Aukščiausiasis ES teismas nusprendė, kad valstybės narės gali panaikinti pabėgėlio statusą tik už „sunkius“ nusikaltimus

Užsienio nusikaltėliai taip pat turi „esamuoju metu kelti tikrą ir pakankamai rimtą grėsmę“ vietos bendruomenei.

Ketvirtadienį Europos Teisingumo Teismas (ETT) paaiškino, kokių sąlygų turi laikytis valstybė narė, kad galėtų panaikinti pabėgėlio statusą užsienio nusikaltėliams.

Atsakydamas į Belgijos, Austrijos ir Nyderlandų teismų paklausimus, kuriais visais buvo prašoma apsvarstyti pabėgėlio statuso panaikinimo trečiųjų šalių nusikaltėliams teisinius pagrindus, Liuksemburge įsikūręs teismas priėmė sprendimą.

Teismas nusprendė, kad pagal ES teisę valstybės narės gali atsisakyti suteikti arba panaikinti pabėgėlio statusą tik tiems asmenims, kurie atitinka dvi pagrindines sąlygas. Pirma, jie turi būti „nuteisti už nusikaltimą, kurį kompetentingos institucijos laiko itin sunkiu“, ir, antra, asmuo turi „esamu metu kelti tikrą, ir pakankamai rimtą grėsmę“ vietos bendruomenei.

Teismas pridūrė, kad tai, jog asmuo buvo nuteistas už sunkų nusikaltimą, savaime nėra pakankamas antrajam reikalavimui patenkinti. Tačiau jis nepateikė jokių hipotetinių situacijų, dėl kurių „sunkių“ nusikaltimų pažeidėjas nekeltų „rimtos grėsmės“ bendruomenei.

Toks sprendimas reikštų, kad trečiųjų šalių piliečių nusikaltėlių, nuteistų už intelektualinius nusikaltimus, pavyzdžiui, sukčiavimą, pabėgėlio statuso panaikinimo klausimas nebūtų keliamas.

Teismas taip pat nusprendė, kad valstybės narės sprendimą dėl pabėgėlio statuso panaikinimo turi priimti laikydamosi proporcingumo principo ir turėtų nuodugniai apsvarstyti pabėgėlio interesus bei valstybės narės interesus. Tačiau valdžios institucijos neprivalo atsižvelgti į pasekmes, kurias asmuo patirtų, jei būtų išsiųstas atgal į savo kilmės šalį.

Nyderlandų teismas paprašė išsamiau paaiškinti, kas yra sunkus nusikaltimas, ir jį ESTT apibrėžė kaip „ypatingo sunkumo nusikaltimą, nes tai yra vienas iš nusikaltimų, labiausiai pažeidžiančių atitinkamos bendruomenės teisinę tvarką“.

Teismas pridūrė, kad sunkumo laipsnis negali būti pasiektas kombinuojant atskirus nusikaltimus, o tai reiškia, kad valdžios institucijoms būtų sunku panaikinti pabėgėlio statusą migrantams, kurie terorizuoja bendruomenes darydami nesunkius nusikaltimus, pavyzdžiui, vagystes su įsilaužimais, užpuolimus ir smulkias vagystes.

Šaltinis: Remix News

5 1 balsas
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
6 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
6
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top