Baltoji knyga: Kokia ES bus 2025 metais? Penki galimi scenarijai

Jūsų dėmesiui siūlome Europos Komisijos pirmininko Jean-Claude Junckerio 2017 m. kovo 1 d. pristatytą „Baltąją knygą“ – pamąstymus apie ES ateitį artėjant 60-ajam Europos Sąjungos jubiliejui.

Žinoma, Baltąją knygą galima suvokti ir kaip pastangą svarstyti, kaip iš esmės būtų galima pakeisti dabartinius ES valstybių narių susitarimus, ir kaip pakankamai abstrakčius „tiesiog“ pamąstymus apie tai, kokie galimi integracijos lygmenys.

Pats J. C. Junckeris Baltąją knygą yra apibūdinęs kaip „įrankį, padėsiantį suvaldyti ir teigiamai pakreipti debatus tarp 27 valstybių vadovų“ ir kaip „atspirties tašką pradėti platesnio masto viešuosius debatus dėl žemyno ateities“.

Deja, kol kas – bent Lietuvoje – viešoji erdvė atrodo taip, kad ES viršūnių susitikimas Romoje kovo 25 dieną taps taip ir neprasidėjusių „debatų“ pabaiga.

Pratarmė

2017 m. kovo 25 d. Romoje 27 Europos Sąjungos šalių vadovai vieningai stos ginti taikos ir draugystės. Tai laimėjimas, apie kurį prieš 60 metų šešioms valstybėms narėms steigėjoms tariantis dėl Romos sutarčių daugelis nebūtų nė pagalvoję.

Minėdami šį 60-metį, prisimename tuos, kurių išsvajota Europa tapo tikrove. Metas didžiuotis savo laimėjimais ir prisiminti mus vienijančias vertybes.

Romoje turime atversti ir naują istorijos puslapį. Turėsime įveikti rimtus su mūsų saugumu, žmonių gerove ir Europos vaidmeniu šiame prieštarų kupiname pasaulyje susijusius iššūkius. Vieningos 27 šalių Europos likimas ir ateities vizija – jos pačios rankose.

Šia baltąja knyga Europos Komisija pradeda naują Europos projekto etapą. Prasideda procesas, padėsiantis Europai pasirinkti kelią. Trokštame suvokti mūsų laukiančius iššūkius bei galimybes ir pristatyti veiksmus, kurių drauge turėtume imtis.

Po plačių ateinančiais mėnesiais visame mūsų žemyne vyksiančių diskusijų, kuriose dalyvaus Europos Parlamentas, nacionaliniai parlamentai, vietos ir regioninės valdžios institucijos, taip pat pilietinė visuomenė, 2017 m. rugsėjo mėn. sakydamas kalbą apie Sąjungos padėtį išsakysiu šias mintis ir savo asmeninę nuomonę apie Europos ateitį. Tai turėtų padėti Europos Vadovų Tarybai iki metų pabaigos padaryti pirmąsias išvadas ir apsispręsti dėl veiksmų, kurių reikės imtis iki 2019 m. birželio mėn. vyksiančių Europos Parlamento rinkimų.

Rinkdamiesi trokštamą kelią, atminkime, kad Europos stiprybė visada buvo mūsų vienybė, ryžtas ir tikėjimas, kad savo ateitį galime kurti drauge.

Europos Sąjunga mums suteikė geresnį gyvenimą. Privalome užtikrinti, kad tokį gyvenimą ji teiktų ir ateinančioms kartoms.

Jean-Claude Juncker

* * *

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
10 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
10
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top