Aušra Maldeikienė: Tuo parodome, kaip niekinam sunkų darbą dirbančius ir kaip mėgstam tuos, kurie gerai „sukasi“

puteikis.lt

Įvairių Vilniaus miesto savivaldybės įstaigų ir įmonių vadovų algos siekia dešimt tūkstančių litų, o sunkiausią darbą dirbantys tų įstaigų eiliniai gauna tiek, kad ekonomistė Aušra Maldeikienė tai vadina nevilties atlyginimu: Vilniuje už tokią sumą pragyventi neįmanoma. Susipažinusi su duomenimis dr. A. Maldeikienė, dalyvaujanti rinkimuose į Vilniaus miesto tarybą kartu su Lietuvos Sąrašu, dalijasi mintimis apie dabartinę sistemą.

Kai matai tokio dydžio atlyginimus, viena vertus, logiškai gali suprasti, kad reikia ieškoti gerų finansininkų ar vadybininkų įvairioms institucijoms, pvz., viešojo transporto ūkiui, kuris turi konkuruoti su privačiu verslu. O jei nori rasti gerą specialistą, žmogus turi sutikti dirbti už tokį atlyginimą – kaip vaizdingai pasakė vienas politikas, tik kvailiai dirba mažiau nei už 5000 litų…

Antra vertus, tie atlyginimai absurdiški, kai matai bendrą viešojo sektoriaus darbuotojų, vadinamųjų biudžetininkų, atlyginimų kontekstą. Šiuo atveju tos įmonės nėra visai biudžetinės, nes dalį savo pajamų užsidirba, bet jos teikia miestui reikalingas paslaugas ir jų darbą galime lyginti su viešojo sektoriaus atlyginimais. Nors ir iškreipta forma, šitas sektorius vis dėlto finansuojamas mokesčių mokėtojų pinigais.

Štai didele dalimi iš biudžeto finansuojamoje VšĮ „Vilniaus miesto psichikos sveikatos centras“ dirbančio gydytojo psichiatro atlyginimas – 2555 Lt, o direktoriaus – beveik 10000 Lt… Gal tai reiškia, kad psichiatras gali dirbti dviem etatais? Nors man tai sunkiai suvokiama… Bet kuriuo atveju toks atlyginimų skirtumas labai didelis.

Dar juokingiau, kai UAB „Vilniaus viešasis transportas“ generalinio direktoriaus atlyginimas beveik 10500 Lt, o troleibuso vairuotojo – 3300. Didžiulis atotrūkis.

Biudžetinė įstaiga „Vilniaus miesto nakvynės namai“ – išvis ypatinga tema. Direktoriaus pavaduotojos atlyginimas – 5948 Lt, o direktorius – 4375. Kaip dabar madinga sakyti – nieko tokio, bet minčių kyla įvairių. Bet ypač keista, kai palygini nakvynės namų vadovų atlyginimus su socialinių darbuotojų algomis. Vyresnysis socialinis darbuotojas ant popieriaus gauna 2112 Lt, o paprasto socialinio darbuotojo atlyginimas per metus net sumažėjo: 2013-iais buvo 1830 Lt, 2014 m. pabaigoje –1667 Lt… Sumažėjo ir vyresniojo slaugytojo atlyginimas: nuo 1560 iki 1437 Lt. Į rankas jis turėtų gauti apie 900 Lt… O juk būtent šitie žmonės ir dirba sunkųjį darbą… Socialiniai darbuotojai kartais gauna mažiau už tuos žmones, pas kuriuos vaikšto…

O štai kažkokios VšĮ „Atnaujinkime miestą“ administratorės atlyginimas per metus padidėjo nuo 1800 iki 2500 litų, šios įstaigos direktoriaus atlyginimas – 6000.

Tuo mes pademonstruojame, kaip labai niekinam sunkų darbą dirbančius žmones ir kaip mėgstam tuos, kurie gerai sukasi. Nes jų atlyginimai prasideda nuo 6000 litų.

Matydama tuos direktorių atlyginimus, noriu pasakyti: Vilniaus universiteto profesoriaus – išskirtinio, turinčio ypatingų mokslinių pasiekimų, žinomo pasaulyje – atlyginimas šiuo metu numatytas 4700 Lt, o profesorius, kuris tiesiog yra aukščiausios klasės profesorius, gauna 3900 Lt.

Akivaizdu, kad tokiame atlyginimų sutvarkyme yra labai daug netvarkos, kuria mes parodome, kokią valstybę norime turėti. Tokią ir turime… Tai mūsų pasirinkimas, kurio pasekmės kada nors bus labai liūdnos – visuomenės defragmentacija, erozija. Koks jaunas žmogus norės rimtai studijuoti ir dirbti, jei puikiai suvokia, kad jo darbas nebus labai vertinamas – didele dalimi bus vertinamas jo gebėjimas suktis ir turėti gerų pažįstamų. Tie atlyginimai dažnai būtent tai ir rodo. Jeigu žmonės, kurie juos skiria, bandytų paaiškinti, tikriausiai nerastų labai rimtų argumentų, kodėl taip skiriasi labai panašios kvalifikacijos reikalaujantis administracinis darbas ir pan.

Jūsų vertinimu, ar žmogus, gaunantis 1437 Lt atlyginimą „ant popieriaus“, kaip Vilniaus nakvynės namų vyresnysis slaugytojas, gali normaliai pragyventi?

Ne, mes visi puikiai suprantame, kad jis nepragyvena. Tai nevilties atlyginimas: žmogus eina dirbti, nes yra neviltyje, norisi kažką užsidirbti… Socialinių darbuotojų darbas labai sudėtingas, antra vertus, žmogus negali jam atsiduoti, jis turi galvoti, kaip prisidurti… O po to mes nuoširdžiai stebimės, kad žmonės pervargę, šalis išnervinta, atskirtis labai didelė, kad žudosi, avarijų daug ir t. t. Tai susiję dalykai.

Lietuvoje nėra nustatoma absoliuti skurdo riba. Jūsų vertinimu, kokios sumos žmogui reikia, kad galėtų pragyventi Vilniuje?

Manau, mažų mažiausiai 1300 Lt, jeigu neturi vaikų ir iš ko nors paveldėto būsto. Jeigu būstą turi nuomotis – be 1300 Lt niekaip neišgyvens. Aišku, gyvenant šeimoje, ta suma mažesnė. Bet iš tiesų už mažiau nepragyvensi. Ant absoliučios skurdo ribos gyvena, pvz., jauni Vilniaus universiteto mokslų daktarai, kurie į rankas gauna apie 1400 Lt. Jeigu šita šalis teigia, kad jai reikia jaunų, energingų mokslininkų, ji sau meluoja – jai nereikia nieko.

Mūsų visuomenė nuoširdžiai tiki, kad socialinėje atskirtyje gyvena tie žmonės, kurie šito verti. Nes žmonės taip ugdomi ir mokomi nuo ankstyvos vaikystės, tuo pačiu juos stigmatizuojant. Pvz., vaikas mokykloje mokomas, kad kiekvienas dirbantis normaliai pragyvens. Taip jam sakomi du dalykai. Pirma – kad Lietuvoje nėra rinkos. Nes rinka turi šitą problemą – tam tikrais gyvenimo momentais net labai sąžiningai viską darantis žmogus gali patekti į tokią situaciją, kai neteks darbo ir pan. Antras dalykas – žmogui duodamas signalas, kad jeigu jis neuždirba pinigų, tai pats yra dėl to kaltas. Taip tas žmogus iš tiesų yra žeminamas, nes pasimeta ir nesupranta, kuo jis kaltas… Kad ir socialinis darbuotojas – jis gali dirbti kaip nori gerai, bet vis tiek uždirbs mažai, o visuomenė ir valstybė jam tuo pat metu aiškina: tu vertas tiek, kiek gauni… Na, tai žmogus pradeda suvokti save kaip nieko nevertą… Tikėtis iš taip pažeminto žmogaus sveiko pilietiškumo, savigarbos yra labai sudėtinga. Jis pakliūna į socialinį užribį ir moraline prasme: be viso kito, dar yra kaltas dėl to, kad mažai uždirba. Nors mažai uždirba todėl, kad jam paskirta tokia alga, kuri visai nepriklauso nuo jo darbo – ar dirbtų labai gerai, ar prastai, gaus tiek pat…

Ką Vilniaus valdžia galėtų padaryti, kad tai keistųsi?

Gal pirmiausia reikėtų atsisakyti daugelio tokių viešųjų įstaigų, kurios kuria visokias vizijas, planus, o iš tiesų neretai tiesiog yra būdas susodinti savus į labai gerai apmokamas vietas. Dažnai kritikuojamos avialinijos, bet aš būčiau šalininkė, kad jos liktų, nes tikėtis, kad į Vilnių kas nors atvyks, kai nesudarai tokios galimybės, mažų mažiausiai naivu… Bet kai prikuriama įvairių įstaigų, kurios prikuria visokių vizijų, turi būti labai aiški tos veiklos prasmė… Kaip besidomėtum, ją suvokti sunkoka, nebent tie vizijų kūrėjai aptarnauja merų ir kitų politikų viešuosius ryšius. Bet juk tam yra savivaldybės viešųjų ryšių skyrius…

puteikis.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
14 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Kuklus gyvenimo stilius

plius sveikatos apsauga ir švietimas.Tai rinkinys,kuriame yra vietos meilei.

apsimeta?

Maskvoje studijavusi marksizmą-leninizmą draugė maldeikienė puikiai žino apie revoliucinių situacijų kūrimą: padaryti vienus turtingus, kitus – biednais ir kad nebūtų teisingumo.
tada bet koks okupantas bus mielas.
partškolos dėstytojai ir klausytojai tą puikiai realizuoja Lietuvoje.
Manau, kad draugė maldeikienė, ištikima didžiojo Lenino idealams – puikiai tinka į vadovaujančias pareigas.

Ala

Įdomus ir taiklus straipsnis.
Įdomu, pvz., sužinoti, kad troleibuso vairuotojo atlyginimas jau pralenkė pedagogo.
Arba kaip ” įvertinami” mūsų šalyje mokslo žmonės.
Puikiai ” užkabinta’ ir tų VIZIJŲ tema.Kažkoks sveiku protu nesuvokiamas absurdas, o kiek iššvaistoma pinigų.

Ukraina

kovoja ir už Rusijos laisvę.

To  Ukraina       2015-02-20 19:18

Kam ta propaganda ? 🙂
Straipsnis apie pinigus, jei ką ar skaityti nebemokate?

Skaitytojas

Patikslinsiu Eligijaus Masiulio žymią mintį. Pašto viršininko mėnesinis atlyginimas tuo metu, kai E. Masiulis buvo Susisiekimo ministerijos ministru, buvo šiek tiek didesnis nei 5000 Lt. Masiulis pareiškė, kad Pašto viršininko atlyginimą būtina padidinti dvigubai, nes už 5000 Lt. mėnesinį atlyginimą dirba bepročiai arba vagys. Be to, spaudoje ir kiti aiškindavo, kad viršininkų atlyginimai turi būti pakankamai dideli, nes virininkams mokėti nedidelius atlyginimus tiesiog nepatogu, negražu, tai didžiausia nepagarba. Darykite patys išvadas apie universitetų dėstytojų, mokytojų, medicinos darbuotojų, slaugytojų, seselių, bibliotekos darbuotojų ir kitų kvalifikuotų darbuotojų atlyginimus bei kaip juos vertina masiuliai, šimašiai, zuokai ir kiti cinikai. Jų vertinimu šie žmonės nieko neverti, bepročių bepročiai ir į juos nereikia kreipti dėmesio. Jei vėl juos rinksite, tai nieko gero nesitikėkite. Pakankamai turėjote… Skaityti daugiau »

Arne

dėkui p. Maldeikienei, nes visi kaip ir tyli; „Viskas žmogui“ ir visi patenkinti. Valdininkų auga, biudžetinėse institucijose dar labai daug netvarkos, bet nė viena partija to nekeičia. Kubilius tik paplanavo. Reitinguokime raudoną rožę ir pirmyn į baudžiauninkų rojų.

ruta

Sistema sukurta taip , kad tik ‘elitas’ – nusipelne gyventi gerai , nes kas bus , jeigu eilinis Lietuvos pilietis uzdirbs pakankamai ne tik maistui , neliks buitiniu rupesciu , prades daugiau dometis politika , ir jau nenores taikstytis su valstybes nustekenimu , kadangi ir jo gerove priklausys nuo bendro gerio ,ir imsis kordinaliu pertvarkimu – korupcionieriai i kalejima , laizytojai ir prisitaikeliai i Rusija ..

Tadas

Kai ponios Maldeikienės vyras gerai sukosi, ūkio ministerijoj,ponia pretenzijų jam neturėjo,o kas dabar atsitiko,gal vyrui reikia dirbt.

rasa

vel pradejo reikstis ta reksne,mananti,kad ji labai gerai nusimano ekonomikoje.Visiskas sudas,nebent iskalus is vadoveliu,,kurie nieko bendro neturi su tikrove.Kiek cie senai plysavo beveik kas savaite televizijoje,kad pensininkams /is 600-700 lt/pasakiskas gyvenimas,kad ko cia jie skundziasi.Cia ji kalbejo kaip didi ekonomiste,tai ko ji dabar,kai nori patekti prie gero lovio saukia,kad negalima pragyventi is 1500 lt.Cia kiekvienas pasakys,kad sunku,bet tai vis ne 700 lt.Tik jau nebalsuokit uz ta reksne,kuri irgi uzsinorejo geru pinigu.Man ji suzlugde Puteiki,nes jis gali i savo partijos sarasa priimti tokia boba,tada ir ten nieko gero

rasa

kodel ta reksne,skelbianti save super ekonomiste,tylejo kai jos vyrelis vadovavo ir gana’stropiai’ ukio ministerijoje.Matomai baigesi’ sutaupyti’,pinigai,todel dabar brukte grukasi prie lovio,tik man iskyla nepasitikejomo klausimas Puteikiui,kuri skaiciau protingu,kodel jis,turintis zmoniu pasitikejima priima ta reksne ir is prastu zmoniu issityciojancia asaba,i savo partija.Juk nors ir saukstas deguto tikrai sugadins statine medaus.

nezyskim

geras, aktualus straipsnis

Valerija

Tai kad pacios Maldeikienes geru darbu nematau.Girdziu tik piktai rekiancia.Kazkada laikinus pinigus-talonus pravardziavo ir juos vadino vagnorkemis.Kazkodel labai nemegsta pensininku.Be abejo ju visokiu yra ,bet ne visi.

gydytoja

pritariu daugumai gerb. Maldeikienės minčių. kai kas ją nori atmesti dėl atseit „rėkavimo prieš pensininkus”. Aš taip nemanau. Ši moteris nuolat kartoja, kad Lietuvoje situacija labai bloga, aišku, ji niekad neneigė, kad pensininkams ne rojus, bet ji viena pirmųjų iškėlė stambią problemą – jaunų šeimų, auginančių vaikus skurdų egzistavimą Lietuvoje. Pirmiausia, kad ir kokia dvasinga ir morali būtų šeima, ji susidurs su begale sunkumų, išleidžiant vaikus į mokyklas, papildomus užsiėmimus, perkant drabužius, kt. modernius daiktus, be kurių neįsivaizduojam šiandienos jaunimo mokymosi. Vien kiek pratybos, kai kurie vadovėliai, papildomos priemonės kainuoja. Jei sudėčiau, kiek išleidau savo trims vaikams… O kad „pasikultūrinti” penkių, šešių žmonių šeimai, paskaičiuokit, kiek reikia išleisti. Juk tokios šeimos net kelionių didelių (prie Baltijos jūros) sau leisti negali.… Skaityti daugiau »

14
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top