„Blue/yellow“ įkūrėjas J. Ohmanas: „Nemanykite, kad karas jau baigėsi“

Gediminas Dubonikas | Bernardinai.lt

Ukrainiečių kariams pagalbą teikianti organizacija „Blue/Yellow“ veikia jau antrus metus. Pasak grupės įkūrėjo Jono Ohmano, šis laikotarpis pakeitė tiek jo, tiek ir dalies visuomenės gyvenimą. J. Ohmanui pritaria ir „Blue/Yellow“ savanorė Kotryna Stašinskaitė. Jaunutė mergina nepabūgo pati savo akimis pamatyti frontą, nors kai kurie jos bendraamžiai iki šiol žodžio „karas“ nenori net girdėti.

Organizaciją kūrė nuo nulio

Pasak J. Ohmano, organizacijos, kuri remtų netgi elementariausių daiktų, tokių kaip batai, stokojusius Ukrainos karius, įkūrimo idėja kilo 2014 m., vykstant kovoms Donbase. „Organizacija susikūrė praktiškai nuo nulio. Nežinojau, kaip organizuoti paramos rinkimą, nesuvokiau logistikos principų. Tačiau buvo vidinė nuostata, kad reikia kažką daryti, negalima neveikti. Todėl po truputį „Blue/Yellow“ veikla plėtėsi, prisijungė daugiau žmonių, kurie padėjo savo žiniomis ir darbu. Labai džiugu, kad Lietuvos valstybinės institucijos, tokios kaip Užsienio reikalų ar Krašto apsaugos ministerijos, ne kartą mums ištiesė pagalbos ranką“, – pasakojo J. Ohmanas.

Pasak jo, per šį laikotarpį grupė įvairiausiais būdais yra rėmusi platų ukrainiečių karinių dalinių spektrą, taip pat aktyviai prisidėjo prie karių gydymo Lietuvoje. „Mes žinome ir kontroliuojame, kur mūsų parama nukeliauja. Ne kartą pats esu buvęs karo veiksmų teritorijoje, kur ukrainiečių kariams tiesiai į rankas perdavėme taip reikalingų daiktų“, – sakė jis.

Per dvejus metus „Blue/Yellow“ daiktais ir pinigais surinko apie 200 tūkst. eurų paramos. Vis dėlto pastaruoju metu organizacija susiduria su naujais iššūkiais. „Anksčiau remiančių mūsų veiklą buvo išties daug, o dabar padeda dažniausiai nuolatiniai, ištikimi rėmėjai. Prisimenu vieną močiutę, kuri iki šiol Ukrainos kariams mezga vilnones kojines. Tačiau vien daiktų mums neužtenka, reikia ir piniginės paramos, ypač įsigyjant brangių ir nelengvai gaunamų karinių reikmenų, tokių kaip optiniai prietaisai. Tam lėšas renkame per aukcionus“, – teigė organizacijos įkūrėjas.

Karas sukrėtė ne vieną

J. Ohmanas įsitikinęs, kad įvykiai Ukrainoje gerokai pakeitė žmonių požiūrį į karą. „Jauni žmonės, ypač po 1991 m. Lietuvoje gimusi karta, net neįsivaizdavo, kad visiškai netoli nuo jų gali kilti didelis karas. Tiek prasidėjus įvykiams Ukrainoje, tiek ir šiuo metu viešojoje erdvėje yra labai daug paviršutiniškumo, blizgesio, kuris jauniems žmonės sukuria tam tikrą iliuziją, kad karas jų neliečia, o aplink mus – tik blizgantis pasaulis. Tuo tarpu tikri dalykai kartais atrodo nustumti į šalį“, – apgailestavo jis.

„Vis dėlto, prasidėjus įvykiams Ukrainoje, visuomenė ar bent jau dalis jos suprato, kad kariniai veiksmai gali ateiti ir į jų gyvenimus. Atsirado daug žmonių, turinčių tam tikrą vidinę empatiją, karo suvokimą, supratimą, kad nereikia užsnūsti galvojant, jog mes esame įvairių organizacijų nariai, ir Lietuvai pavojaus nebėra. Karas daugiau ar mažiau pakeitė ir mano suvokimą. Manau, visiškai kitaip į pasaulį pažvelgė ir dalis europiečių, pripratusių prie taikos ir demokratijos“, – įžvalgomis dalijasi J. Ohmanas.

„Blue/Yellow“ įkūrėjas taip pat pasidžiaugė, kad daliai Lietuvos visuomenės atėjęs naujas suvokimas apie Rusijos pavojų pasireiškė ne tik parama jo įkurtai organizacijai, bet ir savanorių, be kurių nebūtų pavykę taip sėkmingai vystyti veiklą, srautu.

Bando ignoruoti tikrovę

J. Ohmano žodžius apie tai, kad nemažai lietuvių vienaip ar kitaip reiškė paramą Ukrainai, patvirtina ir „Blue/Yellow“ savanorė Kotryna Stašinskaitė. Vis dėlto ketvirtakursė pasakojo, kad ne visi bendraamžiai suprato jos dalyvavimą paramos kariams rinkime ir toliau bandė save apgaudinėti saugaus ir blizgančio gyvenimo iliuzija.

„Vieni draugai aktyviai palaikė mano veiklą, tačiau buvo ir tokių bendrakursių, kurie teigė nieko nenorintys girdėti apie karą. Jie man pasakojo, kad yra jauni, nori džiaugtis gyvenimu, šypsotis ir neapsikrauti galvos mintimis apie karinį konfliktą. Taigi, tie žmonės tarsi ignoravo tikrovę“, – stebėjosi Kotryna.

Vis dėlto mergina apie savo veiklą turi tvirtą nuomonę. „Man net nekilo minčių, jog karas – tai kažkas tolimo ir kad galėčiau likti nuošalyje. Mano šeima, giminė buvo nukentėjusi nuo sovietų represijų, todėl dalyvavimas „Blue/Yellow” veikloje man labai svarbus. O ir pats savanoriavimas man nebuvo naujiena, todėl nedvejodama prisidėjau prie paramos rinkimo. Nors šiuo metu, kiek sumažėjus paramos srautams, labiau tvarkau dokumentus, tačiau labai džiaugiuosi galimybe dirbti su „Blue/Yellow“, – dėstė mergina.

Nors Kotrynai dar tik 22-eji, jai drąsos tikrai netrūksta. Ir ne tik ginant savo pozicijas diskusijoje su bendraamžiais. Praėjusiais metais „Blue/Yellow“ savanorė kartu su paramą vežusia grupe buvo nuvykusi ir prie fronto linijos. „Baisu nebuvo, o jei reiktų dar kartą vykti – nedvejodama važiuočiau. Tuo labiau kad ir mama mane palaikė, netgi sakė, jei reiktų, pati vežtų paramą ukrainiečių kariams tiesiai į priešakines pozicijas“, – džiaugėsi ji.

Netiki Rusijos geranoriškumu

Tai, kad paramos Ukrainos kariams dar gali prireikti tikrai nemažai, pabrėžė ir J. Ohmanas. Paklaustas, ką mano apie Minsko susitarimus ir tolesnę Rusijos politiką Ukrainos bei kitų kaimyninių valstybių atžvilgiu, J. Ohmanas patikino, kad netiki Kremliaus geranoriškumu. „Nemanau, kad viskas greitai baigsis. Nekalbu tik apie Ukrainą, nes kol valdžioje bus dabartinis Rusijos prezidentas, tol niekas nesikeis. Jei ne Ukrainoje, problemų bus kitame regione. Labai gaila, kad patys rusai to nesupranta ir savo valdžios atžvilgiu elgiasi bailiai“, – sakė jis.

Minsko susitarimai, nors ir sustabdė aktyvius kovos veiksmus, pasak „Blue/Yellow“ įkūrėjo, nepadeda užbaigti karo. „Esmė yra ne jie, o Rusijos prezidento požiūris į kitas šalis, taip pat ir Baltijos valstybes. Užtenka pažiūrėti į dabartinį Rusijos kontekstą, taikomas informacinio karo priemones, lipdomas etiketes ypač Baltijos šalių gyventojų atžvilgiu. Anksčiau buvo vartojamas terminas „fašistai“, o dabar Kremliaus retorikoje vis dažniau girdisi žodis „rusofobai“. Turbūt suvokiama, kad žodis „fašistas“ – tai jau nemodernus, praeities terminas. Todėl ir keičiasi retorika, nors esmė išlieka ta pati“, – pabrėžė J. Ohmanas.

„Raginu visus lietuvius nepasiduoti pigaus blizgesio iliuzijai. Pavojus niekur nedingo, o Ukrainos kariai yra tarsi jį sulaikantis barjeras“, – priminė jis. „Blue/Yellow“ atstovai taip pat paragino neužmiršti remti Ukrainos karių. Norintieji tai padaryti visą informaciją gali rasti adresu: http://www.blue-yellow.lt/donate/

Bernardinai.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
16 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
16
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top