Atskleista, kam labiausiai rūpi „prastumti“ naująją transatlantinės prekybos sutartį

„Žalioji Lietuva“

Paviešintas aktyviausių Transatlantinės prekybos sutarties (TTIP) lobistų dešimtukas, veikiantis Europos institucijose. Birželio 24 d. paskelbta statistika atskleidžia, kas skyrė itin dideles pinigų sumas siekdamas sau naudingų susitikimų su Europos Komisijos vadovais.

Lobistų TOP 5-uke – Transatlantinė verslo taryba (Trans-Atlantic Business Council), Europos prekybos ir pramonės rūmų asociacija, Europos pramonininkų apskritasis stalas, Geležinkelio gamybos asociacija UNIFE ir garsi asociacija „Atvira Europa“ (Open Europe). Kitos itin įtakingos interesų grupės: Švedijos įmonių asociacija, Europos paslaugų forumas, Amerikos prekybos rūmai, Bruegel ir Vokietijos pramoninkų susivienijimas Bundesverband der Deutschen Industrie.

Paviešintas tyrimas detalizuoja, kurie ES aukščiausio rango pareigūnai susitiko su prekybos sutarties lobistais. Paaiškėjo, kad pramonės asociacijos Business Europe atstovai daugiausia kartų asmeniškai susitikinėjo su EK vyresniaisiais pareigūnais.

Europos nevyriausybinės organizacijos pareiškė susirūpinimą, kad lobistai dominuoja kalbose dėl TTIP ir taip užgožia piliečių balsą. Nors šie nauji duomenys praskleidė slaptumo uždangą, tačiau viso vaizdo vis dar nematome.

Daug lobistinių veiksmų dėl TTIP išvengė privalomos registracijos, nors Komisijos nariams ir jos padalinių vadovams galioja reikalavimas registruoti visus kontaktus su lobistinėmis interesų grupėmis. Komisijos prezidentas J.C. Juncker įvedė šiuos privalomus įrašus EK svetainėje praėjusį gruodį.

Blogiausia, kad TTIP derybų komanda neprivalo protokoluoti ir viešinti savo susitikimų. „Visa užkulisinė veikla dėl TTIP yra susijusi su derybų komanda, o ne kabineto nariais ar generaliniu direktoratu“, – sakė Paul De Clerk iš aplinkosauginės organizacijos „Žemės Draugai“, kuri kartu su Transperency International ir ALTER-EU ruošė minėtą pranešimą apie lobistų veiklą.

Europos Ombudsmeno institucijos vadovė Emily O‘Reilly savo interviu EurActiv puslapiui, sakė kad „Komisijos reikalavimas vyriausiems pareigūnams registruoti savo susitikimus su interesų grupėmis turėtų būti praplėstas iki skyrių vadovų ir derybininkų. Lobizmas yra svarbi kiekvienos demokratinės sistemos dalis. Tik, žinoma, jis privalo būti skaidrus. Kuo daugiau pastangų bus įdėta tam pasiekti, tuo geriau“.

Nevyriausybininkai taip pat praneša, kad Komisijos pareigūnai net nebando balansuoti savo derybų su lobistais, pranešama apie daug daugiau susitikimų su pramonės grupėmis nei su pilietinės visuomenės atstovais.

Parengta pagal euractiv.com

Europos piliečių PETICIJA prieš TTIP ir CETA

zaliojilietuva.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
3 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
3
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top