Aušra Maldeikienė. Laisvė mainais į turtą: Singapūro kelias

maldeikiene.lt | 2015 m. balandžio 1 d.

Praėjusią savaitę [kovo 26 d. – red. past.] palaidotas Singapūro patriarchas Lee Kuan Yew (李光耀) – valstybės vyras, sugebėjęs gūdų provincijos užkampį paversti pirmaujančia pasaulio valstybe. Jis buvo ir Singapūro kūrėjas, ir pirmasis jo premjeras, ir kontraversiška asmenybė, per ilgą savo 91 metų gyvenimą sulaukusi tiek liaupsių, tiek griežtos kritikos.

Lietuvoje irgi kartas nuo karto pasigirsta balsų (net nežinau, kodėl, bet dažniau jie skambėjo iš bankų ekonomistų, konkrečiai Nerijaus Mačiulio bei Violetos Klyvienės, lūpų), kad Singapūro ekonominis socialinis modelis būtų labai patrauklus Lietuvai. Kiek supratau, esminė priežastis – geras, tiksliau turtingas, gyvenimas, kurio kaina – prarasta mąstymo, žodžio, asmens laisvė.

Pirmas ir bene įdomiausias klausimas: kiek vadinamasis „švelnus“ Lee Kuan Yew autoritarizmas, kuris akivaizdžiai ribojo šalies piliečių laisvę, lėmė Singapūro ekonominio modelio sėkmę?

Prieš ieškant atsakymo, vis dėlto, manau, vertėtų paminėti esminius Lee Kuan Yew filosofijos ir vadinamojo Singapūro socialinio modelio bruožus. Ši šalis jau senokai yra virtusi paminklu turtėjimui: turtingieji čia išskirtinai turtingi, o vargšai – išskirtinai pasiturintys.

Nors praktiškai viskas prasidėjo 1959 metais, kai Lee Kuan Yew tapo pirmuoju šalies ministru pirmininku, pagrindą tokiai karjerai padėjo teisės studijos Kembridže, palankumas fabijaniškajam socializmui (čia valstybei teikiamas jungiantis, organizuojantis ir aptarnaujantis vaidmuo) bei 1954 metais įkurta Liaudies veiksmo partija, jungianti demokratinį socializmą su nacionalizmu.

Lee Kuan Yew nubrėžė labai aiškų ir ganėtinai unikalų (nors kai kuriais bruožais panašų į ekonominį modelį, tuo pat metu pradėtą plėtoti Taivane) šalies vystymosi modelį. Numatyta, kad šalis turi būti atkurta valstybės sąskaita, įstatymu buvo nacionalizuoti dideli žemės plotai, vėliau virtę socialiniu būstu ir infrastruktūra – keliais, mokyklomis, ligoninėmis. Per 1965–1995 metus Singapūro ekonomika kasmet augo apie 9 proc., o pajamos vienam žmogui apie 7 proc. per metus, tad dvigubėjo kas dešimtmetį. Per tą laiką BVP padidėjo nuo 1 mlrd. JAV dolerių iki 86 milijardų dolerių.

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.

maldeikiene.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
10 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
bet jie

negyveno 50m sovietmeti :DD mano nuomone

mama iškaimo

>bet jie Bet pas mus atkūrus nepriklausomybę, buvo pačios didžiausios galimybės iš visų respublikų. Juk visi Rusijoje sakydavo ;”pas jus, vakaruose”. Taip, kad mes irgi padarėme stebuklą, tik atvirkščiai.

Pastebėjimas

Bestija diktatūrą jau įvedė, tik kad Lietuva dėl to neturtėja, bet į skolas klimpsta.
Visi mes gudrūs kopijuoti tai kas jau buvo, ir kitur, bet proto nėra sugalvoti Lietuvos sąlygoms tinkamą modelį.

Turtuolis

turtas ir yra laisvė. Laisvė kaip nori gyventi, kur nori keliauti, ką nori turėti, ką nori dirbti arba nieko nedirbti.

Brunas

O tai demokratiškame Bangladeše gyventi geriau? 🙂 Tegu valdo viena partija, tegu valdo vienas žmogus – esminis reikalavimas, kad tas žmogus būtų vertas tokio posto. Lee Kuan Yew būtent toks ir buvo. Tinkamas žmogus aukščiausiame poste sugeba užtikrinti gerą valdymą, gerus sprendimus ir tada sparčiai vyksta teigiami pokyčiai. Kai kas ribojama, kai kas neleidžiama, bet jei progresas vyksta, tai juk galima kažko atsisakyti? Kas iš to jei kelios partijos „demokratiškai” peštųsi ir kažkokiam sprendimui priimti būtų gaištami ištisi metai. Lietuvai reikia ne kažkokių iš Singapūro aklai nukopijuotų dalykų, o kompetentingų ir šaliai atsidavusių žmonių aukščiausiuose postuose. Tokie žmonės sugeba priimti šaliai tinkamiausius sprendimus ir traukinys pajuda. Singapūro sėkmės esmė – geras valdymas. Gali būti ir geografinė padėtis ideali ir žmonės… Skaityti daugiau »

Letas Palmaitis Turtuoliui

Laisvai keliausi su vienokiu ar kitokiu lustu (arba kišenėje, arba kaktoje) tik nuolankiai sutikęs su demokratinės daugumos paskelbta tiesa. Jei nesi perfiltruotas, kad atsidurtum Nusodintuve, arba jei Pats nemaitini Nusodintuvo, t.y. nepriklausai garantuotai demokratinei daugumai, bet dar ir bandai kaišioti jai pagalius į ratus arba kaip kitaip veikti prieš ją arba prieš konkrečius neliečiamuosius nepamainomuosius, būk ramus – padarys neturtingą, o tada suprasi, kas yra laisvė.

Puteikio padėjėjams

Puteikio reputacija po jos užstatymo už Leliuko (taigi ir pagarsėjusio mafijozio “Siūlo”) pusėn stojusią Gemą Umbrasienę Puteikis reputacijos jau nebeturi, nes negalima netekti to, ko neturi.

Dėl Puteikio padėjėjų

N.Puteikis per rinkimus rėmė valstietę G.Umbrasienę, o jos aplinkoje sukasi lbai prieštaringos reputacijos veikėjai, pvz. Leliukas. Tokių Leliukų – „Siūlo” draugų iki Seimo rinkimų Puteikio komandoje, tiksliau jo būsimoje partijoje (jei nepavyks perimti Lietuvos sąrašo, tai steigs naują) pridygs tiek, kad mažai nepasirodys. Tikėkimęs, kad Lietuva iki Seimo rinkimų turės dar vieną kitą progą išsipagirioti ir nebepaslys ant Puteikio numestos banano žievės.

Panvėžio situacija

Ar Lietuvos sąrašo žmonės mato, koks yra tikrasis N.Puteikio veidas? Jis siekia karjeros bet kokiais metodais ir savo bendražygiais renkasi ne intelektualus, o žemos moralės asmenis. Ar reikia pavyzdžių? Prašome. N.Puteikis mezga ryšius su abejotinos reputacijos ir turinčiais galimų sąsajų su nusikalstamo pasaulio atstovais, pvz. Panevėžyje iš Valstiečių ir žaliųjų partijosišmestu Mantu Leliuku ir nuo jo atsiriboti nesutikusi buvusia šios partijos Panevęžio skyriaus pirmininke Gema Umbrasiene, Panevėžio verslininku Aleksu Varnu, kuris yra už ageras teisiamo buv.Seimo nario V.Matuzo draugas. Ir tai Puteikis daro, nors puikiai žino, kiek pastangų, kad Valstiečių ir žaliųjų partijos skyriaus žmonės Panevėžyje prisikeltų visiškai švarūs sudėjo VŽS pirmininkas Ramūnas Karbauskis ir Seimo narys Povilas Urbšys. Jie padėjo visuomenei atverti akis į tai, kad M. Leliukas susijęs… Skaityti daugiau »

Del Puteikio

Is tikruju norim tiesiog žinoti, ar po LS vėliava rinkimuos dalyvaves N.Puteikis dalyvavo kada šitose 17d.akcijose ar ne. Dekojame už atsakyma.

10
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top