Aurelijus Veryga. #ačiū_laboratorijoms, arba Kodėl buvo pristabdytas mėginių ėmimo srautas

Pirmiausia noriu labai padėkoti tiems, kurių visuomenė nemato, nes retas pacientas yra buvęs gydymo įstaigų ar kitose laboratorijose, kuriose ir atliekami šiandien taip plačiai aptarinėjami tyrimai.

Skaitant kai kurių politikų pasipiktinimus apie mažinamą mėginių ėmimo greitį, susidaro įspūdis, kad jie nelabai supranta, nei kas, nei kur tuos tyrimus daro. Nesuprantantiems galiu paaiškinti, kad tyrimus daro ne ministerijos „biurokratai“, o tų pačių gydymo įstaigų darbuotojai, kurie dirba be poilsio ir net ir taip dirbdami nebespėja visko ištirti. Juk jie irgi žmonės! Na, o politikuojančius politikus kviečiu įsigilinti į laboratorijų darbo specifiką ir tik tada „tarti žodį“.

Lietuvoje ir toliau instaliuojama papildoma tyrimų įranga, prisijungia privačios ar mokslinės laboratorijos. Tačiau laboratorijos darbo organizavimas yra sudėtingas ir itin didelio tikslumo reikalaujantis procesas. Dar kartą ačiū tiems, kurie dirba neskaičiuodami laiko.

Laboratorijų darbuotojams ir vadovams teko labai sudėtinga užduotis, per labai trumpą laiką maksimaliai pritaikyti laboratorijas koranaviruso (COVID-19) tyrimams, instaliuoti naują įrangą, parengti tyrimo protokolus naujai atvykusiems reagentams ir t.t. Laboratorijos dirba be pertraukų. Tik priminsiu, kad startavome nuo vienos laboratorijos, kuri per parą galėjo ištirti apie 210 tyrimų. Dabar tie skaičiai išaugo daugiau kaip 10 kartų ir per parą ištiriama beveik 3000 mėginių.

Taigi tyrimų apimtys nemažėja ir nemažės. Tačiau negalime paimti daugiau mėginių, negu jų gali ištirti laboratorijos.

Tad visiems kritikams svarbu suprasti, kad negalime surinkę mėginių perviršį, juos laikyti šaldytuve laukiančius savo eilės, kol bus ištirti, nes tas laukimas gali užtrukti ilgiau nei jie galioja. Būtent todėl ir turime sureguliuoti protingai mėginių ėmimų ir tyrimų srautus. Ir, žinoma, svarbu suprasti, kad laborantai per naktį neparuošiami darbui laboratorijose, t.y. bet kas atėjęs negali tirti, net ir labai norėdamas. Tad kviečiu visus susitelkti ir bendrystei, užuot naktimis žėrus kritiką ir kėlus panika, į kurią taip pat turi reaguoti ministerijos žmonės, nuo pandemijos pradžios dirbantys be poilsio.

Kviečiu: susitelkime pagaliau, nes dar laukia labai daug iššūkių. Tai ne vieta ir ne laikas bandyti išmušti iš vėžių ir taip ištisomis paromis dirbančius operacijų centrų žmones!

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
15 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
15
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top