Siūlome aktualumo nepraradusį vieno Rusijos opozicijos lyderių Boriso Nemcovo interviu, duotą žurnalistui Aleksandrui Sotnikui internetinėje laidoje Sotnik-TV. Kalbėtasi iškart po Rusijos prezidento Vladimiro Putino metinio pranešimo gruodžio 4-ąją.
Aleksandras Sotnikas (A.S.): „Krymas – mūsų amžiams, o jei net nebūtų mūsų, tai JAV vis tiek ką nors sugalvotų, kad prie mūsų prikibtų“, maždaug taip pasakė Putinas per savo metinį pranešimą. Norėjau paklausti, ar tokį Rusijos prezidento pranešimą galime laikyti šaltojo karo paskelbimu?
Borisas Nemcovas (B.N.): Manau, kad apskritai taip. Iš tiesų šioje kalboje, atmetus visus fokusus, paslėptos dvi gilios žinios. Pirmoji žinia sako, jog aplinkui visur yra priešai ir jei nebūtų Ukrainos, Krymo krizės, tai Vakarai būtų sugalvoję ką nors kitą. Tad mes ruošiamės dideliam karui, mažam irgi. Šitokia būsena, kad aplink visur priešai, Putiną persekioja jau seniai. Tai tikriausiai susiję su jo kagėbistine, čekistine esme. Bet šiandien ši jo būsena pereina į kraštutinę. Tik gaila, kad tai labai skaudžiai atsiliepia rusų tautai. Putinas savo pasirinkimą jau padarė: visi pinigai skiriami karui, ginklavimosi varžyboms, kovai su „ukrofašistais“, galbūt – netolimoje ateityje – ir su Baltarusijos ar Kazachstano „fašistais“. Putinas staigiai padidino karinį biudžetą 800 mlrd. rublių. Dabar jis sudarys 3 trilijonus 300 milijardus rublių. Tuo pačiu staiga sumažintos išlaidos, skirtos sveikatos apsaugai (20 proc.).
A.S.: O Putinas savo kalboje gyrėsi, kokia tobula Rusijos medicina, koks puikus švietimas.
B.N.: Matote, jis iš viso nesiorientuoja, kas vyksta Rusijoje. Tai ir yra antroji mano išvada, kurią darausi iš jo kalbos. Putinas nesugeba suprasti situacijos, kurioje yra Rusija. Pavyzdžiui, jis teigė, kad rublio kurso kritimas yra nulemtas rinkos spekuliantų, kurie neva specialiai siūbuoja rublio kursą. Tokie pavydžiai rodo, kad, pagal jį, arba visi aplink yra idiotai, arba jis pats idiotas. Devalvacija sudarė net 65 proc… 2014 m. sausį 1 doleris kainavo apie 32,60 rublių, o šiandien jau 64 rublių. 65 procentai…
Ką dar galėčiau pasakyti apie Putino kalbą? Toks įspūdis, kad jam nusispjauti ant Rusijos, jis visiškai nesikreipė į Rusijos žmones. Atrodo, lyg jis kreiptųsi į Ukrainą, Europą, Ameriką. Kadangi apie Rusiją beveik nieko nebuvo pasakyta. Visiškai nieko apie socialinę Rusijos krizę. Bet šito vis tiek nepaslėpsi.
Pavyzdžiui, kai medicinos seselė, dirbanti Rybinsko mieste, per mėnesį gauna 7 tūkstančius rublių, o už butą ir maistą sumoka atitinkamai apie tris ir du tūkstančius, o juk dar ir vaikus reikia leisti į mokyklą, tai akivaizdu, jog iš to gyventi neįmanoma. O nuo Naujųjų metų vėl daug kas pabrangs, panaikinamos tam tikros lengvatos. Vien maisto produktų kaina didės 20–40 proc. O Putinas apie tai negali pasakyti nė vieno žodžio.
Žodis korupcija irgi nebuvo pavartotas nė karto. Jo žodyne tokio žodžio dabar nėra. Aišku, aš suprantu, kad tuo metu salėje sėdėjo sava chebra. Rotenbergai, Timčenko, Kovalčiukai. Prie chebros nepatogu vartoti žodį „korupcija“. Juk visi savi. O štai neseniai Transparence International paskelbė korupcijos lygio reitingą, kuriame Rusija garbingoje 136 vietoje – šalia Nigerija ir Kamerūnas.
A.S.: Įdomu. Juk Putinas kaip tik šiuo metu susiruošė plėsti bendradarbiavimą su Afrika. Būk sveika, Zimbabve!
B.N.: Būtent. Ten jis gali surasti sau partnerių. Rusijoje korupcija didesnė nei Baltarusijoje (119 vieta), Kazachstane (126). Vienintelis dalykas, kuriuo galėtų pasigirti Putinas, tai, kad korupcijos lygis didesnis Ukrainoje (142).
Taigi, jei apie tai nepasakoma visiškai nieko, galiu teigti, jog Putinas kaip buvo, taip ir liko kleptokratijos vadovu.
Putinas pasakė, jog infliacija sieks tik 4 procentus. Na tik nereikia… Tai tiesiog neįmanoma.
Arba, štai, pavyzdžiui, Putino pažadas padidinti darbo vietų skaičių 5 procentais. Darbo vietų kūrimas, aišku, yra teisingas dalykas, bet jis didėja tik tada, kai auga konkurencija. O štai visas Putino režimas, tai yra kova su konkurencija, monopolizacija. Tai tinka ir politikai, ir ekonomikai. Todėl darbo vietų didinimas valdant Putinui, įmanomas tik tada, jei bus mažinami atlyginimai. Tad, kai girdime „darbo vietos didės 5 procentais“, tą reikia skaityti taip: „atlyginimai mažės 5 procentais“. […]
A.S.:Be to, Putinas pasakė, jog bus įteisinta finansinė amnestija, t.y. pinigai, kurie buvo uždirbti nesvarbu kokiu būdu, nebus persekiojami ir galės lengvai ateiti į Rusiją. Tai juk mafijinės valstybės įforminimas, ar ne? Juk pagal tai į Rusiją laisvai, be jokių pinigų plovimo schemų, galės ateiti pinigai iš narkotikų verslo, Donų Korleone ir t.t.
B.N.: Ne. Visa tai yra tik klounada. Jokios amnestijos nebus. Putinas taip pasisakė, nes per šiuos metus iš valstybės pabėgo 130 milijardų dolerių. O pinigai bėga dėl to, kad tarp verslo ir Putino valdžios aparato visiškai neliko pasitikėjimo. Verslininkai įsitikinę, kad Putinas galiausiai viską iš jų atims. Tad, kai net Putinas ima iš tribūnos sakyti, jog „nėra pagrindo nepasitikėti valdžia, viskas yra gerai, grįžkite su savo pinigais į Rusiją ir jums nieko nebus“, niekas juo jau netiki. Tai pigus triukas, blefas. Bet koks normalus žmogus juo nepatikės. Ir jeigu ši amnestija bus paskelbta, pinigai kaip bėgo iš šalies, taip ir toliau bėgs.
Dabar apie kai ką pozityvaus. Putinas pažadėjo, kad ateinančius ketverius metus nedidės jokie mokesčiai. Tai iš tiesų gerai. Ir, manau, kad Putinas su šiuo pažadu susitvarkys, nes visi įmanomi mokesčiai jau padidėjo. Antras geras dalykas, tai Putino pažadas mažiau tikrinti smulkųjį verslą.
[…]
Putinas taip pat nepasakė nič nieko apie šalies politinę sistemą. Putinas neturi jokios koncepcijos, kur toliau vesti valstybę. Jis turi tik vienintelį planą – kaip išlaikyti valdžią. Tokį planą jis turi. O kur Putinas veda Rusiją, galiu jums pasakyti aš. Jis ją veda į Kinijos žaliavų koloniją. Rusija, atsiribojusi nuo Vakarų, nuo Europos (pagrindinio Rusijos partnerio visomis prasmėmis!), tampa priklausoma nuo Kinijos. Kinams reikalingi iš Rusijos tik trys dalykai: 1) nafta ir dujos, 2) teritorijos, 3) tam tikri ginklai. Viskas. Mes tampame kolonija.
A.S.: Kiek beliko Putinui laiko? Pusė metų, metai ar pusantrų?
B.N.: Aš pasakyčiau kitaip. Putinas gerai moka plauti žmonėms smegenis. Jis dar turi 370 milijardų dolerių aukso ir valiutų rezervų. Nors kadaise buvo per 500 milijardų. 65 proc. devalvacija, kuri, kad ir kaip būtų keista, padeda jam didinti biudžetą, tai jam padės dar bent kurį laiką išmokėti minimalius atlyginimus ir pensijas. Dar jis turi aplink save bendraminčių vagių brigadą, kuri puikiai supranta, kad pašalinus Putiną, jiems grėstų ilgi metai kalėjimuose ar staigi emigracija.
Aš nekalbu apie terminus. Bijau ir man nemalonu tą sakyti, bet manau, kad Putinas kabinsis už valdžios dar apie 10 metų. Reikia atsižvelgti ir į tai, jog Rusijos pilietinė visuomenė kietai prispausta prie žemės, aktyvistai smarkiai represuojami, protestų temperatūra labai žema, tad 10 metų horizontas visai realus.
A.S.: Kontrolinis klausimas: jei taptumėte Rusijos prezidentu, ar grąžintumėte Krymą Ukrainai? Tik prašau atsakyti labai konkrečiai.
B.N.: Atsakysiu labai konkrečiai, tik pirma pasakysiu, ką reikėtų darytų nuo pat pradžių – tai nustoti eskaluoti konfliktą. Pirma, reikia sustabdyti visus karinius veiksmus Rytų Ukrainoje, nustoti tiekti ginklus į Rytų Ukrainą ir atšaukti kariuomenę. Antra, reikia nustoti remti separatistus. Trečia, pamažu atkurti normalius kaimyninius santykius. Aš pradėčiau nuoširdų dialogą. O Krymo klausimo per dieną neišspręsi. Tai akivaizdu. Tai turi tapti derybų tarp Rusijos ir Ukrainos vyriausybių objektu. Atiduoti Krymą ar ne – tai derybų klausimas. Tai labai sudėtingas klausimas. Kadangi Putinas atėmė Krymą šiurkščiai pažeisdamas įvairius tarptautinius susitarimus. […] Bet vis tiek negalima taip paprastai imti ir veikti. Ten dar liko gyventi 2,5 milijono žmonių. […] Svarbiausia pripažinti sau, kad tokia problema egzistuoja ir ją reikia spręsti, bet tik derybų būdu. Rezultatas priklausys nuo to, kaip greitai vystysis Ukraina. Jeigu Ukraina taptų tikra europietiška valstybe, kurioje bus geriau gyventi negu Rusijoje (dabar tuo sunku patikėti, bet tai įmanoma), tai rezultatas bus vienoks. Tuomet Krymo gyventojai patys supras, su kuo jiems geriau. O jei Ukraina nesikeis, tai bus kita kalba. […]
A.S.: Ir paskutinis klausimas – kokį pažymį parašytume Putinui, kaip politikui, už jo metinį pranešimą?
B.N.: Aš nesu jo mokytojas, nors jis daug metų buvo mano pavaldinys. Aš pasakysiu taip: jis yra didelė grėsmė Rusijai, nepriklausomai nuo skaityto pranešimo. Putinas veda prie kolonijinės priklausomybės nuo Kinijos. Jis sukūrė aplink save mafijinį ratą. Sunaikino šalies teisėsaugą. Susodino į kalėjimus labai daug mano bendražygių. Jis nori kabintis už valdžios amžinai, nenori, kad valdžia keistųsi. Valstybėje karaliauja cenzūra. Šalyje garbinami sadistai, žiaurumas, cinizmas, niekingumas, melas. Ir Rusija, būdama ant viso šio puvėsio, negali augti. Jis mano šaliai labai kenkia. Ir kuo greičiau Rusija nuo Putino apsivalys, kuo greičiau Rusija suorganizuos sąžiningus rinkimus, kuo greičiau grįš į europietišką civilizuotą kelią, tuo geriau Rusijai. Taip bent Rusiją išsaugosime. […]
Interviu išvertė ir parengė Jaroslav Vabalis