Atgal į ateitį, arba kaip Putinas įvedė ketvirtąjį sankcijų paketą prieš Rusiją

Pastarosiomis dienomis viešojoje erdvėje aktyviai komentuojamas Putino atsakas Vakarų sankcijoms – metus laiko veiksiantis draudimas iš valstybių, palaikiusių sankcijas prieš Rusiją, įvežti tam tikrus maisto pramonės produktus, gaminius ir žaliavas.

Kaip rodo skubiai atliktos apklausos, didesnės dalies Rusijos žmonių šie Kremliaus veiksmai nė kiek nesutrikdė – girdi, mūsų tai neišgąsdins, bus proga pakelti nusmukdytą šalies žemės ūkį ir parodyti visam pasauliui mūsų susitelkimą, galią ir vienybę, o Vakarams taip ir reikia – tegu patiria ekonominių nuostolių. Kai kas tokį Putino žingsnį apibūdino kaip pačiu laiku atliktą taiklų snaiperio šūvį.

Tiesos.lt siūlo susipažinti su kitomis – ne tokiomis optimistinėmis – Rusijos žmonių nuomonėmis, išsakytomis interneto portaluose ir tinklaraščiuose. Pabrėžtinai ironiški, kartais sarkastiški tokių pasisakymų kontekstai, beje, nenustelbia išreiškiamo susirūpinimo dėl grėsmių ir pasekmių, kurių šioje situacijoje gali sulaukti ne tik šalies ekonomika, bet ir eiliniai Rusijos gyventojai.

Putinas įvedė ketvirtąjį sankcijų paketą prieš Rusiją

Taip pavadintą apžvalgą savo „Veidaknygės“ puslapyje paskelbė Rusijos politikos ir visuomenės veikėjas ir publicistas Georgijus Satarovas.

„Tai – ne šiaip kliedesiai, o savižudiški kliedesiai.

Prisimenu istoriją, kurią man papasakojo prieš penkiolika metų […], apie Paragvajaus diktatorių Alfredo Stressnerį. Šalį valdę brigadų generolai maitinosi iš automobilių kontrabandos. Niuansas čia tas, jog pati šalis automobilių negamino. Kai tik jų „verslo“ apimtys ėmė mažėti, jie išleido įstatymą, draudžiantį į šalį įvežti automobilius.

Tai štai – palyginti su mumis, jie paprasčiausiai padykę vaikigaliai.

Pavyzdžiui, nesusimąstyta, jog didesnė Rusijoje parduodamų maisto produktų ir prekių dalis yra pagaminama iš įvežamų žaliavų. Pavyzdys – „mūsų“ dešra. Rusija netiekia tokios mėsos, kuri tiktų dešros gamybai. Išnyks ir „mūsų“ šokoladas. Daugybės maisto produktų gamyba priklauso net ne nuo bazinių žaliavų, o nuo smulkių ingredientų – taip pat įvežamų, tačiau be jų pagaminti produkcijos neįmanoma. Tiek pat tai tinka ir kitoms plataus vartojimo prekėms.

Tačiau blogiau yra visai kas kita. Norint pakeisti didelius įvairiausio asortimento produktų kiekius savo gamybos produkcija, yra būtina sudaryti sąlygas laisvam verslui – ir smulkiam, ir stambiam. Ar jūs Rusijoje pastaruoju metu tokį verslą regėjote? Juk jis – pabaidytas – traukiasi iš šalies.

Trečioji aplinkybė dar blogesnė: paskelbtos sankcijos truks metus? O kas bus po metų? Jei Putinas staiga atšauks tas sankcijas? Kas tokiomis sąlygomis imsis investuoti į verslą?

Žinoma, mums bus pažadėta, jog valstybė sukurs galingas korporacijas, kurios šalies gyventojus ir pamaitins, ir aprengs. O tai jau visiška subinė.

SSSR šito padaryti nesugebėjo. O šitie ne tik kad nesugebės, bet dar ir viską išvogs.

Kai Visagalis nori nubausti šalį, Jis pasiunčia jai Putiną.“

* * *

Apsieisime ir be vėžiagyvių

Rusų istorikas Georgijus Mirskis „echo.msk.ru“ portale paskelbtoje apžvalgoje rašo:

[…] „Na štai – naujoji epocha mums parengė [gyvenimo] pataisų: nuo šiol, vykdydamas vyriausybės sprendimą, tu, buržujau, nevalgysi jerubių, tau netgi uždrausti užsienietiški „vėžiagyviai, moliuskai ir kitokie bestuburiai vandens gyvūnai“. […]

Jeigu dabar būtų gyvas draugas Stalinas, jis apsiverstų karste matydamas, kaip puotauja Rotenbergas arba Kerimovas (Kremliaus vadovybei artimi Rusijos oligarchai – Tiesos.lt).

O jeigu kas nors mano, jog visa tai liečia tik materialiąją gyvenimo sferą, – didžiai klysta. Ar mūsų turtuolius maitinę Vakarų šulai – argi jie ne šiais būdais diegė savąją NATO ideologiją? Juk, kaip sakoma, kas merginą vaišina, tas ją ir šokdina – arba kitaip: kas ims kandžioti aukso kiaušinius siūlančią ranką?

Taigi, dabar jau mūsų vyriausybė susivokė, jog moliuskai ir kitokie vandens bestuburiai tam ir buvo įvežami, kad galėtų žmonių dėmesį atitraukti nuo kovos su amžinaisiais Rusijos priešais – amerikiečiais, liberalais ir gėjais.

O ir pačioje liaudyje atsirado sveikų jėgų, akylai suuosčiusių, iš kus trenkia puvėsiais. […]

Štai neseniai girdėjau, jog viena „Komsomolskajos“ – lyg ir „Pravdos“ – bendradarbė (toji pati, kuri siūlė iš liberalų odos gaminti šviestuvų gaubtus) pasakė bebaimius žodžius: „Sutinku, girdi, avėti gumines pušnis, kad tik galėčiau gyventi didžioje deržavoje“. Taip ir įsivaizduoju šią tetulę guminiais batais, apsivilkusią žydros spalvos flaneliniais triko ir apsijuosusią kojinėmis su užsegtuku. Kaip sakoma, pilnos kelnės žavesio. Tačiau minties kryptis juk teisinga. Aš ir pats galėčiau – kaip prieš penkiolika metų – vėl apsiauti mano senelio raudonarmiečio batus, jeigu tik žinočiau, jog tai kažkaip padėtų Aliaskoje surengti referendumą prisijungimo klausimu. […]

Iš tikro – gana jau ilsėtis ant graikiškų laurų ir čiaumoti amerikietiškas šlauneles. Valgyti – tik savo maistą, gerti – tik savo, šluostytis ir pasišluostyti – tik savomis priemonėmis. Ir importinius kiaušinius taip pat būtina ignoruoti: o ką – ar jau savų nebeturime?“

* * *

Pakilk, šalie!.. rikiuokis į eiles

Žurnalistas Artemijus Trojickis ironizuoja:

„Vietoje ŠALTOJO karo pokštininkas Putinas paskelbė ALKANĄJĮ karą.

Tačiau paskelbė kažkodėl savajai tautai.

Geriau nei kiti, mano nuomone, situaciją pakomentavo Estijos prezidentas Toomas Hendrikas Ilvesas: „Hm… Panašu, jog Maskva ir Briuselis veikia kaip strateginiai partneriai: Europos Sąjunga nusprendė iš Rusijos atimti paskolas ir ginkluotę, o Kremlius prie to pridėjo dar ir maisto produktus“.

* * *

Atgal į ateitį

Žurnalistas Arkadijus Babčenka „echo.msk.ru“ portale pasakoja apie situaciją atokesnėse Rusijos kaimo vietovėse:

„Kelias savaites praleidau kaime. Ir štai mane pasiekė žinia apie tai, jog Vladimiras Putinas iš dalies uždraudė žemės ūkio produktų importą. Ką šiuo klausimu galėčiau pasakyti…

O pasakyti šiuo klausimu galiu štai ką: ką nors iš maisto produktų nusipirkti pačiame kaime, kuris, atrodytų, tuos produktus ir turėtų gaminti, – neįmanoma. Būtent taip – nieko neįmanoma nusipirkti. Jau ne vienerius metus mane stebina produktų asortimentas autoparduotuvėje, kai į kaimą atvežami kopūstai ir agurkai. Atvežami į kaimą!

Visas vietos parduotuvėlės asortimentas – taip pat atvežtinis. Veža iš miesto. Viską. Įskaitant mėsą ir pomidorus.

Kiek jau metų iš eilės man nepavyksta kaime nusipirkti avienos arba žąsį, ar dar ko nors panašaus. Kaimas nepasiūlo parduoti absoliučiai jokių mėsos produktų. Jų nusipirkti neįmanoma. Paprasčiausiai jų nėra. Gyventi ant žemės ir ja maitintis tapo nerentabilu. Jeigu kas nors ką nors augina, tai tik sau. valstietija, 1990-ųjų metų pradžioje bandžiusi pakelti galvą, šiuo metu su visa savo manta ir vėl įtrypta į mėšlą – visiškai ir principingai.

Aš jau nekalbu apie tokius dalykus kaip logistika, kuro kainos, prieiga prie realizavimo rinkų, smulkusis ir vidutinysis verslas, privati nuosavybė, žemės pajai, fermerystė ir t.t., ir pan. – apie visumą, apibrėžiančią šalies aprūpinimo maisto produktais saugumą. Ar kas nors apskritai prisimena, kada paskutinį sykį kaime regėjo nepriklausomą fermerį ar smulkųjį verslininką, kurio nesužlugdė ar nesunaikino (kai kada ir tiesiogine šio žodžio prasme) eilinis agroholdingo gigantas, priklausąs kokiam nors gubernatoriaus žentui? […]

Taigi, aš visiškai neįsivaizduoju, kuo draugas Putinas, uždraudęs priešų maistą, rengiasi maitinti šalį, visiškai priklausomą nuo importo.

Manau, kad kaimas taip pat neįsivaizduoja.

P.S.

O apskritai – visiškai palaikau importo draudimą. Draudimą viskam. Aš taip pat už tai, jog biudžetiniams darbuotojams būtų draudžiama atostogauti užsienyje. Ir už didesnių muitų automobiliams įvedimą, veik uždraudžiančių juos importuoti. Dar būtų neblogai uždrausti užsienio valiutą. Ir priešų gamybos džinsus. Juk aš labai tolerantiškas žmogus. Ir gerbiu kitokią nuomonę. Aštuoniasdešimt šeši nuošimčiai gyventojų norėtų atgal į sovietiją? OK. Aš nieko prieš.

Visi troškimai turi būti įgyvendinti.

* * *

Ką savo sankcijomis nubaudė Rusija?

Suprantama, jog maisto produkcijos importo draudimai daugiau ar mažiau paliečia ir tikruosius Rusijos sankcijos adresatus. JAV, Kanados ar Australijos ekonomikai jie praktiškai nebus skausmingi, tuo tarpu kai kurioms Europos Sąjungos šalims tos sankcijos bus daugiau ar mažiau juntamos. Kaip Kremliaus sprendimas palies Lietuvą?

Iš dalies atsakydamas į šį klausimą žurnalistas Nikolajus Dzis-Voinarovskis, kurio specializacija – makroekonomika ir ekonominė politika, portale „slon.ru“ pateikia ekonominių tyrimų išvadas:

Vakarų šalims Rusija pritaikė savas „maisto produktų“ sankcijas. Ekspertų nuomone, yra savaime suprantama, jog tam tikru lygiu Rusija ir pati nukentės nuo šių draudimų – tai sukels kainų augimą. Bet ar rusiškos sankcijos galėtų nubausti Vakarų šalis? Ekonominių tyrimų centras „Capital Economics“ palygino draudžiamų produktų kasmetinį eksporto lygį su Europos Sąjungos šalių ekonomikos dydžiais.

Paaiškėjo, jog Lietuvos eksportuojamų produktų, kuriuos draudžia sankcijos, apimties santykis su šalies bendruoju vidaus produktu (BVP) sudaro beveik 2,5 nuošimčių. Kitose [Europos Sąjungos] šalyse šis rodiklis labai mažas. Pavyzdžiui, Suomijoje jis yra mažesnis nei 0,1 nuošimčių nuo šalies BVP, nors kai kurioms suomių kompanijoms, žinoma, gali tapti kritiškas. Pavyzdžiui, kompanija „Valio“ pusę savo produkcijos apimties persiunčia į Rusijos Federaciją, o tai sudaro 40 nuošimčių nuo viso suomių maisto produktų eksporto. Laimei, Suomijos ekonomika gyva ne vien „Valio“ dėka ir šalis eksportuoja ne tik maistą.

Iš rusų kalbos vertė Jeronimas Prūsas

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
15 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Beta

Kryme parduotuvių lentynos jau tuščios: youtube.com/watch?v=WCcBExaFP-A

vasia ložkin

požaluj poidu, možet byt uspeju- poslednij ras kupliu jedy

Dzūkija

Pasaulis jau nebe toks,koks buvo vakar…Įsisukę į vartojimo karuselę,nepastebėjome,kad prarandame pamatines vertybes.Kur dingo supratimas,atjauta,pagarba kitokiai nuomonei…Pagaliau,kur pagarba gyvybei – kito žmogaus,ne tik savajai.Stumdami pilnus vežimus Maximoje,ar susimąstome apie tuos,kurie neturi valgyti šalia mūsų,bet ir apie tuos,kurie neturi stogo virš galvos,apie tuos ,kuriuos didžioji politika išvarė iš protėvių žemės…
Mūsų visų ABEJINGUMAS leidžia politikams dalintis teritorijas ir turtus,o mes net galvoti tingime – pasirinkome stebėtojo ir patarėjo poziciją,o kitiems net ir to nereikia…Karas visada atneša praradimus ir skausmą,ir visai nesvarbu – tu nugalėtasis,ar nugalėtojas…Todėl verta susimąstyti – ar TEISINGĄ kelią pasirinkome mokydami kitus gyventi,gal pradėkime mokytis ir patys…

Arūnas > Dzūkui

Gal pagaliau susidėliokite savo mintis tvarkingai į lentynas. Taip – kad esame abejingi, tai tiesa. Labai gaila, tačiau neabejingi mes niekad ir nebuvom. Na, gal tik Vytauto Didžiojo laikais, bet tai buvo visai kita Lietuva. Abejingi esame, ne tik savo artimui ir valstybei, bet ir artimiems kaimynams, šiuo atveju ukrainams. Mūsų atveju, mums nereiktu net karo – tereikia sąžiningumo, vieningumo ir patriotiškumo – tik tiek, bet mes ir to nesugebame. Ukraina – tai didi tauta, jie tikrai neleis, kad juos kas tai išvarytu iš protėvių žemės. Tiesa, kad karas baisus dalykas, tačiau ukrainai geriau kovos su ginklu rankoje – už tikrą nepriklausomybę, nei klūpos prieš nusikalstamą valdžią, tuo labiau prieš agresorių. Taip , kad nepavydėkime patriotiškumo, nes mes tik te… Skaityti daugiau »

to 8:34

tai kur tamsta buvai kai grybauskaites ir lansbergio sutve mokino ukrainiecius gyventi?

MARAS

Beta,noriu paklust,ar šiuo metu buvai Kryme? Pvz.Kerčyje,Jaltoj, Anapoj,Sinferopolyje,Sevastopolyje ir t.t.Ir netik Juodosios jūros pakrantės miestuose,bet ir toliau nuo jūros,į gilumą vakarų kryptm?Garantuoju kad nebuvai,ir iš viso netikiu ar ten esi buvus.Info.renki tik iš soc. tinklų. Tai vot, vakarop prsiskaipinau su vaikais,ir kaip pasakiau ką tu čia švilptelėjai,kad jūsų parduotuvėse tuščios lentynos mažėlis iš juoko vos neapsimyžo,Nerijus dar šiek tiek laikėsi, bet irgi tiek tetrūko.Taip kad gali vykti drąsiai,nusipirksi bet kuriam prk.centre,bet kureme mieste ar gyvenvietėje nors ir visą „fūrą”šviežiauso maisto,daržovių ir vaisių(nes vežama kiekvieną dieną,kiekvieną mašną lydi MKK atstovas).Tiesa mano abu vaikai ten dirba,ai nesvarbu kuo.Taip kad Beta neskleisk gandų iš soc. tinklų,nes mano mažėlis per skaipą aprodė savo prek.centrą Jaltoj.Ir tikrai tiesa, ne tavo pusėj.Tiesa dėl kainos,tai išeina apytikriai… Skaityti daugiau »

To Beta

Nebutinai reikia ziureti i parduotuviu lentynas , o kazka patiems uzsiauginti , juk zemes tai turi . Taip ir pas mus butu , jei kas nors atsitiktu, nebeveztu , uzprotestuotu , tai butu tas pats kaip ir Kryme.Kiekviena valstybe turi uzsiauginti , duona , darzoves, kad nebut alkaniems.Visada sugebam pasisaipyti is kitu bedu , taciau ir i savas bedas reikia atkreipti demesi.Todel mastom , mastom Lietuvaiciai.

Juokiasi puodas ,kad katilas juodas

Dė sankcijų Rusija tik laimės.Rusijos ūkininkai turės kur dėti savo produkciją(tas pats ir Lietuvoj,kai privežama iš užsienio savi nebeaugina,nes nėra kur realizuoti).Rusijos rinka bus prarasta visiems laikams.Taip,kad negailėkime rusų gailėkime savęs.Jeigu LT sumažintų įvežamų produktų kiekį-geriau gyventų mųsų pproduktų augintojai.

Diedukas Marui

Prieš stumiant savo „teisybes” reikėjo pasiskaitinėti krymiečių komentarus Betos nurodytos video medžiagos apačioje… Būtent vietinių gyventojų.

MARAS>DIEDUKUI"SPIETČINIUI"

Man nereike ne krymietčių koment,bet tokių soc.tinklų kaip”slon.ru,”dožd”,”echo msk.ru”ir kitų melo ir propogandos nešėjų,žeminantčių savo šalį.Pats gali naudotis tou falsu,o aš turiu savo info. šaltinį ir savo nuomonę,kurios tau gal ir kitiems nepavyks įdiegti,kaip sakoma (įkalti į galvą).O tu „spiečiaus”narį, varyk savo melą ir propogandą toliau ,dirvas platčias turi ir turite,ten parduotos skūros tikiuosi tau ir visam”spietčiui” atsilygins.O maniškiai su vietiniais bendrauje,24val.per parą,7dienas per savaitę,12mėn.per metus.Tiesa į tokius port.kaip „slon.ru”,”echo msk.ru”,”doždinius”ten yra ir daugiau tokių šūdmalių,niekas nekreipe dėmesio,deje tavo ir jūsu nelaimei.

Diedukas beraščiui marui

Maro (zombio) citata: – „…maniškiai su vietiniais bendrauje,24val.per parą,7dienas per savaitę,12mėn.per metus…” Pasistojo klausimas, ar taviškiai tokie patys zombiai? Šiaip normalūs žmonės dirba, ilsisi, valgo, pramogauja ir galų gale miega. Juk neįmanoma visą laiką „bendrauje”…

Dzūkija

Gerbiu tiesos.lt,bet…apsižvalgykim Lietuvoje… Kiek jau metų iš eilės man nepavyksta kaime nusipirkti avienos arba žąsį, ar dar ko nors panašaus. Kaimas nepasiūlo parduoti absoliučiai jokių mėsos produktų. Jų nusipirkti neįmanoma. Paprasčiausiai jų nėra. Gyventi ant žemės ir ja maitintis tapo nerentabilu. Jeigu kas nors ką nors augina, tai tik sau. Aš jau nekalbu apie tokius dalykus kaip logistika, kuro kainos, prieiga prie realizavimo rinkų, smulkusis ir vidutinysis verslas, – apie visumą, apibrėžiančią šalies aprūpinimo maisto produktais saugumą. – Ar čia ne apie mus…Nejau ,sėdėdami Vilniuje,įsivaizduojate,kad produktai Maximoje iš Lietuvos laukų…Yra keletos stambių ūkių…O mažieji,kur gali parduoti savo produkciją,kad ir 20 žasų…Prekybos centrams jų nereikia…Turgus užverstas produkcija iš bazių…Pagaliau,ar gali žmogus auginti ,tikėdamasis ,kad atvažiuos miestietis ir nupirks už grašius…Negerbia miestas… Skaityti daugiau »

i Dzukija

bet tai kas cia per planas valdziagyviu-pasalpu pagalba naikinti sodininkyste ir gyvulininkyste?o kai sunaikins, privalesim pirkti is kitu uztersta nuodais ar modifikuota jovala.pagarba nepasiduodantiems ukininkams.

Kritikas Pikčiurna

Džiugi naujiena į Rusiją eksportuojantiems verslininkams, galintiems patirti nuostolių. Nenusiminkite ir ieškokite būdų išgyventi iki sankcijų atšaukimo pabaigos, nes po jų atšaukimo su milžinišku kaupu susigrąžinsite nuostolius.
Klausiate kodėl? Ogi todėl, kad dėl importinio maisto produktų trūkumo pasakiškai pašoks jų kainos. Ar kada girdėjote, kad po pakilimo kainos ženkliai sumažėtų ypač karinių konfliktų metu? Taigi jei būsite atkaklūs derybose po sankcijų atšaukimo, jūsų laukiai milžiniški pelnai, gal tik reikės truputi pasidalinti su Rusijos oligarchais…

nuomonė

Eugenijus Račkaitis koloradinis. Toks parduotu Lietuvą nemirktelėjęs.

15
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top