Ar reikia kariuomenei teisės imtis ginklo nepaskelbus karo?

Krašto apsaugos ministerija, užuot pasirūpinusi kariuomenės rezervo rengimu ir Lietuvos vyrų informavimu apie privalomus tėvynės gynimo veiksmus karo atveju, siūlo Seimui diskusiją dėl teisės kariuomenei imtis ginkluotos kovos šalies viduje, parlamentui nepaskelbus karo.

Kaip skelbia lrt.lt portalo žurnalistai Jevgenijus Bardauskas ir Joana Lapėnienė, pateiktomis įstatymo pataisomis siūloma praplėsti kariuomenės galias ir leisti jai naudoti ginklą prieš neatpažintus ginkluotus asmenis – vadinamuosius „žaliuosius žmogeliukus“ – nepaskelbus karo padėties. Tokias pataisas pasiūliusi Krašto apsaugos ministerija (KAM) teigia, kad jei tektų reaguoti į naujo tipo karinius incidentus, dabartinė teisinė bazė būtų nepakankama.

Tokia strategija – kariai be atpažinimo ženklų perima teritorijos kontrolę – pirmąkart pritaikyta Kryme, kurį netrukus po jų pasirodymo aneksavo Rusija, Vakarams yra naujiena, tad tik dabar pradedama ieškoti, kaip tam būtų galima užkirsti kelią.

KAM teigia, jog policijos pajėgos nepajėgtų neutralizuoti sunkiąja ginkluote apsirūpinusių žmonių, o kariuomenė neturėtų teisės įsikišti, nes pagal dabartinius įstatymu, negalima imtis veiksmų, kol nepaskelbta karo padėtis.

KAM siūlo įstatymo pataisas, kurios, kai nevyksta karo veiksmai, leistų kariuomenei naudoti ginklą prieš neatpažintus ginkluotus asmenis Lietuvos teritorijoje.

„Pratybų metu pasirodė, kad kai kurie apribojimai neleidžia mūsų kariams ir kitoms statutinėms struktūroms pakankamai efektyviai veikti kartu. Galbūt reikėtų kai kuriuos teisės aktus patikslinti, kad mūsų reakcija būtų savalaikė ir garantuota, kad būtų apsaugoti mūsų žmonės ir Lietuvos valstybė“, – svarstė krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.

Atsargos karininkas Albertas Daugirdas teigia, kad prieš beveik du dešimtmečius jau būta precedento, parodžiusio, kad kariuomenė gali tinkamai reaguoti į tokius incidentus. Tuomet Pabradėje per pratybas buvo aptikta įtartina stovykla, kur paaugliai buvo treniruojami rusų kariuomenės karininko.

„Viskas buvo padaryta taip, kaip ir priklauso aptikus įtartiną elementą mūsų teritorijoje. Taigi mes turime precedentų, tačiau dabar vėl kalbama apie kažkokias ypatingas instrukcijas įstatyme. Aš, kaip atsargos karys, galiu patvirtinti, jog trejus metus nežinau, kur man prisistatyti, prie kokio dalinio esu priskirtas, ką daryti, jeigu teritorija, kurioje aš gyvenu, bus užimta priešininko“, – tvirtino LRT žurnalistams Lietuvos kariuomenės kūrėjas, atsargos majoras A. Daugirdas.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
14 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Kritikas Pikčiurna

Tokia karo prievolininkų ir atsargos karių padėtis nežinioje reiškia, kad jie bus pristatyti į agresoriaus karo belaisvių stovyklas ir į kapines…
Ar tam išlaikome ministrą ir Krašto pasaugos ministeriją bei Generalinį štabą?

pasitikiu oleku

komunistas olekas ne tik žymiausias vagis, KAM’o sužlugdytojas bet ir tikras patriotas (rusijos):
– padarys viską, kad rusai nei vieno kraujo lašo nepralies užimdami Lietuvą.
(kiek paskui lietuvių nužudys – nesvarbu, svarbu kad olekas ir prie rusų bus karo ministru)

Tomas

Tik mimikrija.

Diedukas

„KAM siūlo įstatymo pataisas, kurios, kai nevyksta karo veiksmai, leistų kariuomenei naudoti ginklą prieš neatpažintus ginkluotus asmenis Lietuvos teritorijoje.”///
Kokių dar reikia įstatymo pataisų prieš neatpažintą ginkluotą asmenį? Ukrainiečiai juos pavadino teroristais ir naikina. Ar policija, ar kariuomenė, ar savanoriai. Banditai ir liks banditais, kokias pataisas tu jiems bekurtum. Olekui reikia susimastyt, ar spės tas pataisas sukurti…

Diedukas P.S.

O čia dar gražiau: – „KAM teigia, jog policijos pajėgos nepajėgtų neutralizuoti sunkiąja ginkluote apsirūpinusių žmonių, o kariuomenė neturėtų teisės įsikišti, nes pagal dabartinius įstatymu, negalima imtis veiksmų, kol nepaskelbta karo padėtis./// Iš Kaliningrado važiuoja tankai (nepaskelbę karo) ir ką mes darom? Kuriam pataisas?

Mix

Valdžiasėdžiai tingi skaityti bei nagrinėti jau esamus teisės aktus. Todėl kuria vis naujas nepagrįstas pataisas, o neįgyvendina jau patvirtintų. Kaip sakoma – velnias nusilaužtų kojas- priimamų teisės aktų raizgalynėje.

Peteliškinas

Patarkite, prašau: – kokią peteliškę geriau tiktų užsirišti priešo intervencijos atveju- žalią su rudom dėmelėm, ar rudą su žaliomis?
Juk negaliu agersoriaus akivaizdoje būti deramai nepasiruošęs.
O šiaip nėra ko jaudintis ir kelti nereikalingą sumaištį.
Mūsų partija turi Butkevičių, kuris ekstremalioje situacijoje visada žino ką daryti.
Jeigu ką -premjeras sukurs darbo grupę.
Rusams pasakysim, kad turės palaukti, kol darbo grupė paruoš reikalingus pasiūlymus kaip elgti karo atveju.
Aišku, tai užtruks, todėl rusus teks kažkuo užimti.
Gal juos nuvežti į akvaparką, arba kokį teatrą?

Irena

Kad Konstitucija sako, jog seimas skelbia karo padėtį, jei seimas negali, skelbia prezidentas, jei prezidentas negali, piliečiai priešinasi tam, kas kėsinasi į nepriklausomybę ir santvarką. Viskas aišku. Kol KT neišaiškino priešingai.

Taigi

Pavojinga, nes dalis kariuomenės gali ginklus nukreipti prieš valdžiažmogius ir jiems nepavyks pasprukti į Vakarus.

psichiatras

„siūloma leisti jai naudoti ginklą prieš neatpažintus ginkluotus asmenis – „žaliuosius žmogeliukus“

Diagnozė: Marazminė paranoja (paranojinis marazmas).

reikia

nes Lietuvos priesai yra austrevicius,kubilius,landsbergis,grybauskaite ir pan.

Diedukas psichiatrui

O kaip su neatpažintais skraidančiais objektais (NSO)? Kiek žinau, tie „žalieji” dažniausiai ir būna jų keleiviai. Ar galima bus panaudoti ginklą prieš NSO? Gresia naujos pataisos?! Vėl bėda…

>reikia

Liberastas Auštrevičius FB paskyroje džiaugėsi, kad Odesoje buvo sudeginti „koloradai”. Landsbergis, Kubilius ir Grybė solidarizuojasi su Kijevo chunta.
Jie siekia Lietuvą susieti su ta chunta. Besmegeniai. Išdavikai.

Pasaulio

pabaiga, – karo ministras nežino, ką jis privalo žinoti.

14
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top