Aurelijus Veryga. Kodėl politikai nejaučia atsakomybės prieš visuomenę?

etaplius.lt

O visuomenė pati jaučia atsakomybę už save? Ko gero nuo to ir reikėtų pradėti, nes mes pirmiausia esam linkę atsakomybę už savo gyvenimą perkelti kam nors kitam, pavyzdžiui, politikams. Jei kas nors ne taip, tai dėl to pageidautina, kad būtų kaltas kas nors kitas, bet ne aš pats. Tai gali būti politikai, mokytojai, policininkai, kaimynai ir pan.

O dabar grįžkim prie politikų. Turėtumėm pasigilinti, kaip mes kas kartą vis išrenkame tuos, kuriais paskui piktinamės, lyg tai būtų ne mūsų pačių rinkti politikai. Pagrindinė vieta, kur iš politiko galima pareikalauti atsakomybės už jo darbus, yra rinkiminė apylinkė, kur ateiname atiduoti savo balsus. O dabar jei nuoširdžiai paklaustumėm, kiek iš tų, kurie ateina atiduoti savo balsus, žino, už ką juos atiduoda? Jau nekalbu apie tai, kad kartais balsuojama už tikrus psichopatus, alkoholikus ar šiaip klounus. Keista, tik kad paskui piktinamės, kai matom cirką ar girtus šlitinėjančius Seimo narius.

Kalbu apie daug sudėtingesnius ir labiau su pačia politika susijusius dalykus. Kiek iš rinkėjų iš tikrųjų domisi, o dar geriau – žino, kaip ir už ką balsavo ne pirmą kartą kandidatuojantys politikai? Ne kartą esu susidūręs su situacija, kuomet viešose diskusijose politikai atvirai meluoja apie tai, kaip jie balsavo. Patikrinus Seimo duomenų bazėje radau, kad balsuota visiškai priešingai. Vadinasi, politikai nevengia meluoti apie tai, ką jie iš tikrųjų darė, ir meluos tol, kol neatsiras pakankamai besidominčių, o kaip gi buvo iš tikrųjų. Dar mažiau rasime tokių, kurie sugretina rinkimų metu duotus pažadus ir realius darbus ar balsavimus. Būtent šie dalykai, manau, ir leidžia politikams žadėti vienus dalykus, o daryti visiškai kitus, nes atėjus rinkimams bus galima pameluoti iš naujo ir to, politika nesidominčiai visuomenei pakaks.

Įdomu tai, kad politikai keistai reaguoja į bandymus pagerinti visuomenės galimybes sužinoti tikruosius politikų darbus. Į anekdotines situacijas panašios kai kurių Seimo narių reakcijos, pavyzdžiui, į šį politikų reitingą, kuris iš esmės yra nieko kito, kaip Seimo narių balsavimų matematinis apibendrinimas vienoje, siauroje – alkoholio kontrolės – srityje. Buvo tokių politikų, kurie viešai piktinosi tokiais skaičiavimas ar vadino tą asmeninių antipatijų jiems demonstravimu. Šiandien jau turime naują reitingą, kuris apima balsavimus ne tik alkoholio, bet ir tabako kontrolės klausimais. Tiesa, čia Seimo narių balsavimas, o renkame savivaldybių politikus ir merus. Bet partijų ir frakcijų elgesį galima matyti pakankamai aiškiai.

Neabejoju, kad ir šį kartą bus pasipiktinusių, nusivylusių, kaltinančių ar net pagiežingų. Tačiau, kad ir kaip žiūrėtumėm, geresnio vaisto nuo neatsakingo elgesio ir mokslo bei Lietuvos žmonių sveikatos problemų ignoravimo negalėčiau sugalvoti. Imkite ir vertinkite. Klauskite ir domėkitės. Užduokite politikams sunkius klausimus ir neleiskite atsakinėti ne į temą.

Tabakas ir alkoholis – tik viena sritis. O kiek yra sričių, kurių niekas neapibendrina. Bandymai politikus pačius raginti pildyti įvairiais apklausas ir piešti politinių nuostatų žemėlapius, manau, yra labai riboti, nes politikai labai gerai žino ir jaučia, ko tikisi jų rinkėjai, ir yra linkę jiems pataikauti bei pagražinti savo tikrąjį veidą.

Tai, kad politikai jaučia, ką daro gerai ar blogai, ir nenori, kad visuomenė apie tai sužinotų, rodo, kad tuo metu, kai svarstomi visuomenei jautrūs klausimai, visuomenės atstovai yra nepageidaujami komitetų posėdžiuose. Iš anksto neįspėjus pakeičiami posėdžių laikai, neleidžiama filmuoti posėdžių, piktinantis, kad paskui tie vaizdo įrašai atsiduria viešoje erdvėje. Vadinasi, suvokimas, kad daroma blogai yra, taip pat, kaip ir suvokimas apie galimas tokių darbų viešinimo pasekmes.

Dabar artėja savivaldos rinkimai. Jau siuntinėjamos žinutės, raginančios informuoti apie patiriamą spaudimą remti vieną ar kitą partiją, pasirašyti už kandidatus ir pan. Tai labai sveikintina „Baltųjų pirštinių“ iniciatyva. Tačiau greta procedūrinių dalykų, būtų gerai pradėti domėtis ne tik politinio proceso manipuliacijomis, bet ir pradėti domėtis, ką ir už ką renkate. Jei tai jau esami politikai, kurie kandidatuoja naujai kadencijai, susižinokite, kaip jie balsavo jums rūpimais klausimais, ir jei jums nepatinka sprendimai, nebebalsuokit už juos. O jei kandidatai yra nauji žmonės politikos srityje, nustokite juos rinkti pagal fotografiją, kostiumą ar šukuoseną.

Nustokite galvoti, kad prabangiu automobiliu važinėjantis veikėjas bus geras jums ir gerai tvarkysis tik todėl, kad jau mokėjo pasirūpinti savimi. Nustokite rinkti girtuoklius, nes jie yra „savi“ tik tuo atveju, jei planuojate kartu su jais gerti. Visais kitais atvejais tai yra sutrikimų turintys ir itin pažeisti žmonės, apie kurių elgesį ir gebėjimą priimti racionalius ir moralius sprendimus geriausia būtų paklausti jų artimųjų.

Visi mes darome klaidų, taip pat ir darydami pasirinkimus. Tai nėra blogai. Tai neišvengiama. Blogiausia, kai iš klaidų nesiruošiame mokytis. Juk gerai liaudyje sakoma, kad jei tave apgavo vieną kartą, tai kaltas tas, kuris tave apgavo. Bet jei tave apgavo antrą kartą, tai dėl to kaltas esi pats.

etaplius.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
10 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
keistas klausimas

su kiaulės akimis ėjo į komunistų partiją – už 3 kapeikas tarnauti okupantams.
dabar tos 3 kapeikos virto 3 miln, ir daugiau.
Tai apie kokią moralę politikų galima kalbėti?

reikia burtis

Daktaras A. Veryga galėtų su kitais bendraminčiais burtis ir telkti visuomenę – pabudimui… Dabar jau dalis pasinešė remti liberalus, kurie tikrai yra nelaimė ir kada žmonės tai supras….

Raigerdas

Sakykite, prašau, o kodėl politikas turi būti sąžiningas? Kodėl jis turi nemeluoti?
Kokia jam iš to nauda? Pasakęs tiesą, jis susikompromituos kaip politikas, ir gali būti pašalintas iš politinės partijos, o štai pamelavęs jis gali sėdėti Seime ne vieną kadenciją. Taip, kad politikui atstovauti visuomenės interesus yra nenaudinga jam pačiam. Todėl MELUI pas mus yra žalia šviesa. Ir nepamirškite, kad liaudis yra kantri, nes ji kenčia, kenčia, kenčia tą melą ir tik paskiau sukylą ir nuverčia tuos politikus. Bet už tai jie sumoka ne vieno piliečio gyvybe. Kad atstatyti tiesą, jau reikia žmonių aukų. Tokia yra MELO TOLERAVIMO KAINA. Ir visuomenė visada už tai sumoka žmonių gyvybėmis.

Kuo daugiau gydytojų straipsnių

apie sveikatos sistemos problemas.Toks įspūdis,kad valdžia draudžia apie tai kalbėti.

viskas teisingai,

bet blogai tai, kad 50% patenka pagal sarasus.

O kodėl turi jausti atsakomybę

Jeigu visuomenė bydlo, avinų banda, kuri renka tuos pačias vagių gaujas, kaip konservai ir liberastai visokios šersties.

Dėdė > viskas teisingai

Kiti 50% irgi pagal sąrašus – juk partijos Seimo rinkimams pateika 2 sąrašus: vieną daugiamandatėje apygardoje, kitą vienmandatėms apygardoms. Tad visi partijų kandidatai yra sąrašiniai. Konkrečioje apygardoje partijos sąraše tėra vienas kandidatas be galimybės reitinguoti. Be jokios abejonės, balsavimas už tokį „vieno kandidato sąrašą” yra ir balsavimas už jį iškėlusią partiją.

MaryteMaryte

Manipuliacijos–butent. Pastebeta, kad viena sistemine koja patrumpejo, tai pradedama delioti nauja „reikalinga” koalicija Seime. Kai i politika metama teisesauga–rezisura akivaizdi. Ta mateme Trakuose, kai buvo surasti kanalizatoriai prisidirbusiems liberalams.

cortex

trys seniausios profesijos:

1. prostitutė
2. vagis
3. 1+2=politikas

Raigerdas

Aurelijus Veryga klausia: „Kodėl politikai nejaučia atsakomybės prieš visuomenę?” O jo atsakymas yra apie klaidas. NEIŠVYSTYTAS ATSAKOMYBĖS JAUSMAS – TAI NĖRA KLAIDA, TAI YRA VIENAS IŠ DIDŽIAUSIŲ DEFEKTŲ ŽMOGAUS SĄMONINGUMO LYGYJE. Jeigu aš daltonikas, tai kaip aš būti dailininku arba dizaineriu? Kad rašyti apie politikus, tai pirmiausia atsakykite į klausimą: KAS YRA TAS POLITIKAS? Mes žinome, kas yra mokytojas, mes žinome, kas yra suvirintojas, mes žinome, kas yra laivo kapitonas, mes žinome, kas yra aktorius, bet kodėl niekas nebando atsakyti į klausimą:kas yra politikas? Ar tai yra profesija? Tai, jeigu tai yra profesija, tai kur galima išmokti šitai profesijai reikalingų įgūdžių? O jeigu tai nėra profesija, tada, kas tai yra? Reikalas tas, kad politiku pas mus gali tapti bet kas,… Skaityti daugiau »

10
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top