Aušra Maldeikienė. Mirusio kūdikėlio gimdymo skausmai

maldeikiene.lt

Lietuva ketina rengti (techniškai to darbo jau ėmėsi Teisingumo ministerija) naują Lobistinės veiklos įstatymą, nes dabar veikiantis esą toks griežtas, kad norinčių būti lobistais kaip ir neatsiranda. Būtent tokia proga Lietuvos Transparancy International skyrius šiandien, balandžio 13 dieną, ir organizavo konferenciją-diskusiją „Politikos užkulisiai: ar žinome, kas Lietuvoje kuria įstatymus“.

Trumpą pranešimą apie savo santykius su lobistais bei interesų grupėmis būsimame darbe Vilniaus Savivaldybės taryboje buvau pakviesta padaryti ir aš, tad atsiskaitau ir apie tai, ką sakiau ir ką girdėjau, ir kas prajuokino ar/ir pasirodė keista.

Diskusijos pradžioje buvo pristatyta TI skyriaus atlikta apklausa, iš kurios sužinojome, kad dauguma šalies verslo žmonių teigia girdėję atvejų, kai sprendimai valstybėje priimami siekiant naudos atskiroms interesų grupėms, bet ne visuomenei, o oficialūs ir teisėti įtakos būdai (dalyvaujant viešose diskusijose, viešuose įstatymo svarstymuose, atviras pasiūlymų pateikimas) naudojami rečiausiai.

Rezultatai nėra netikėti: taip, Lietuvoje įprasta, kad įstatymai galiausiai tarnauja santykinai siauram žmonių ratui. Bet štai klausimas: ar tikrai tokia padėtis gali būti kažkaip patobulinta keičiant Lobistinės veiklos įstatymą?

Klausydamasi pranešėjų, pastebėjau kelias problemas.

Pirma, daugumai nelabai aiški pati lobisto samprata. Diskusijos metu nuskambėjo mintis, kad Lietuvoje lobistai suvokiami kaip kažkokie „kyšių nešiotojai“, kurie esą niekam nenaudingi, tik žalingi. Ir tada daroma išvada, kad padėtis keisis, jeigu lobistų veikla bus gražiai sudėliota įstatyme, kur bus parašyta, kad lobistas – geras vaikas ir elgiasi gražiai. Na ir visokios kitokios panašios nesąmonės (čia ne teisinė ataskaita, tad nesigilinsiu).

Jūs tuo tikite? Aš ne. Man, kaip jau esu anksčiau rašiusi, lobistai atrodo išimtinai naudingi rinkos žaidėjai, kurių priedermė padėti politikui (ir/ar valstybės tarnautojui) suprasti interesus ir juos suderinti. Taip jie ir suvokiami bet kuriame politekonominiame kontekste bet kurioje normalioje demokratijoje. Tad, manau, norint pakeisti požiūrį į lobistus, visuomenę reikia šviesti, o ne kurti įstatymus, kurie nurodytų visuomenei, kad tam tikros rūšies lobistus reikia mylėti (na tuos, kurie laiku ataskaitas teikia ar yra kokie Rūtos Skyrienės Investuotojų forumo veikėjai, nes jau investuotojas tai pagal kažkokius apibrėžimus Lietuvoje suvokiamas kaip Dievo pasiuntinys žemėje, ir jeigu jau kas nors taip nemano, tai yra mažų mažiausia prieš kapitalizmą). Na nesąmonė. Ir tiek.

Mano galva ataskaitas apie susitikimus su lobistais turi teikti ne lobistai, o politikai. Nes ne lobistai turi atsiskaityti visuomenei (jie turi atsiskaityti užsakovams ir/arba savo interesų grupei), o politikai. Aš, beje, savo bloge taip darau ir toliau darysiu. Ir esu dėkinga kiekvienam lobistine veikla užsiimančiam žmogui, jeigu jis ras laiko ir noro paaiškinti man tuos ar kitus nutarimų, potvarkių, sprendimų etc. niuansus ar aplinkybes. Aš apie tai, savo ruožtu, informuosiu savo rinkėjus, ir jau jie žinos, kuo remdamasi padariau tą ar kitą sprendimą. Ir ko iš manęs, kaip politikės, galima tikėtis.

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
13 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
lakstingala negali neciulbeti -

taip isitikinusi Maldeikiene zeria str. po str. Ko dar nepadare, bet svajoja padaryti. Hm. Idomu, keista, o gal ir kvaila. Ateis laikas, kai niekas nebeskaitys jos paklodziu ir net neatsimins- pazadejo ar padare. Kitas reikalas- ponia megsta paleisti daug visokiu „savo nuomoniu”, tarkim, nesutinkanciu su LSaraso nuomone. Paaiskinu. Jos teiginiai (is ketvirtos savaites pazadu): “…turėjo būti žinomas mano absoliučiai neigiamas požiūris į tą situaciją, kuri buvo susidariusi Garliavoje, kai valstybės institucijos ilgai ir be jokio pamato nesiėmė jokių veiksmų situacijai išspręsti. Suprantu, kad vis dar daugeliui žmonių teisėsaugos institucijose Vytauto Landsbergio ar prezidentės Dalios Grybauskaitės, kurie rėmė neteisėtus p. N. Venckienės veiksmus, žodžiai yra svarbūs, tačiau normalioje modernioje valstybėje vienareikšmiškai turi būti gerbiamas įstatymas. Taigi, bent šiuo atveju mano ir… Skaityti daugiau »

kompartija - lobistai?

daug nomenklatūrai palankių įstatymų priėmė komunistų paliepimu.
tai gal nereikia nužeminti taip garbingų komunistų-kgbistų-pedofilų ir jų vadinti imperialistiniu žargonu „lobistai”.

Ar jie lobistai?

Ir kokiais interesais ir kokiai grupuotei prastūmė liberastai Teišerskytė, Jakavonis ir E-lygio Masiulis išeiginę birželio 24 dieną (Jonines)? Aš nieko prieš išeiginės, mano a.a. tėvas buvo Jonas, a.a. uošvis buvo Jonas, žentas taip pat yra Jonas, bet kokiais interesais stūmė liberastai? Ar tai alaus gamintojų ar dektindarių magnatams? Tikriausiai. Nepatikėsiu, kad tortų ar šakočių gamintojams. Retorinis klausimas; -Tai kurie iš jų lobistai liberastai ar alaus ir dektindariniai magnatai?

lakštingalai, kuris irgi pričiulbėjo

Nuomonė tai dar ne veiksmai ir nereikia lia lia.

mama iš kaimo

Pernai Skyrienė rašė, kas 2012 metais Lietuva lyderiavo Europoje pagal investicijų sąlygas ir patrauklumą. Tai kaip čia išėjo, kad pernai, jau net vyriausybė pripažįsta, investicijos buvo pačios mažiausios?

Truputį keista

buvo girdėti iš signatarės N.Oželytės lūpų Makaraitytės laidoje,kad kas žino,kokia turėjo būti Lietuva,kai jos paklausė,ką turėjo omenį a.a. R.Ozolas,kai sakė,kad ne tokia turėjo būti Lietuva.Ta ko jinai ėjo į signatares,jei nežinojo ,ko siekia?

Pasakykit,kokia

ta Lietuva turi būt?Ar tradicijų ,šeimos,ar kitokia.Gal liberalai paaiškintų.Jei reikia palaidoti gerbiamą ,mokinių mylėtą mokytoją,o jos dukros ,-viena emigracijoje,kita čia,bet gerbiamos ir bendruomenės mylėtos,išauklėtos,išlavintos,tesugeba ką tik mirusią mamą kremuoti,parvežti į butą urną padėti,ir kaimynams,kurie sergančiai mamai padėjo,pasakyti,kad pasimelskit kiekvienas sau.Mama bus palaidota,kai grįš iš Amerikos kita dukra.Palauks ir be šermenų,be bendruomenės pagerbimo ir gedėjimo.Ir aplamai čia visų nesinori matyti.Tarp kitko, materialinė padėtis puiki.Vakarietiška kultūra ar išimtis?Bet bendruomenė šoke.

Kas bus su Lietuva,kai

toks susvetimėjimas?Reikia vizijos.Neįveiks susvetimėję vakarai rusų,niekaip.Vakarai dar daug ko turi išmokti.Neužtenka būti sočiais.

Vytautas Ju.

Jau tie lobistai patys tikriausi tautinio biudžeto liaudies gynėjai, likviduotų iki paskutinio cento, jei galėtų. Gyviems paminklus reikėtų statyti. Atominės elektrinės projekto stūmikai, skalūninių dujų įsisavinimo agitatoriai.
Apie smulkmę nėra ką ir kalbėti. Jei kas nors prastumia įstatymėlį, reglamentuojantį veiklą, kurioje per metus prasisuka virš 10 milijardų litų, tai kas čia tas varganas milijardas ar pusantro, nukapsėjęs į kažkieno sąskaitą. Reikia gi ir savų milijardierių, kiek galima didžiuotis vien tik Rotšildais, Varburgais, Karnegiais ar Rokfeleriais.

Oi, oi, kas bus su Lietuva...

…Neįveiks susvetimėję vakarai rusų,niekaip./////
Na taip, visai kita kultūra. Ten susėda, įkala po litriuką, išdaužo viens kitam dantis, ryte draugiškai atsipagirioja ir vėl iš naujo… „Бабы, водка, гармонь и лосось…” O čia tai bendravimas, vienybė, vizijos. Kur jau mums, vakariečiams.
Čia užeikit, visa teisybė:
https://www.youtube.com/watch?v=VJN3chTkbFE&index=5&list=PLylRHpPXvKAp5NDwWhoE31Bj9PuzZWFve

petras

Labai geras ir puikus straipsnis,daugiausia nusikalstamos korporacijos braunasi i tokias salis kuriose politine korupcija klesti,labai lengva melzti valstybe,ir tauta.Sekmes poniai Maldeikieniai…

Puteikis viena deklaruoja, o kitą daro

Pvz.Panevėžyje Puteikis palaiko galimų sąsajų su nusikalstamo pasaulio atstovais turintį Mantą Leliuką ir nuo jo atsiriboti nesutikusią Gemą Umbrasienę. Ir taip jis dažnai elgiasi. Koks jo tikrasis veidas? Toks pats konservatorius, tik klastingas. Ir dar naudojasi LS kaip savo nuosavu turtu, o iš tikrųjų tik egoistiniams savo norams. LS nariai, nesitaikstykite su tokiu amoraliu Puteikio elgesiu. Nes jis tyčia skaldo demokratines jėgas.

13
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top