Birželio 16–17 dienomis vyks politinių studijų konferencija „Mūsų šimtmetis: tauta demokratinės valstybės kūrybos ir griovimo kryžkelėse“ – ja bus pažymėtas Adolfo Damušio demokratijos studijų centro atidarymas Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, skelbiama lnb.lt svetainė.
Adolfo Damušio demokratijos studijų centras įkurtas 2013 m. Mykolo Romerio universiteto ir Damušių šeimos pastangomis. Jo tikslas – „tirti nepriklausomos Lietuvos ir okupacijų laikotarpio lietuvių demokratinės minties tradiciją, atskleisti ir įtvirtinti jos sąsajas su dabarties demokratinėmis vertybėmis, priminti visuomenei asmenybių, nuosekliai gynusių ir brandinusių demokratinę mintį Lietuvoje ir išeivijoje, vardus ir intelektinį paveldą“. Naują impulsą tolimesnei Adolfo Damušio demokratijos studijų centro veiklai suteikė neprilygstamus tyrimų šaltinius sauganti Nacionalinė biblioteka, pakvietusi jį įsikurti po jos skliautais.
Oficialiam A. Damušio demokratijos studijų centro atidarymui skirtoje konferencijoje „Mūsų šimtmetis: tauta demokratinės valstybės kūrybos ir griovimo kryžkelėse“ bus pažvelgta į permainingą tautos ir valstybės raidą laisvės ir nelaisvės metais. Joje dalyvaus ir pranešimus skaitys žinomi Lietuvos ir išeivijos mokslininkai, politologai, istorijos tyrinėtojai istorikas dr. Augustinas Izdelis, filosofas dr. Kęstutis Girnius, sociologas dr. Boguslavas Gruževskis, filosofas ir istorikas dr. Kęstutis Skrupskelis, filosofai dr. Alvydas Jokubaitis ir dr. Vytautas Radžvilas, teisininkas Vygantas Malinauskas, istorikė dr. Ilona Strumickienė, politologai dr. Laurynas Kasčiūnas ir Vytautas Sinica, žurnalistai, istorijos tyrinėtojai Valdas Vasiliauskas ir Vidmantas Valiušaitis.
Antrąją konferencijos dieną surengtame simpoziume „Jie kalbėjo už mus: kuo rezistencinės minties paveldas aktualus dabarčiai?“ dalyvaus istorikas Augustinas Idzelis, istorijos doktorantas Simonas Jazavita, politologas Dovilas Petkus, publicistas ir apžvalgininkas Dalius Stancikas, filosofas Vytautas Vyšniauskas.
Politinių studijų dienų ištakos ir reikšmė
Politinių studijų savaitgalių tradicija susiklostė išeivijoje, o politinių studijų konferencijos pradėtos organizuoti VII dešimtmečio pradžioje. Nuo 1968 m. politines studijas imta rengti periodiškai ir išsamiai dokumentuoti: pranešimai skelbti spaudoje, publikuoti atskirais leidiniais. Būtent taip per daugelį dešimtmečių buvo sukurtas turtingas ir vis dar laukiantis tyrinėtojų dėmesio lietuvių politinės minties ir nuoseklios kovos už laisvę paveldas.
„Malonu, kad galime kūrybingai tęsti išeivijoje susiklosčiusią politinių studijų tradiciją, – sakė Vidmantas Valiušaitis, Nacionalinėje bibliotekoje įsikūrusio Adolfo Damušio demokratijos studijų centro vadovas. – O kartu tai ir didelė atsakomybė – išlaikyti aukštą renginių kokybę, prasmingą turinį. Tikimės, kad bendromis Lietuvos ir išeivijos intelektualų pastangomis mums tai pavyks, o Adolfo Damušio politinių studijų dienos ilgainiui taps turininga jų susitikimo vieta ir prasmingo bendravimo erdve.“
Jūsų dėmesiui – išsami Adolfo Damušio politinių studijų dienų programa: