Artūras Račas. Teroristai už kampo

faktai.lt

Niekas nepraeina be pasekmių.

Štai vakar Vilniaus miesto apylinkės teismas paskyrė priverstinį gydymą psichiatrijos ligoninėje vilniečiui, kuris balandžio mėnesį su lagaminu prikrautu tuščių plastikinių butelių bandė įvykdyti teroristinį aktą. Na, bent jau taip jo nusikaltimą kvalifikavo tyrėjai, pateikę lagaminu ginkluotam užpuolikui įtarimus dėl grasinimo įvykdyti teroristinį nusikaltimą, dėl kurio iš prezidentūros teko skubiai į saugią vietą evakuoti jos šeimininkę D.Grybauskaitę.

O šiandien Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas A.Paulauskas paskelbė, kad reaguodamas į naujas geopolitines grėsmes prie Lietuvos Respublikos prezidentūros, šiai pavaldus Valstybės saugumo departamentas, darydamas struktūrinę pertvarką, steigs kovos su terorizmu padalinį.

Kova su terorizmu, panašu, koncentruosis aplink prezidentūrą, nes VSD pertvarkos metu ketina perpus sumažinti savo padalinių skaičių regionuose (nes po vasarą įvykdytų kratų dauguma Facebook teroristų arba panaikino savo profilius arba tapo labai neaktyvūs) ir visą savo dėmesį skirti „grėsmių prevencijai ir jų šalinimui, o ne tik reakcijai į įvykius“.

Tikriausiai tai reiškia, kad visi asmenys su lagaminais bus stabdomi ir sulaikomi maždaug 500 metrų atstumu nuo prezidentūros ir 300 metrų atstumu nuo Seimo ir Vyriausybės. Plastikinių butelių lagaminuose VSD nuo kitų metų vasario jau nebeieškos, nes Lietuvoje pradės veikti pakuočių užstato sistema ir butelius bus naudingiau priduoti nei naudoti juos teroro aktams.

A.Paulausko nuomone, naujai VSD veiklos strategijai įgyvendinti šiai institucijai kitiems metams numatytų 23 milijonų eurų aiškiai nepakaks. Kova su terorizmu ir psichiatrinės teroristų ekspertizės nėra pigus malonumas, todėl, A.Paulausko nuomone, papildomi 2 mln. eurų VSD būtų visai ne pro šalį.

Juokas juokais, bet bent jau man žinia apie VSD kovą su terorizmu skamba šiek tiek juokingai. Ypač turint galvoje VSD kontingentą, kitų pasaulio valstybių patirtį ir tą faktą, kad VSD jau senokai nebėra ikiteisminio tyrimo institucija, o jos pagrindinis darbas šiandien apsiriboja pokalbių pasiklausymo organizavimu, rusų spaudos pranešimų perkopijavimu į savo metines ataskaitas, etikečių kitaip mąstantiems klijavimu bei moksleivių, norinčių studijuoti Rusijoje, ir jų tėvu gąsdinimu.

Jei VSD būtent taip supranta kovą su terorizmu ir grėsmių prevenciją, tada aš juos suprantu. Nes pagal šią logiką teroristą Lietuvoje galima rasti už kiekvieno kampo. Net jei jis nesinešioja lagamino su tuščiais plastikiniais buteliais ir nėra rusų tautybės.

Šiandien tokia logika Lietuvos valdžios sluoksniuose, panašu tampa vyraujanti. Ir geriausiai tai liudija Vyriausybės sprendimas išplėsti ekstremalių įvykių kriterijų sąrašą, įtraukiant į jį „pavienių asmenų ar asmenų grupės veiksmus, nukreiptus prieš valstybės suverenitetą ir konstitucinę santvarką“.

Nesakysiu, ką man asmeniškai tokia formuluotė primena, bet visi tie, kam per 40, tuos laikus, kai pavieniai asmenys keldavo didžiausią grėsmę konstitucinei santvarkai, manau, dar prisimena.

Tiesa, teroristų tada dar nebuvo. Nes nebuvo plastikinių butelių.

faktai.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
8 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
8
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top