„Autoritarinis mąstymas“ – liberaliojo Tageszeitung žurnalistas netikėtai perspėjo, kad Vokietijos parlamentas iš AfD politiko Bjorno Hiokės (Björn Höcke) ketina atimti pagrindines balsavimo teises

„Kiekvienas, kuris nori atimti iš Hiokės teisę balsuoti, tyčiojasi iš demokratijos ir kelia pavojų tam, ką mes visi norime ginti“.

Bundestagas netrukus spręs, ar Tiuringijos AfD lyderiui Bjornui Hiokei turėtų būti atimtos pagrindinės pilietinės teisės, o tai reikštų, kad jis nebeturėtų teisės balsuoti ir kandidatuoti. Tačiau, kaip ir daug diskusijų sukėlęs galimas visos AfD partijos uždraudimas, klausimai, susiję su B. Hioke, sukėlė rimtų konfliktų Vokietijos visuomenėje. Dabar jau kai kurie kairieji kelia nerimą dėl tokio žingsnio.

Vienas laikraščių, iš kurio mažiausiai tikėtasi Hiokės gynimo, yra kairysis dienraštis, įsikūręs Berlyne. Laikraščio teisės korespondentas Kristijanas Ratas (Christian Rath) parašė straipsnį, pabrėžiantį tokio žingsnio prieš AfD politiką pavojų. Rato vedamasis skirtas ginti ne Hiokės pažiūras, o jo teisę į jas turėti. Žurnalistas taip pat pabrėžia, kad kairieji gali tapti tokiais autoritarais, kokius jie koneveikia.

„Kiekvienas, kuris tiki, kad pagrindinėmis teisėmis yra disponuojama ir jos gali būti atimtos, jau įpuolė į autoritarinį mąstymą ir todėl atsiranda problemos, o ne sprendimo pusėje. Kiekvienas, kuris nori atimti iš Hiokės teisę balsuoti, tyčiojasi iš demokratijos ir kelia pavojų tam, ką mes visi norime apginti,“ – rašo jis.

Ratas mini kairiųjų organizacijos Campact inicijuotą peticiją, kurią jau pasirašė daugiau nei milijonas žmonių, reikalaujančią, kad būtų panaikintos pagrindinės Hiokės teisės. Jis rašo, kad „tai nėra antifašistinio džiaugsmo priežastis, o veikiau aukščiausio demokratinio susirūpinimo priežastis. Pagrindinės politinės teisės yra menkos vertės, jei jos atimamos iš tų, kuriems jų labiausiai reikia dėl jų nepritarimo dabartinei politinei daugumai“.

Tiesą sakant, Ratas netgi užsimena apie Vengriją ir prašo kairiųjų apsvarstyti apie scenarijų, pagal kurį Vengrijoje būtų uždrausta politinė opozicija ir iš opozicijos politikų būtų atimtos pagrindinės teisės.

„Įsivaizduokime, kad Vengrijos konstitucijoje būtų numatyta galimybė iš valstybės priešų atimti jų pagrindines teises. Žinoma, visi būtume pasipiktinę. Toks manevras būtų laikomas galutiniu įrodymu, kad Vengrija nebėra konstitucinė demokratija, o autoritarinis režimas, esantis kažkur tarp Baltarusijos ir Mianmaro. Iš tiesų taip,“ – teigia jis.

„Privalomų pagrindinių teisių, kurių atžvilgiu turi būti vertinami visi įstatymai, suteikimas yra pagrindinė šiuolaikinių konstitucinių valstybių sąlyga. Niekas neturėtų susidurti su valstybe be teisių. Anot Hanos Arendt (Hannah Arendt), svarbiausia teisė yra turėti teises,“ – tęsia jis.

Vis dėlto Vokietijos sistemoje galioja keletas unikalių įstatymų, leidžiančių užgniaužti demokratinės santvarkos oponentus. Tačiau Ratas eina taip toli, kad tvirtina, jog tokį įstatymą reikėtų visiškai panaikinti.

„Tačiau nuo 1949 m. Pagrindiniame įstatyme numatyta, kad žmonės, kurie „piktnaudžiauja“ tam tikromis pagrindinėmis teisėmis, pavyzdžiui, saviraiškos laisve, kovodami prieš laisvą, demokratinę pagrindinę santvarką, „praranda“ savo pagrindines teises. Šis 18 straipsnis yra autoritarinio mąstymo reliktas, kurį skubiai reikia panaikinti, kol jis dar nėra pirmą kartą pritaikytas,“ – rašo Ratas.

Pagrindinio įstatymo 18 straipsnyje teigiama: „Kas piktnaudžiauja žodžio laisve, ypač spaudos laisve, mokymo laisve, susirinkimų laisve, asociacijų laisve, susirašinėjimo, pašto ir telekomunikacijų slaptumu, nuosavybe ar prieglobsčio teise, siekdamas kovoti prieš laisvą demokratinę pagrindinę santvarką, praranda šias pagrindines teises. Teisių netekimą ir jo mastą skelbia Federalinis Konstitucinis Teismas“.

Šiuo metu B. Hiokė vadovauja AfD Tiuringijos žemėje, kur, remiantis Forsa apklausos duomenimis, partija išlieka pirmoje vietoje su 36 proc. balsų. Šioje žemėje AfD pirmauja prieš CDU net 16 procentinių punktų. Rugsėjo 1 d. šioje žemėje bus renkamas naujas parlamentas, ir kairiojo sparno aktyvistai bei politikai panikuoja dėl to, kad rytuose išsirinks savo vyriausybę demokratiniu keliu, nes tikimasi, kad per rinkimus jie patirs didžiulį smūgį.

Tuo pat metu kairieji ir net kai kurie CDU nariai vis dažniau ragina visiškai uždrausti AfD, kai ši partija apklausose šalies mastu pasiekė 25 proc. palaikymą.

Šaltinis: Remix News

4.3 6 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
21 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
21
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top