Skelbiame pilietiškų aplinkosauginių nevyriausybinių ir politinių organizacijų atstovų laišką „Lietuvos ryto“ vyr. redaktoriui Liudui Dapkui dėl jo šiame portale balandžio 18 d. paskelbto straipsnio „Žaliųjų“ sirenos vėl kaukia, šįkart – atgręžtos į Ameriką“, kuriame skleidžiami tikrovės neatitinkantys faktai ir apie šias organizacijas, ir apie jų surengtą diskusiją.
Prašymas publikuoti faktų neatitinkančio straipsnio paneigimą
2015 m. balandžio 20 d.
Balandžio 18 d. „Lietuvos ryto“ žinių portale buvo publikuotas žurnalisto nepasirašytas straipsnis „Žaliųjų“ sirenos vėl kaukia, šįkart – atgręžtos į Ameriką“ (http://www.lrytas.lt/verslas/izvalgos-ir-nuomones/zaliuju-sirenos-vel-kaukia-sikart-atgreztos-i-amerika.htm).
Prašome jūsų per dvi savaites nuo šio prašymo gavimo publikuoti tokios paties apimties ir formos straipsnio paneigimą, kaip tai reglamentuoja Visuomenės informavimo įstatymo 44 straipsnis, nes minėtoje publikacijoje išvardintas organizacijas sąmoningai susiejant su Rusijos propaganda ir priešiškumu JAV, skelbiama faktų neatitinkanti informacija.
Iš antraštės, o ir iš užuominų straipsnyje („Šiuo metu „žalieji“ turi naują priešą – Ameriką. Ir, laistomi raudonos propagandos gėralu, protestuoja prieš JAV ir Europos prekybos sutartį“ (tekstas paryškintas siunčiamo prašymo autorių) galima susidaryti nuomonę, kad žaliąsias idėjas vienijančios organizacijos pasisako prieš JAV. Pareiškiame, kad tai yra tyčinė dezinformacija siekiant supriešinti atskiras visuomenes grupes, prilygstanti Rusijos kanalais skleidžiamai propagandai, bandant įrodyti, kad diskusija apie transatlantinės sutarties neigiamus aspektus yra tas pats kas neigiamos nuostatos JAV atžvilgiu.
Pažymime, kad nei „Lietuvos ryto“ tekste minimo susitikimo metu, nei bet kada anksčiau tekste minimos organizacijos neskatino negatyvizmo JAV, kaip valstybės, strateginės Lietuvos partnerės NATO, atžvilgiu. Išsakomos pagrįstos abejonės dėl tam tikrų derybų dėl transatlantinės sutarties (TTIP) punktų pasekmių Europos (taip pat – ir Lietuvos) ekonomikai, darbo rinkai, vartotojų teisėms ir aplinkai negali būti traktuojamos kaip skatinančios nepasitikėjimą JAV.
Atkreipiame dėmesį, kad Žurnalistų ir leidėjų etikos kodeksas įpareigoja viešosios informacijos rengėjus nuomonę reikšti sąmoningai neiškreipiant faktų ir duomenų.
Tuo pačiu atkreipiame dėmesį, kad JAV daugeliu atveju yra taikomi mažiau griežti aplinkosauginiai, maisto saugos, cheminių medžiagų kontrolės reikalavimai. Tai kyla iš to, kad JAV netaikomas atsargumo principas, kuris yra taikomas ES. Todėl siekis formaliai sulyginti skirtingus ES ir JAV standartus gali turėti ženklių neigiamų pasekmių tiek Lietuvos, tiek ir visos ES vartotojams. Mes laikome savo pareiga apie tai kalbėti, apie tai buvo kalbama ir 18 dieną vykusioje LUNI kartu su susivienijimu ŽALI.LT organizuotoje paskaitoje. Šie klausimai nevyriausybinių ir politinių organizacijų buvo kelti tiek šių metų vasario 27 d. Seime vykusioje konferencijoje Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės klausimu, tiek kituose forumuose.
Pagarbiai,
Liutauras Stoškus, Darnaus vystymosi centras
Linas Balsys, Lietuvos žaliųjų partija
Gabija Enciūtė, „Tušti narvai“
Milda Lukoševičiūtė, ŽALI.LT
Martynas Norbutas, Lietuvos jaunimo centras
Tomas Tomilinas, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga