti gręžiniai. Laisvosios rinkos institutas bando terorizuoti Šiaulius.
E. Jakilaitis. Čia aš uždaviau klausimą, ne Institutas.
A. Visockas. Greitai vandens kaina Vilniuje bus didesnė. Šiauliuose nustatyta vandens kaina ilgai nesikeis. Edmundai, galėsite man paskambinti ir pasakyti, kad, Artūrai, buvote teisus.
E. Jakilaitis. O gal galėsiu pasakyti – mere, jūs buvote teisus. Kiek čia beliko?
„Mes debatuojame, o salė džiaugiasi, ploja“
E. Jakilaitis. Kaip padaryti Šiaulius traukos centru?
V. Simulik. Kai grįžtu į Šiaulius iš Vilniaus, gaila žiūrėti į tamsoje skendintį miestą. Miestas turi būti tvarkingas, laiku valomas, nupjauta žole, švarus. Vien to, žinoma, nepakanka. Miestas be žmonių – ne miestas. Vaikai, baigę mokyklas, turėtų likti Šiauliuose, Šiaulių regione. Norėtųsi, kad laisvalaikį vaikai leistų ne prekybos centruose, bulvaras merdi. Reikėtų verslininkus atleisti nuo mokesčių, kad bulvare galėtume ne tik karšto šokolado atsigerti.
A. Visockas. Mes debatuojame, o salė džiaugiasi, ploja. Šiauliai – ta vieta, iš kurios po Lietuvą plinta geriausios idėjos. Šilumos ūkis sutvarkytas taip, kad Vilnius pavydi. Raginame vilniečius su vaikais važiuoti į Šiaulius, nes čia daug žaliųjų zonų, vietų darželiuose, bus dviračių takai.
E. Jakilaitis. Jeigu jūs šoktumėte ir dainuotumėte, salė dar daugiau plotų!
Mes jau buriamės į koaliciją!
E. Jakilaitis. Ką keistumėte savo mieste, jeigu būtumėte išrinktas? Kaip įsivaizduojate miestą po 20 metų?
A. Visockas. Labai gerai būtų, jei Šiauliai liktų didmiestis su 100 tūkst. gyventojų. Dėmesio! Neturime mes koncertų salės, fortepijono. Galėtų Vilnius važiuoti į Šiaulius klausyti koncertų. Nėra viešųjų erdvių sutvarkymo. Mielas Biruti, mums reikia koncertų salės, nes turime „Dagilėlį“, „Polifoniją“.
V. Simulik. Mėgstu fantastiką. Po 2–3 metų Šiauliai vėl taps dviračių sostine, susigrąžins šitą statusą, kurį yra praradęs, atsiras dviračių takai įvairiose miesto erdvėse, per viaduką, klestės kavinių tinklas, koncertų salė, atsiras dengtas futbolo stadionas. Bus pertvarkoma neformaliojo ugdymo sistema. Vietos atsiras įvairiems būreliams. Pavyzdžiui, radijo sportas, kuris man patinka, yra labai brangus, bet kiekvienas vaikas turėtų gauti galimybę užsiimti tuo, kas jam patinka.
E. Jakilaitis. O gal judviem reikėtų burtis į koaliciją?
V. Simulik. Mes tai ir darome!
„Ką čia bepridursi…“
A. Visockas. Ar nebūtų pats geriausias ir pigiausias valstybei variantas, jeigu jūs liktumėte Vilniuje, o aš…
V. Simulik. Šimtu procentų pritariu! Tai yra pliusas. Gera mintis! Kas jūsų komandoje yra lyderis Nr. 2?
A. Visockas. Labai stipru, kad sąrašo penketuke yra trys moterys. Lietuvoje moterys yra labiausiai išsilavinusios visoje Europoje.
E. Jakilaitis. Tai buvo Šiauliai, ką ir bepridursi…