Aušra Maldeikienė. Mano darbas: antra savaitė. Tesiu pažadus rinkėjams…

2015 metų kovo 22 diena.

Antroji nuoseklesnio darbo savaitė buvo skirta (1) esminių savo, kaip būsimos Vilniaus miesto Tarybos narės, pareigų ir teisių aiškinimuisi ir bandymui jas suvokti; (2) pastangoms atgaivinti teorines žinias apie bendrąjį gėrį bei privataus ir bendrojo gėrio takoskyros gilesniam apmąstymui.

Žinoma, apie savo būsimą darbą kalbėjau su keletu žmonių, kurie ta ar kita forma susiję su Savivaldybėje sprendžiamais klausimais. Matyt, čia vertėtų paminėti pokalbius su Rasa Žemaite, atstovaujančia Aktyvių mamų sambūriui. Plačiau apie juos parašysiu šiek tiek vėliau, jau po to, kai susitiksime akivaizdžiai ir aptarsime, kokiu būdu konkrečiai galėčiau padėti šios ir/ar kitų šeimos interesams atstovaujančių susivienijimų veiklai Vilniaus taryboje ir Savivaldybėje.

Tad vos plačiau ir iš eilės.

Žinoma, galima sakyti, kad sutikdamas tapti rinkimų sąrašo dalimi privalai suvokti savo būsimų kompetencijų ribas. Vis dėlto tarp abstraktaus panašių būsimos veiklos rėmų supratimo ir gilesnio jų suvokimo bei (ir tai gali pasirodyti sudėtingiausia) įvairių veiklų derinimo yra nemenkas atotrūkis, tad vien ganėtinai ilgo 76 puslapių Vilniaus miesto Savivaldybės Tarybos veiklos reglamento pradinės analizės neužteks. Teks ir naujų teisinių žinių paieškoti, ir dar ne kartą nagrinėti visus 61 reglamento straipsnius.

Ketvirtadienį mačiau pradinį būsimos koalicijos darbų planą. Kol kas tik darbo pradžia, tad čia bandyti plačiau jį nagrinėti būtų nerimta ir neprasminga. Vis dėlto žinant, kad Vilniaus Taryboje daugumą turi Liberalų sąjūdžio žmonės, o jų iškeltas kandidatas vadovaus miestui kitus ketverius metus, jau dabar galima prognozuoti vieną labai rimtą įtampos židinį. Kalbu apie santykį tarp šios partijos deklaruojamo siekio maksimaliai privatizuoti viešąsias miesto paslaugas ir tų paslaugų turinyje slypintį bendrojo gėrio pradą. Kitaip sakant, bandyti pradėti kalbą apie tai, kaip platesnio masto privatizacija gali paveikti viešųjų paslaugų apimtis ir jų prieinamumą visiems miesto gyventojams.

Jau vien tai, kokios rimtos paramos sulaukė liberalų kandidatai per rinkimus, rodo, jog spaudimą dėl efektyvesnio viešųjų paslaugų teikimo ir miesto pinigų valdymo palaiko ne tik verslas, bet ir daug miesto gyventojų. Rinkėjai remia partijas, kurios kalba apie mažesnius mokesčius, tiesa, jie tuo pat metu tikisi, kad viešosios paslaugos bus plėtojamos ir nenori taikytis su prasta jų kokybe, menku paslaugų teikėjų lankstumu ar jų neatsakingu elgesiu.

Tad anksčiau įprastas viešojo administravimo modelis, kai gyventojai gali tikėtis sulaukti standartinių paslaugų, kurias teikia įprastos institucijos, neišvengiamai kinta. Tarkime, tikėtina jog daug palankumo sulaukė ir sulauks Liberalų sąjūdžio pasiūlymas darželių grupes organizuoti namuose, kur viena ar kelios moterys prižiūri keleto vaikų grupę (priešingai įprastiems standartiniams darželiams).

Tiesa, bent jau aš nenorėčiau, kad mano anūkas lankytų tokią grupę, nes tai tiesiog vaikų priežiūros, o ne jų ugdymo institucija, – nelabai tikiu, kad ta viena moteris ir vaikus pasaugos, ir juos pamaitins, ir dar suteiks jiems įvairių kompetencijų.

Įtampa tarp privataus pelno siekio ir viešojo intereso nėra vien teoretikų „išmislas“, kaip kartais bandoma aiškinti. Esminė viešųjų paslaugų savybė yra ta, kad šalia to ar ano tiesioginio tikslo, jos visada bando apimti platesnių tikslų lauką, nei verslas, kuris siekia pelno. Viešųjų paslaugų teikėjai normaliu atveju ne pelnu domisi, o remdamiesi tam tikru etiniu kontekstu vykdo platesnius ekonominius ir socialinius miesto (šalies) darbus. Priešingai, nei privatus verslas, jie atskaitingi ne savininkams (akcininkams), o miesto gyventojams (visuomenei).

Rinkos fundamentalizmo ideologijoje viešųjų paslaugų privatizavimas gali iškreipti pačią viešųjų paslaugų esmę ir įprastas jų teikimo formas. Taip gali būti išplautas esminis tokių paslaugų turinys ir jos teliktų vien tik dar viena komercinė paslauga.

Kodėl apie tai kalbu? Priežastis labai paprasta. Manau, jog daugelis jau anksčiau miestą kamavusių bėdų ir įvairių realių ir menamų skandalų ir buvo pagimdyti privatizavimo, kuris aiškiai neapibrėžė skirtingos privačių ir viešųjų paslaugų esmės.

Čia, matyt, dar daugkart apie tai bus kalbama ir svarstoma, ieškant skirtumų, prieštarų ir sutarimų. Dabar vos keli klausimai, kuriuos vėl ir vėl klausime savęs ir vienas kito. Kokias konkrečiai viešąsias paslaugas privatizuosime? Kas atsitiks, jeigu tas paslaugas teikiantis asmuo bankrutuos? Ar tai automatiškai reikš, kad paslaugų teikimas grįžta miestui? Kas tokiu atveju dengia susidariusius nuostolius? Ar negali atsitikti taip, kad miestas perka privačias paslaugas, mokėdamas kainas, kurias nustato tik verslas sulig savo apetitu?

Pabaigoje siūlau paskaityti mano dar 2013 metų pavasarį parašytą ir Margaret Thatcher skirtą tekstą. Daug galvojau apie šios ypatingos politikės gyvenimą ir mąsčiau apie jos darbus, tarpe jų – ir premjerės aistrą privatizavimui. Mylime ją ar jos nekenčiame, skirtumas menkas – svarbiau tai, kur jos politinė veikla nuvedė Didžiąją Britaniją. Atsakymai nevienareikšmiški.

Bet nevienareikšmis ir pats gyvenimas, ar ne?

—————————

Bet kokių jūsų klausimų laukiu TIK bloge. Facebooke į klausimus neatsakinėsiu. Tai neįmanoma tiesiog fiziškai. Kaip ten bebūtų, darbas miesto Taryboje yra visuomeninė veikla.

maldeikiene.lt

Pirmąjį A. Maldeikienės įrašą skaitykite ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
16 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Pastebėjimas

Vietoje to, kad vyktų valstybinimas, prasidės privatizavimas. Dar mažai privatizuota. Kvaili tie rinkėjai, lengvai pinigų nuperkami. Gerai, kad nėjau balsuoti.

Jonas

Pagrindinis visų politikų užsiėmimas yra pliurpalizmas, ką įrodo ir politikė Maldeikienė. Jie gausiai, raštu ir žodžiu pliurpia apie tai, kad jie labai smarkiai dirba, bet iš tikro nieko konkretaus jie nedirba. Tai – dykaduonių profesija. Patrinu užpakalį į kėdę, pliurpteliu šen, pliurpteliu ten, atsiimu savo riebią algą ir smagiai gyvenu.

maldeikiene

mums reikia ne tauzijimų,bet darbų.

laukiam atsakymo is maldeikienes

Laukiam atsakymo ,ka sianden pasakysit apie didvyri D.Kedi,ivardijusi Lietuva apraizgiusi pedofilijos klana,uz ka Jis buvo sadistiskai nukankintas,apie Deimante,kuri pagrobta ir likimas neaiskus? Tamsta gynet pedofilus.

Valstybės,kurios eina

ypatingos konkurencijos keliu,pasiekia daug,bet vaisiai dažnai paprastam neprieinami.Kaip sugrąžinti į žmones pasitikėjimą,atjautą,pagalbą?

Kad liktų

jėgų ir visos Lietuvos problemoms.

Politikė duoda

gerą toną ir kelia diskusijas.

mama iš kaimo > pastebėjimas

aaaatodėl ir išrinkti „privatizatoriai”, kad tamsta ir kiti nėjote balsuoti. Jei visi būtų ėję ir balsavė už Puteikį ar Gražulį, būsima miesto politika būtų bent jau galėjusi būti visai kitokia.

Nu jo

šį kartą apie nieką…

nuomonė

pagirtinos pastangos palaikyti dialogą su rinkėjais. Norėjau rašyti piktoką komentarą, kai pasigedau nosinės žodyje ‘tęsiu’, tačiau pamaniau, kad reikia įvertinti geras intencijas, juk kas iš išrinktųjų prisimena juo pasitikėjusius rinkėjus?

Julija

politikai veikia žodžiu – žinoma, jei jis yra tiesos, jei juo gali pasitikėti, jei jie ir gyvena taip, kaip kalba.
Todėl žodis žodžiui nelygu: vienų jis įkvepia, kitų – sužlugdo, trečių – suvelia, ketvirtų – suklaidina.
Kadangi žodis kuria tikrovę, savo žodžių tikrovėje mes ir gyvename.

Antanas

Ponia Maldeikienė yra:
Vartotojų teisių gynimo asociacija „Viešasis interesas”
Laisvės pr. 60-1002, LT-05120 Vilnius
Tel. (8 5) 212 76 17, (8 611) 12002
El. p. maldeikiene@gmail.com

Veiklos sritys: vartotojų viešojo intereso gynimas.

direktorė.

Tai,kad daugiabučių namų butų savininkai moka neteikiamos paslaugos karšto vandens kainą – tikrai yra viešasis interesas.

Žmonės moka karšto vandens kainą, nes neturi informacijos.

Taigi ponia Maldeikienė prašoma šią problemą spręsti.

Tai tik pirmai pradžiai ……

A.Sudmaliene

Trecia savaite:pagaliau supratau,jog nieko cia nesuprantu,todel reikia vel eiti mokytis visko is pradziu.Laikai pasikeite,rusiskos teorijos nebeveikia.Dabar skaitau Busho biografija.(rekomenduoju visiems).
Kai visi perskaitysime,tada diskutuosime toliau apie konceptualinio sudmalizmo
vaidmeni dezinformuojant mases ir nukreipiant jas valdantiesiems palankia kryptimi,patiems to nebesuvokiant.
Kitas darbas-pradeti sportuoti,kad politiniai konkurentai negaletu vadinti beforme mase,tuo diskredituodami visas mano mintis,isdestytas knygose,kurias as vienintele rasau.Nors niekas ju neskaito.Todel,kad jos niekam neidomios ir susideda is kitu autoriu citatu ,susistemintu vienoje vietoje,kaip mus moke Maskvoje.Jei reikes patarimu,kreipkites tiesiai i bloga,nes tiesiai i akis su niekuo nesnekesiu.Paprasciausiai esu sociopate ir visu jusu nuosirdziai nekenciu.

Sudmaliene

wow

Tiesus

Pirmą kartą siame portale matau,jog net keturi komentarai pašalinti.Ką tai galetų reikšti?
Rusai puola?Ar tik protiškai neįgaliuosius saugo nuo tiėsesnio žodžio?Ne kas,Ramute.

Senis

Ir net neabejojau, kad pats pirmas Maldeikienės rūpestis bus privatizuoti, tai kas dar liko. O lietuviškajam privatininkui nusispjauti į tautą, į valstybę, jos gerovę, jam rūpi gauti kuo didesnį pelną tik sau asmeniškai. Tad būtų ir kvaila, ir juokinga lyginti privatizavimo pasekmes D.Britanijoje ir Lietuvoje.

16
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top