Ukrainos Energetikos ministras Germanas Galuščenka sakė “POLITICO”, kad Kijevas greičiausiai nepratęs dujų tranzito sutarties, pagal kurią Rusijos “Gazprom” gali eksportuoti gamtines dujas į ES dujotiekiais, einančiais per Ukrainos teritoriją.
2019 m. tranzito sutartis galioja iki 2024 m. pabaigos ir leidžia “Gazprom” per metus per Ukrainą eksportuoti daugiau kaip 40 mlrd. kubinių metrų dujų, iš kurių Kijevas uždirba apie 7 mlrd. dolerių.
“Manau, kad iki 2024 m. žiemos Europai visai nereikės rusiškų dujų”, – interviu telefonu sakė V. Galuščenka. “Jei dabar iš rusiškų dujų gaunamas pelnas apmoka Rusijos agresijos karą prieš Ukrainą ir privačią “Gazprom” armiją, tai ateityje jie turėtų mokėti tik už reparacijas.” Jis pridūrė, kad karas reiškia, jog “dvišalės derybos yra neįmanomos”.
Nepaisant bombų, raketų ir bepiločių lėktuvų, niokojančių Ukrainos energetikos infrastruktūrą, dujotiekiais dujos ir toliau pumpuojamos į ES, kur jos daugiausia patenka į Austriją, Slovakiją, Italiją ir Vengriją.
“Jei Ukrainos tranzitas bus nutrauktas, “Gazprom” vamzdynų dujų tiekimas į ES šalis gali sumažėti iki 10-16 mlrd. kubinių metrų (45-73 proc. dabartinio lygio)”, – teigiama Kolumbijos universiteto Pasaulinės energetikos politikos centro birželio mėn. atliktoje analizėje. Dėl to 2025 m., kol bus pradėti naudoti papildomi suskystintų gamtinių dujų pajėgumai iš JAV ir Kataro, Europai gali pritrūkti dujų.
“Visai Europai tai gana lengvai įveikiama. Tačiau kai kuriose dujotiekio pabaigoje esančiose šalyse, Austrijoje, Vengrijoje ir t. t., situacija yra šiek tiek kitokia”, – sakė ekonomikos tyrimų centro “Bruegel” vyresnysis mokslinis bendradarbis Georgas Zachmanas (Georg Zachmann). “Turėtume matyti fizinių pajėgumų, fizinių srautų perskirstymą.