Aurelijus Veryga. Žengti pirmi žingsniai suvienodinant alkoholinių gėrimų akcizus ir įgyvendinant Tabako kontrolės pagrindų konvenciją

Šiandien po pateikimo Seime pritarta Akcizų įstatymo pakeitimui, kuriuo siekiama didinti alkoholinių gėrimų akcizus, ir pirmiausia toms grupėms gėrimų, kurios daugelį metų sugebėdavo kažkokiais „mistiniais“ būdais įtikinti politikus, kad gerti alų ir vyną (taip pat ir stiprų alų ar spirituotą vyną) yra geriau, nei gerti degtinę.

Žengtas pirmas žingsnis, kad itin didelė disproporcija būtų panaikinta.

Skeptikams, teigiantiems, kad didelis akcizų didinimas pagimdys kontrabandą, „alkoholinį turizmą“ į kitas šalis ir pan., noriu išdėstyti tik kelis faktus:

– nuo 1995 metų alkoholinių gėrimų įperkamumas Lietuvoje išaugo daugiau kaip 500 procentų. Šis akcizų didinimas pagaliau realiai sumažintų tiek metų augusį įperkamumą ir padidintų biudžeto įplaukas, kurias būtų galima skirti švietimui, sveikos gyvensenos ugdymui, pagalbai priklausomiems asmenims ir kitoms reikmėms.

– „alkoholio turizmo“ argumentas naudojamas visose šalyse ir skamba iš tų pačių alkoholio gamintojų. Esu tikras, kad tie patys alkoholio koncernų atstovai pasakoja, kiek valstybės praras pinigų dėl to, kad gyventojai važiuos pirkti pigesnio alkoholio į kaimynines šalis. Todėl NIEKAS nenori būti pirmas. Tačiau vienai šaliai padidinus akcizus, kitų šalių motyvacija taip pat išauga.

– sveikatos sutrikimus sukelia ne vanduo, mielės ar sulfitai, esantys gėrimuose, o būtent etilo alkoholis. Gėrimo rūšis yra skonio ir pasirinkimo reikalas ir turi būti padaryta viskas, kad nebūtų sudaroma išskirtinė galimybė pirkti pigų alkoholio laipsnį jokioje gėrimų grupėje.

– nuolatiniai bandymai įtikinti, kad lietuviai yra iš prigimties vagys ir sukčiai bei nepajėgūs civilizuotai tvarkytis savo valstybėje, man yra nepriimtini. Norint, kad nebūtų nelegalios prekybos, reikia ne pigaus alkoholio, o aiškaus suvokimo, kad nelegalios prekybos palaikymas reiškia nusikalstamo verslo finansavimą, vagystę iš savęs pačių, o ne kokios nors „mistinės valdžios“ nubaudimą. Jei žinote alkoholio „tašką“, praneškite apie jį (ČIA).

Neabejoju, kad dėl konkrečių akcizų dydžių dar bus daug diskusijų, bet pirmas žingsnis sprendimų linkme jau padarytas.

http://www.ntakk.lt/…/upl…/Didesne_alko_kaina_2013-12-11.pdf

* * *

Pagaliau pirmas užbaigtas žingsnis tabako kontrolėje.

Seimas šiandien priėmė sprendimą, kuriuo tabako pramonei buvo uždrausta ne tik reklamuoti savo produktus, bet ir plėsti savo įtaką per paramą įvairioms grupėms, renginiams ar asmenims.

Tik priminsiu, kad Lietuva 2004 metais ratifikavo Pasaulio sveikatos organizacijos tabako kontrolės pagrindų konvenciją, kurioje įsipareigojo per penkerius metus, t.y. iki 2009 metų uždrausti tabako gaminių reklamą ir rėmimą.

Mes pavėlavom „TIK“ 7 metus su savo įsipareigojimų įgyvendinimu.

Bet, kaip sakoma, geriau vėliau, negu niekada.

Ačiū kolegoms už sutelktumą.

Veidaknygė

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
5 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
5
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top