Ar Lietuva tokia prasigėrusi?

osp.stat.gov.lt

Reaguodamas į „Delfi” apžvalgininko R. Valatkos straipsnyje „Ar Lietuva tokia prasigėrusi?” išsakytus klaidinančius teiginius, Lietuvos statistikos departamentas pateikia savo komentarus:

„<...> iš kur tie nelemti, net Rusiją lenkiantys 15,4 litro? Skaičius teisingas: tokie alkoholio pardavimai Lietuvoje.”

R. Valatkos minimi „15,4 litro absoliutaus alkoholio” yra Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) pranešime „Global status report on alcohol and health 2014″ paskelbti 2010 m. duomenys. PSO įvertintas Lietuvos alkoholio suvartojimas apskaičiuotas naudojant matematinius metodus, ekspertinį vertinimą bei prognozes. Į 15,4 litro vienam 15 metų ir vyresniam Lietuvos gyventojui tenkantį absoliutaus alkoholio kiekį PSO įskaitė 2,5 litro nelegalaus alkoholio. Dėl nelegalaus alkoholio vertinimo Lietuvos statistikos departamentas kreipėsi į PSO, tačiau atsakymas dar nėra gautas.

„<...> Lietuvos statistikos departamentas tuos litrus išpila ant ką jūsų kūdikio, senelio karšinčiaus ar maratono bėgikių galvos.”

PSO alkoholio suvartojimą vertina vienam 15 metų ir vyresniam gyventojui, taigi kūdikiai neįskaičiuojami.

„<...> Lietuvos statistika sako, kad jie negali apskaičiuoti, kiek alkoholio pas mus išgeria užsieniečiai ir dar priduria, kad ir lietuviai taip pat važiuoja į užsienį, todėl ten išgeria tiek pat, kiek užsieniečiai čia. Įdomiai išeina: statistikai negali apskaičiuoti, kiek 978,8 tūkst. užsieniečių pernai išlakė Lietuvoje, o štai kiek lietuviai išmaukė graikijose ir turkijose, jie tiesiog žino. <...> vienos valstybės į PSO siunčia duomenis apie išgeriamą alkoholį, atmetusios kiekį, kurį suvartoja atvykę į šalį turistai (kaip Estija), kitos – mokslinių tyrimų duomenis (kaip Italija), o trečios, norinčios specialiai niekinti save, nurodo visą kiekį, kuris parduodamas (kaip Lietuva).”

Pagal PSO rekomendacijas turistų suvartotą alkoholį tikslinga pašalinti tik tuo atveju, kai turistų skaičius viršija šalies gyventojų skaičių. Dėl šios priežasties tai daro estai. Nors Lietuvoje metinis turistų skaičius neviršija gyventojų skaičiaus, Lietuvos statistikos departamentas šiais metais patobulino alkoholio vartojimo skaičiavimo metodiką, taigi alkoholio suvartojimas 2015 m. ir nuo 2010 m. bus perskaičiuotas įvertinant užsieniečių Lietuvoje mažmeninėje prekyboje įsigytą bei restoranuose ir kavinėse suvartotą alkoholį, ir atitinkamai Lietuvos gyventojų – užsienyje. Atsižvelgiant į PSO rekomendacijas, anksčiau turistų suvartoto alkoholio įtaka nebuvo vertinama.

Atkreipiame dėmesį, kad Lietuvos statistikos departamento skelbiami alkoholio suvartojimo rodikliai koreliuoja su sergamumo ir mirtingumo dėl alkoholio vartojimo, taip pat nusikalstamumo ir kitais socialiniais rodikliais. Kita vertus, Lietuvos statistikos departamento duomenys rodo, kad alkoholio suvartojimas Lietuvoje mažėja, nors PSO prognozuoja augimą.

Pažymime, kad Lietuvos statistikos departamentas rengia statistinę informaciją neturėdamas išankstinės nuostatos ar kokios kitokios motyvacijos ir vadovaujasi tik statistiniais metodais bei šiuo atveju – kitų šalių patirtimi ir tarptautinių organizacijų rekomendacijomis. Kadangi alkoholio vartojimui vertinti šalys naudoja skirtingus metodus, PSO skelbiami alkoholio suvartojimo rodikliai nėra palyginami tarp šalių (paminėtina, kad tą patį – pardavimų – metodą naudoja ne tik Lietuva, bet ir Norvegija, Estija, Suomija ir kitos šalys).

Alkoholio suvartojimo rodiklius, apskaičiuotus pagal patobulintą metodiką, paskelbsime 2016 m. birželio 10 d. Oficialiosios statistikos portale.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
1 Komentaras
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
1
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top