Aurelija Stancikienė. Kas brangiau: saujelė skalūnų ar žmogaus sveikata?

Ką balsuodami už Žemės gelmių įstatymo pataisas pasirinks mano kolegos – Seimo nariai: neįkainuojamą visų mūsų turtą – geriamąjį vandenį ar juos deginančią sąžinę – skalūnų dujas?

Mūsų vanduo buvo geras, bet dabar jis užterštas. Vanduo dvokia, jo negeria net gyvuliai.

Anksčiau mes galėjome gerti vandenį iš savo šulinių, bet dabar geriame jį tik iš butelių, kuriuos perkame iš vandens banko.

Tokius ir panašius Pensilvanijos valstijos (JAV), kur išvystyta skalūnų dujų gavyba, gyventojų skundus Lietuva neseniai galėjo išgirsti kone per visas televizijas, kai buvo rodomas Didžiosios Britanijos režisieriaus Jeft Wilkinson dokumentinis filmas „Skalūnų dujos – naujoji energetikos karštligė“. Ir aikčioti, matydama, kaip užsiliepsnoja iš skalūnų telkinio atitekėjęs vanduo.

Nei Didžioji Britanija, nei Prancūzija neskuba tapti skalūnų dujų revoliucijos vėliavneše. Tuo tarpu Lietuva jos griebėsi viena pirmųjų pasaulyje.

Jau iš pat pradžių tapo akivaizdu, kad nuo to jos nesulaikys nei Žalieji, nei protestuojantys vietos gyventojai, nei saujelė Seimo narių, kuriems už siaurus lobistų interesus svarbiau Lietuvos žemė, jos natūralios gelmės ir vis dar gyva esanti jos gamta.

Buvau ir tebesu prieš skalūnų dujoms išgauti naudojamas agresyvias technologijas, hidraulinį uolienų ardymą – niekas nežino, ar vėliau jis nesukels žemės seisminių procesų – geologija šioje srityje juk tebėra kūdikystėje.

Tai tik viena neištirta šios technologijos pusė

Ne mažiau pavojų kelia cheminio kokteilio pumpavimas į gręžinius, požemines toksinių medžiagų saugyklas.

Dujų gavyba suinteresuoti asmenys skalūnų paieškoms naudojamų medžiagų, žinoma, nevadina cheminiu kokteiliu. Nevadina jų net atliekomis, kurias iki šiol draudėme laidoti žemėje. O kas yra tyrimui naudojamos ir žemės gelmėse paliktos medžiagos? Mineralai, vitaminai?

Skalūnines dujas išgaunančios kompanijos niekam neišduoda paslapties, kokios cheminės medžiagos naudojamos skalūnų paieškai ir jų gavybai.

Įdomiausia, kad dėlto nekyla niekam nerimo – nei Aplinkos, nei Sveikatos apsaugos ministerijoms.

Bet Lietuvos žmonės turi žinoti, jog ieškant abejotino turto po mūsų žeme, jos sluoksniuose atsiradę plyšiai gali atverti požeminius kelius, kuriais šie „vitaminai“ gali nukeliauti į geriamojo vandens klodus.

Todėl dėl skalūnų paieškos turėtų susirūpinti ne tik Aplinkos ministerija, bet ir Lietuvos medikai.

Juk JAV gydytojai jau susidūrė su neaiškios kilmės ligomis, kuriomis serga skalūnų dujų regionų žmonės.

Šioje šalyje jau įsitikinta, kad nuodai iš skalūnų dujų gavybos gręžinių kartais patenka į geriamąjį vandenį ir sukelia negalavimus, kurių gydytojai negali efektyviai gydyti, negaudami žinių, kuo tiksliai žmonės buvo apnuodyti.

Pasaulio mokslininkai neneigia, kad skalūninių dujų gavybos procese į geriamąjį vandenį gali patekti pavojingų medžiagų. Ir nebūtinai dėl hidraulinio ardymo – dėl paprasčiausio aplaidumo – gedimai, avarijos juk vyksta ne tik ant žemės.

Nepaisant to, kad viena skalūnų dujų gavybos verslo JAV kompanija atsisakė planų rasti jų ir Lietuvoje, mūsų Vyriausybė vėl rengiasi jų žvalgymo ir naudojimo konkursui. Neva skalūnai, iš jų išgaunamos dujos – energetinė nepriklausomybė, nors jau turime suskystintų dujų terminalą.

Neva jie, skalūnai, – turtas po mūsų kojomis, iš kurio mokesčių pavidalu pabirs auksas, nors jau esame patyrę, kaip šildė jis mus, kai iš mūsų žemės buvo siurbiama nafta.

Galiausia metamas paskutinis, šiandien, šiukštu, – neginčijamas koziris: Europos Sąjunga (ES) visas šalis nares ragina energetiniais ištekliais apsirūpinti pačioms, nors toje ES dar nėra jokios oficialiai įteisintos skalūnų angliavandenilių gavybos tvarkos.

Na, gerai: jeigu neišvengiamos žvalgytuvės po žeme ir abejotino turto gavyba, tai aplinkos – oro, požeminio ir paviršinio vandens, žemės gelmių monitoringą, tai yra, stebėseną lai vykdo Vyriausybės įgaliota institucija. Lai prisiima ji atsakomybę už šią Konstitucijoje įtvirtintą Lietuvos respublikos, taigi mūsų visų išimtinę nuosavybę. Neįkainojamą, kurią turi toli gražu ne visos pasaulio šalys.

Deja, tokios nuostatos šiandien Vyriausybės Seimui pateiktame Žemės gelmių įstatymo projekte nebeliko. Nuostata, kad stebėti aplinkos būklę ir vykdyti kompleksinį (hidrogeologinį, seisminį, geocheminį, oro ir kitų rūšių) monitoringą privalo valstybės įgaliotos institucijos ir tai jos turės atlikti Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka, iš naujojo įstatymo projekto siūloma išbraukti.

Vadinasi, stebėti, kaip žvalgant ar išgaunant skalūnų dujas kinta mūsų žemė – visa, kas ant jos ir po ja, galės privati įmonė, kurią samdys tuo užsiimančios bendrovės. O gal tai darys jos pačios?

Kokio tuomet objektyvumo galima tikėtis?

Naujasis Lietuvos Žemės gelmių įstatymo projektas, kurio pataisos nustatys skalūnų dujų žvalgybos bei gavybos ir konkurso sąlygas, gavo Seimo Teisės departamento ir Vyriausybės pritarimą. Tad, tikėtina, jog šiandien jo pateikimui bus pritarta.

Ką pasirinks kolegos, Seimo nariai: deginančią sąžinę ar abejotinos vertės turtą – saujelę skalūnų?

delfi.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
33 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
ruta

Dauguma Lietuvos politiku ipratusi begti priekyje traukinio , bet vieni tai daro nes nori isisokti , parodyti pasauliui , Amerikai , kokie jie pazqangus , toj gaus medaliuka , vienai minutei atkreips i save demesi , vienzo – karjeristai .Kiti tikisi / na , ne veltui Lietuva tarp korupcijos lyderiu / slamanciu dividentu – otkatu , vienzo – korupcionieriai .Treti yra laizytojai , pritars viskam , ka partijos bosas lieps , jiems niekada neateis i galva , kad ka tai galima , ne tik pinigus , palikti savo vaikams , anukams – svaria gamta – zeme , vandeni , vienzo – moraliniai degeneratai .Padoriu , principingu , kuriems rupi viesas interesas yra tik vienetai ..Keista skalunu stumeju motivacija , nes… Skaityti daugiau »

Jonas

Pakeiskite pavadinimą į Melo!. Nes tiesos ruskių agentai kaip Stančikienė tikrai neieško ir nenori, varo tik šlykštų melą, skaldo tautą, siekia užkirsti Lietuvos kelią į vakarų civilizaciją ir nukreipti Lietuvą į šlykščiosios, išsigimusios, diktatūrinės-oligarchinės Rusijos glėbį. Ir Jeff Wilkinson savo filme „Fracking: The New Energy Rush” anaiptol nepasisako prieš skalūnų dujas, tik pateikia visus faktus už ir prieš ir visumoje daro išvadą, kad tai – daug vilčių ateičiai teikianti technologija.

Gėda naudotis durnelių runkelių bejėgiškumu, anglų kalbos nemokėjimu ir kimšti jiems rusišką propagandą. Tikrai, kedopedofilai, žygaitininkai, anti-ES, anti-NATO aktyvistai, antiamerikiečiai, antiukrainiečiai – tai viena ir ta pati Rusijos propagandistų armija.

ožiukas kuris mokėjo skaičiuoti "rusų agentus"

AUTOREI-
„-Dabar ir Tave suskaičiavo.”

brangiemslietuvosžmonėms

švarus vanduo BranKZ.
už stiklo karoliukus aborigenams ir saują otkatų valdžiažmogiams aitduosime žemės gelmes gudhručiams kurie tas gelmes apnuodys, o po to brangiai pirksime importinį vandenį, kurį mums pardavinės tie patys guhručiai.

Letas Palmaitis

Sveikata yra brangesnė už naudą iš skalūnų, laisvė yra brangesnė už sveikatą, D-vas yra brangesnis už viską.

Laikas kalbėti

apie Sveikatos apsaugą.Čia padėtis apverktina.

pagal

Konstitucija ar Tauta dar gali priesintis hidrauliniam plesymui, ar jau Tautai atimtos galimybes?

rasi

Apie Tevynes Zemes uztersima , isdraskyma , suniokojima neturi buti nei minties , nei kalbos . Niekas neleis draskyti Tevynes sventos Zemes , nes tai yra neikainuojamas turtas . Tegu verslininkai iesko kitur pelno .

to:Jonas       2015-03-24 20:17

gyveno karta senelis ir senele,jie turejo tris sunus- du protingus it viena Jona. Jeff Wilkinson filme “Fracking: The New Energy Rush” parode tik dalele to, ka matome labai daznai per ivairius JAV TV kanalus. Ypac daug tiesos atskleidzia FOX NEWS 26 kanalas. Mateme daaaaaaug sunaikintos zemes ir apnuodytos zoles nuo skalunu ieskotoju darbo pasekmiu. Daugelyje JAV valstiju uzdrausta (iskaitant ir New York’a) ieskoti skaluniniu duju. Zmones renge ir rengia protesto piketus tame paciame New York’e ir kt. Jau paviesinta Hilary Clinton’ienes aferos del skaluniniu duju platinimo – jos pasiustos zinutes, e-mail’ai per valstybes sekretores interneto rysius, tik patvirtino, kad si ponia, pretenduojanti i JAV prezidento posta, nesilaiko jokiu etikos taisykliu, pazeidineja valstybes slaptu dokumentu apsaugos taisykles ir savo asmeninius interesus… Skaityti daugiau »

Anikė

Kai veiklios, bet nemąstančios drakonų galvelės aukštai iškilo virš Tautos, tai sėkmingai velkamės ES uodegoje – prasiskolinę, bedarbiai, vargšai, alkani, negydomi… Atsiras naujas biznis – prekyba vandeniu, nes neužteršto, švaraus geriamo nebeturėsime, o už dujas, kaip už auksą mokėsime?

Vytautas Ju.

Pirmasis termodinamikos dėsnis teigia, kad medžiaga ir energija iš nieko neatsiranda ir niekur neišnyksta. Taigi, ar kas nors kėlė dar vieną klausimą ir žymiai svarbesnį nei vandens užteršimas. Kokį produktą palieka sudegusios skalūninės dujos? Ar tuo dujotiekio vamzdžiu į mūsų namus neatkeliaus ir to cheminio kokteilio liekanos, kurios degdamos mūsų virtuves pavers dujų kameromis?!

Zavackas

Aš pasisakau prieš iki šiol naudotas skalūninių dujų išgavimo technologijas,kurios skalūnų ardymui naudoja hidraulinį metodą reikalaujantį daug vandes ir nežinia kokių (galimai kenksmingų sveikatai ir aplinkai) cheminių
medžiagų.Tačiau pastaruoju metu JAV ištobulino ir pradėjo diegti skalūninių dujų
gavyboje naują pažangią plazminio skalūnų ardymo technologiją nereikalaujancią
nei vandens, nei chemikalų, bei labai ženkliai atpiginantį visą dujų išgavimo
procesą.Trumpai tariant skalūninių dujų gavyboje įvyko kokybinis šuolis,kuris
išspręs visuomenėje kylančias priešpriešas ir įtampas.
Vikinai gyvenkime draugiškai!

internauts - Zavackui

Bet kas mums iš to? Kol neturėjom Independence tai buvo aktualu. Bet dabar reikia ieškoti pirkėjų dujoms iš laivo ir net spausti Achemą, kad pirktų. O ši nenori, nes Gasprom dujos atpigo.
Tai gal paaiškinkit, gerbiamasis, gal atradus dujų didelį kiekį virsim dujas eksportuojančia šalimi? O ir Independence galėsim panaudot eksportui?

Zavackui

Gal galite duoti nuorodą, kur būtų galima susipažinti plačiau su ta technologija, nes skamba nelabai įtikinamai – uolienos, kuriose yra dujų ardomos su plazma ir jos nesudega?!
Vytautas Ju.

Mums

Dievo skirtas žemės lopinėlis turi savitą turtą-gėlą vandenį .Mūsų pareiga jį tausoti ir saugoti.Tai svarbiau už auksą ir kitus turtus-tai gyvybės šaltinis ir jėga.

prabilo

violetinė seimūnė.Ar galima ja tikėti,sręskit patys.Bandė mergaitę skandinti,nepavyko,tai dabar apie skalūnus prabilo.

>prabilo

išlindai, kad aplotum?

Marija

perskaičiau komentarus ir pasibaisėjau : iš po kokių kanapių išlindo tas Jonas ?Kokia tamsuma ! Panaršykite internete apie skalūnines dujas , tuomet galėsite taip žiauriai purkštauti ! Kur dingo M. A.Povilionienė , jos draugė O.Valiukevičiūtė ? Kai nereikia – pilna Povilionienės , O Jos kolegė nė žodžio pratarti nemoka , veltui trina seime kėdes . Žinodami , kokią žąlą skalūninių dujų tyrimas padarytų mūsų gimtinei , nepalaikytumėte to projekto!Mes jau turime dujas !!!

jo jo

iš vandens irgi galima neblogai uždirbti.
mažai pasaulyje sostinių, kurios kaip VILNIUS naudoją gėlą gelmių vandenį. Dauguma geria apvalytą savo upių vandenį. O biznio propaganda moka įtikint, kad sveikiau gerti iš buteliukų net ir vilniečius.

Vienu zodziu ,

lietuviški reksniai taip ir sakykite , kad vel norite atgal i Rasiejos motules glebi , nes 25 metai jau per ilgas išsiskyrimo laikas. Štai tada turesite vel visko kaip prieš 25 metus ir dujos ruskos vel kvepes kaip kvepalai „Krasnaja Moskva”, ir mandarinu duos prieš spalio revoliucijos šventes, ir i demonstracijas išvarys per prievarta, ir Putina galesite vel garbinti kaip Lenina ir Stalina. Pirmyn i komunizmo pergale!

vincas

Apie skalunus turi spresti ne valdzia , bet tauta. Tauta cia gyvena ir gyvens tukstantmecius , o valdzia keiciasi. Jei seimunai norejo del sauktiniu referendumo , tai skalunu isgavimas yra labia svarbu tautai , ir valdzia turi surengti referenduma

Raigerdas

Čia yra toks kvaištelėjęs komentatorius Jonas, kuris bruka savo interesą taip pat, kaip brukdavo komunistai dėl „upių vandens nukreipimo” reikiama linkme arba kaip to nori koks nors komunistas Jonas. Šiandien jau egzistuoja išdžiuvusios upės, išdžiuvę ežerai ir kitokios rūšies žala padaryta gamtai. Aš pasiūlyčiau tokį projektą. Kadangi nuo tokių aktyvių puspročių yra sunku atsikratyti, tai tiek kurie teigia, kad skalūninės dujos atneš mums aukso kalnus (nauja agitacijos forma apie tai, kokį gėrį mums atneš komunizmas), tai reikėtų juos surūšiuoti ir sudaryti jų sąrašus. Štai yra toks komentatorius Jonas, tai jį taip pat reikėtų įtraukti į sąrašus ir įspėti: „jūs esate aktyvus skalūninių dujų gavybos Lietuvoje šalininkas; kadangi suaugęs žmogus privalo atsakyti už savo žodžius ir veiksmus, tai pasirašykite, kad sutinkate… Skaityti daugiau »

Ruski

svarbiausia bukit musu gelbije mes jus sildisim ir milesim labai.

Raigerdas

Pažiūrėkite šitą filmą:”Фильм Дом – планета земля. Home” (https://www.youtube.com/watch?v=Pr5_gMapoNI). Ir tie, kurie supras šito filmo prasmę, siūlau pradėti organizuoti naują referendumą „Dėl Seimo narių atšaukimo”. Kodėl tai reikia daryti? Todėl, kad 25 metus egzistuojantis Seimas parodė, kad į jį papuola visokio plauko destruktyvūs žmonės, kurie ten atstovauja tik grupinius interesus. 25 metai parodė, kad Seimas visą tą laiką serga „grupinių interesų” liga. Seime nebuvo padaryta nei vieno žingsnio, kad įveikti šitą „grupinių interesų” problemą. Kadangi Seimas nieko nedarė, nieko nedaro dabar ir nieko nedarys ateityje, tai šitie užsimaskavę seimūnai, kurie muš sau į krūtinę, kad jie atstovauja visuomenės interesus, iš tikro veiks tik grupinių interesų patenkinimo linkme. Pagaliau visuomenė turi suprasti, kad kol kas nieko nedaroma, kad išgyvendinti iš Seimo… Skaityti daugiau »

Raigerdas

Mieli tautiečiai, mes gyvename kapitalizmo sąlygomis. Kas vis dar gyvena komunizmo sąlygomis? Seimas. Kiekvienas iš mūsų skaičiuoja pajamas ir išlaidas. Mes tai darome savo šeimose, taip pat ir savo privačioje veikloje arba visuomeninėje veikloje. Kas neskaičiuoja pinigų, tai Seimas. Todėl būtina pradėti referendumą dėl Seimo narių atšaukimo. Reikia pateikti faktus apie tai, kiek ir kokio masto žalingų sprendimų buvo priimta Seime. Pinigai ten bus kosminiai. Pažiūrėkite, kiek kainuoja mokesčių mokėtojui viena darbo diena Seime. Tai išlaidos. Ir įsivaizduokite, kiek kainuoja visa mokesčių mokėtojui šita organizuota kvailių kompanija, kada norima įrodyti, kad moters ir vyro vaidmenį šeimoje yra vienodas, t.y. lygus. AR JŪS SUPRANTATE AR NE, GALŲ GALE, KAD TIK SUTRIKUSIO PROTO ŽMONĖS DĖS LYGYBĖS ŽENKLĄ TEN, KUR JO REALIAI NEEGZISTUOJA.… Skaityti daugiau »

Raigerdas

Kad homoseksualai galėtų pasidalinti turtą, tai ir reikia spręsti, kad tai yra bendrai užgyventas jų turtas. Taip ir reikia pavadinti: homoseksualinė partnerystė. Jie yra partneriai ir tai yra viskas, nes iki šeimos jie netraukia, kadangi tai yra aukštesnio lygio institucija ir tai yra pagrindinė valstybės ląstelė. Užduokime sau klausimą: kas kam labiau reikalingas – šeima valstybei ar valstybė šeimai? Ar čia kyla abejonių, kad šeima yra valstybės pagrindas? Šeima gali egzistuoti ir be valstybės. O valstybė be šeimos? Valstybei tai yra mirtis. Ar nukentės valstybė, jeigu joje nebus homoseksualų? Manau, nei kiek. O jeigu nebus šeimos? Nebus ir valstybės. Homoseksualai kol kas per tūkstančius metų nėra sukūrę nei vienos valstybės. Ir jie jos sukurti negali. Iš kur atsiranda tie homoseksulai?… Skaityti daugiau »

prabilo'ai    2015-03-25 10:17

jeigu pageidavote tik pasikolioti „violetinemis” ar „oranzinemis”, tai matyt apsirikote adresu.
Kreipkites i artimiausia dizaino studija, kur jums spalvu gamas isaiskins, arba i artimiausia alubari, – „pati tu gaide”…
Nes matote, cia vyksta diskusija del skalunu keliamu pavoju Lietuvos ekologijai ir zmonems, bet ne spalvu paisymo ar etikeciu klijavimo.
Jei tik tiek supratimo, belieka palinketi paciam(-ai) is ciaupo ne violetinio, o gal oranzinio arba tamsiai rudo, lengvai uzsidegancio vandens (nepainioti su vodka-„deganciu vandeniu”).

Manau

kad skalūnų dujų IŠIEŠKOJIMO entuziastams ir STŪMIKAMS laikas užvesti bylas dėl Nacionalinių Interesų IŠDAVYSTĖS……. ir ateityje teisti pagal nuopelnus…. (kišenių išsipūtimo nuo Dujų dydį)……

Aciu

Stancikienei, kad rupinates ir svieciate Tauta

Derva

Ot pradės griūt eko sistema, tai visi pirksim sauskelnes suaugusiems
, nes ne tiek iš šlapimo nelaikymo, kiek iš baimės negalėsim susiturėti. Linkiu įgayti proto tiems, kas netausoja mūsų žemės.

mmm

kas kam brangiau klauskit pas prezidentę arba pasieškokit video kur prezidentė išsako poziciją kas yra tie kurie prieš skalūnines dujas

viagra
payday
33
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top