Biurokratiniais žaidimais Seimas legalizavo partinę propagandą – kaip tai gali būti?

Birželio 23 d., antradienį, vakarinio Seimo posėdžio pabaigoje, buvo balsuota ir pritarta Visuomenės informavimo įstatymo pataisoms, kurios, pagal pirminį variantą, turėjo uždrausti politinėms partijoms valdyti žiniasklaidą. Tačiau iš balsuoti pateikto teisės akto ši nuostata jau buvo išbraukta, t.y. nuo šiol tai draudžiama tik valdžios įstaigoms bei bankams ar jų valdomiems juridiniams asmenims.

Kodėl iš pirminio įstatymo projekto, kurį Seimui teikė konservatorių, liberalų bei „tvarkiečių“ atstovai, po svarstymų komitetuose į Seimo salę atkeliavo jau kitas variantas, kuriame sąvoka „politinės partijos“ buvo išbraukta, kol kas atsakymo nėra.

Balsavime dalyvavo 78 iš 140 Seimo narių: 59 tokiam variantui pritarė, 1 prieštaravo, 18 susilaikė.

Kaip teigiama 15min.lt portalo publikacijoje, apie tai, kad priimtose pataisose nebeliko draudimo partijoms dalyvauti žiniasklaidos priemonių valdyme, konservatorių frakcijos narys Arvydas Anušauskas sužinojęs tik iš jų žurnalisto.

Straipsnyje teigiama, kad Seimo narys prisipažinęs, jog nesupranta, kaip tai atsitiko (publikacijoje cituojama ir jo reakcija: „Pražioplinome“), tačiau įtariantis, jog „kažkas“ pasinaudojęs birželio 23 d. tvyrančia įtampa Seime, kilusia dėl vardų ir pavardžių rašybos klausimo, kurį parlamentarai turėjo svarstyti tą dieną.

Pasak A.Anušausko, konservatorių frakcija net nesitikėjo, kad šio Visuomenės informavimo įstatymo pataisos tądien pasieks priėmimo stadiją: „Projektas buvo įrašytas į rezervą. Rezerviniame variante – paskutiniu. Vadinasi, niekas nesitikėjo, kad iki jo prieis“, – svarstė parlamentaras.

Kaip rašo 15min.lt portalas, kolegų balsavimo rezultatus A.Anušauskas pakomentavęs taip: „Tiek dešinieji, tiek kairieji nežinojo, už ką balsuoja“, mat 17 iš 32 posėdyje dalyvavusių konservatorių už pataisas balsavo vienbalsiai, o dauguma socdemų – prieš arba susilaikę: „Jie įsivaizdavo, kad tai mūsų variantas“, – svarstė politikas.

Birželio 23 d. posėdyje įstatymo projektą Seimui pristatęs Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto vadovas, Darbo partijos narys Raimundas Paliukas iš pradžių teigė nepastebėjęs, kad iš įstatymo jo vadovaujamas komitetas išbraukė draudimą politinėms partijoms valdyti žiniasklaidą, vėliau paaiškinęs, kad draudimas iš įstatymo išbrauktas kaip perteklinis…

„Ta nuostata išnyko svarstymo metu, kadangi buvo atsižvelgta į Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos pasiūlymą. Tai yra reguliuojama Politinių partijų finansavimo įstatyme. Siekiant išgryninti, iš to įstatymo buvo išbraukta, o liko aname įstatyme“, – sakė R.Paliukas.

Interneto žiniasklaidos asociacijos vadovė Aistė Žilinskienė 15min.lt portalui prisipažino, kad pamačiusi, kokios pataisos buvo priimtos, ji patyrusi šoką. Jos teigimu, įstatymo projekto pirminiame variante, svarstytame ir komitetuose „tikrai buvo įrašyta, kad politinės partijos taip pat negali būti viešosios informacijos rengėjais“. Pasak A. Žilinskienės, Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto svarstymuose buvo diskutuojama tik dėl datos.

„Lieka neatsakytas klausimas – kuriuo momentu politinės partijos buvo išbrauktos“, – klausė A.Žilinskienė.

Interneto žiniasklaidos asociacijos vadovė neslėpė turinti įtarimu, jog tokie pakeitimas buvo padaryti „tyliai ir sąmoningai“. Ji prisiminė panašų atvejį, įvykusį prieš keletą metų, kai buvo diegiama europine direktyva „Televizija be sienų“ – tąkart iš Visuomenės informavimo įstatymo viešų asmenų apibrėžimo parlamentarai sumanė save išbraukti iš viešų asmenų sąrašo ir taip apriboti žiniasklaidos galimybes domėtis politikų veikla.

Dabar belieka laukti, kaip apsispręs prezidentė Dalia Grybauskaitė – naujosios Visuomenės informavimo įstatymo pataisos be jos parašo neįsigaliotų.

Piliečiams kyla bent keletas klausimų: ar bus atliktas tyrimas, kuris padėtų išsiaiškinti, kas ir kodėl iš Visuomenės informavimo įstatymo išbraukė nuostatą, trukdančią politinėms partijoms valdyti žiniasklaidą? Kas lėmė sudarant tos dienos darbotvarkę, kad paskutinis klausimas iš „rezervinių“ klausimų sąrašo buvo pateiktas balsuoti Jonines švęsti skubantiems parlamentarams? Galų gale – kodėl Seimo nariai neskaito balsuoti pateiktų projektų ir kas dabar pasakys, kiek dar tokių pataisų „pražioplinta“?..

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
8 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
8
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top