Arkadijus Babčenka. Kas pradėjo

Arkadijus Babčenka | facebook.com | 2014 m. birželio 18 d.

Dėl pietryčių Ukrainoje tebesitęsiančiuose susirėmimuose liejamo kraujo dažnas Rusijos gyventojas socialiniuose tinkluose aptarinėja klausimą: kaip šį siaubą sustabdyti? Rusijos žurnalistas ir prozininkas Arkadijus Babčenka, apie karą žinantis ne iš nuogirdų, o iš savo asmeninio – Čečėnijos karo dalyvio ir korespondento – patyrimo, klausimą formuluoja kitaip: kas pradėjo?

Rusų inteligentijos kalbėjime aš šiandien pastebiu kažkokį eilinį savižudiško viktimiškumo* protrūkį. Pusę dienos praleidau prie mašinos vairo. Pusdienį klausiausi kelių opozicinio radijo laidų. Kiekvienoje buvo kalbama apie Ukrainą. Ir kiekvienoje jų kaip svarbiausia gija plėtojama mintis – jau nesvarbu, kas pradėjo, svarbu, kaip visa tai sustabdyti.

Grįžau į namus. Atsidariau Veidaknygę. Kiekviename trečiame pasisakyme – jau nebesvarbu, kas pradėjo. Imkimės visa tai sustabdyti.

Ar tikrai? O štai man svarbu, kas visa tai pradėjo. Man labai svarbu, kas visa tai pradėjo. Kaip tik todėl, jog labai norisi sustabdyti. Ir neleisti tam pasikartoti ateityje.

Taip pat velniškai svarbu, kas visa tai pradėjo Gruzijoje. O toliau pagal sąrašą – ir šiandien.

Kad būtų galima sustabdyti, greičiausiai reiktų išsiaiškinti – kas pradėjo? Išsiaiškinti, kas nusikaltėlis? Na, panašiai kaip buvo Niurnberge, Hagoje, visuose tarptautiniuose tribunoluose – juk ten tarsi buvo kaip tik apie tai, ar ne? Ar aš kažko nesuprantu?

Daktarė Liza (Rusijoje plačiai žinomos filantropės, gydytojos reanimatologės, fondo „Teisinga pagalba“ vadovės Jelizavetos Glinkos pseudonimas – Tiesos.lt) – nutraukime ugnį.

Nutraukime. O kaip? Kas ją turėtų nutraukti? Galbūt tas, kuris pradėjo?

Borisas Nemcovas (Rusijos politikas ir valstybės veikėjas, opozicinio judėjimo „Solidarumas“ lyderis, politinės partijos „RPR-PARNAS“ pirmininkas – Tiesos.lt): „Reikia priversti Putiną ir Porošenką sėsti prie derybų stalo“.

Droviuosi paklausti – o kokiais klausimais Porošenka turėtų derėtis?

Grąžinti trečdalį aneksuotos svetimos teritorijos? Liautis siųsti diversines grupes į svetimą šalį? Nebeįvesti į svetimą šalį „Kamazų“, tankų ir [reaktyvinių sistemų] „Grad“? Patraukti iš Slovjansko FST (Federalinės saugumo tarnybos) darbuotojus? Nustoti raižyti pilvus Gorlovkos deputatams? Man tiesiog įdomu – dėl ko dabar reiktų „derėtis“ Ukrainai?

Vaikinai, apie ką jūs? Ar jus apsėdo kažkokia visuotina drumstis? Ar kas?

Jūsų šalis – mūsų šalis! – dabar yra agresorius. Agresorius, okupavęs dalį svetimos teritorijos, diversinėmis grupėmis, ginkluote ir technika įsiveržęs į kitą jos dalį, sukėlęs isteriją ir propagandą, pradėjęs konfliktą ir karą, ir darantis viską, kad karas nė minutei nenuščiūtų.

Reikia tai aiškiai suprasti – kad būtų galima tai sustabdyti.

Dėl ko čia turėtų „derėtis“ Ukraina?

Kaip Ukraina turėtų tai „sustabdyti“?

Kai pas jus į butą įsiveržia septynetas su armatūros strypais, ar jums taip pat nesvarbu, kas pradėjo?

„Agresyvaus karo planavimas, pasirengimas jam, jo sukėlimas arba vykdymas“ – ar tai jums nieko nesako?

Iš atsakymo į klausimą „kas pradėjo“ išplaukia atsakymas į klausimą „kaip sustabdyti“.

Pakaktų Rusijai nustoti tiekti ginklus, būrius ir informacinę isteriją – ir po savaitės viskas liautųsi savaime.

Ar iš tiesų šito nesuprantate?

Atleiskite.

facebook.com

* viktimiškumas (iš lot. victima — auka) — asmenybės psichologinė būklė, pasireiškianti padidėjusiu pažeidžiamumu, polinkiu tapti nusikaltimo auka arba nukentėjusiuoju.

Iš rusų kalbos vertė Jeronimas Prūsas

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
4 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
4
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top