Ar naujausi amerikiečių mokslininkų skaičiavimai sustabdys „pasaulinės skalūnų revoliucijos“ entuziastus Lietuvoje?

Išgaunamų skalūnų dujų Lietuvai užtektų tiktai trejiems metams. Tokius naujus skaičiavimus paskelbė JAV energetikos informacijos agentūra.

Nors prieš dvejus metus tie patys amerikiečių mokslininkai skelbė: Lietuvos gelmėse glūdi pasakiški skalūnų dujų lobiai ir jų Lietuvai pakaktų 30 metų.

Kad mūsų žemės gelmėse yra dešimt kartų daugiau skalūnų dujų, JAV agentūra neneigia ir dabar, tik pripažįsta: šiuolaikinės technologijos leidžia išgauti tik dešimtadalį šio kiekio.

Tiesa, patys sau atrodome dar turtingesni: kai kurių Lietuvos mokslininkų duomenimis, šiuolaikinės technologijos leistų išgauti apie 100 milijardų kubinių metrų dujų, o patys ištekliai yra kone penkis kartus didesni…

Kas pasikeitė per tuos dvejus metus? Pasirodo, JAV energetikos informacijos agentūros duomenimis, didieji skalūnų kiekiai esti Kaliningrade, o ne Vakarų Lietuvoje – būtent čia baigiasi skalūnų dujų turtinga uolienų juosta, kuri driekiasi per visą Kaliningrado srities vakarinę dalį ir Šiaurės Lenkiją. Nors Kaliningrado srityje galima išgauti beveik tris kartus daugiau skalūnų dujų nei Lietuvoje, tačiau Rusijos valdžia tokios galimybės net nesvarsto.

Tokius agentūros duomenis netiesiogiai patvirtina ir tai, kaip skalūnų dujų žvalgyba vyksta Lenkijoje. Nusivylusios pernelyg menkais rezultatais per šiuos metus dvi tarptautinės kompanijos – amerikiečių „ExxonMobil” ir „Talisman” – jau pasitraukė iš Lenkijos.

Tačiau JAV agentūra teigia, kad mūsų šalies žemės klodai turtingi skalūninės naftos – iš viso jos yra 6 milijardai barelių.

Ar naujausi amerikiečių mokslininkų skaičiavimai pristabdys „pasaulinės skalūnų revoliucijos“ entuziastus ir Lietuvoje, pamatysime, bet pagrindo neskubėti yra – kodėl nepalaukti, kol technologijos taps ne tokios taršios ir leis išgauti daugiau nei dešimtadalį dujų?

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top