Europos Komisija galėtų sumažinti Vengrijos teisę į ES finansavimą net 70 proc., jei ji nepritars naujausiems šalies pateiktiems planams, kaip išspręsti klausimus, dėl kurių ES reiškia susirūpinimą.
ES biudžeto komisaras Johannes Hahn pasiūlė, kad Komisija 70% sumažintų ES vykdomą Vengrijos finansavimą, jei jos vyriausybė atsisakys imtis tinkamų priemonių, mažinančių Briuselio susirūpinimą dėl demokratijos standartų, korupcijos, migracijos ir LGBT teisių.
Liepos mėnesį ES Komisijos paskelbtame dokumente, pastabose kitam komisijos nariui Hahn rašė, kad „70 procentų įsipareigojimo iš dabartinio ES biudžeto sustabdymas“ būtų proporcingas Briuselio atsakas, jei po pokalbių tarp Komisijos ir Viktoro Orbano administracijos svarbūs pokyčiai netaps realybe.
„Savo pastabose Hahn kaip Komisijos susirūpinimo sritis mini „sisteminį taisyklių nesilaikymą, viešųjų pirkimų trūkumus ir vangumą, didelį išskirtinių kainų siūlymo procedūrų procentą ir mažą konkurencijos intensyvumą,“ o taip pat Vengrijos vyriausybės prislopintą atsaką dėl „interesų konfliktų aptikimo, prevencijos ir atitaisymo“ bei dėl „veiksmingo tyrimo ir baudžiamojo persekiojimo dėl įtariamos nusikalstamos veiklos apribojimų“.
Be to, Hahnas teigė, kad Vengrijos vyriausybės atsakas į ES susirūpinimą dėl teisėjų nepriklausomybės šalyje buvo nepakankamas, ir Vengrija „nepateikė pagrindžiančios informacijos apie nustatytas problemas“.
Nuo to laiko Vengrija pateikė papildomų pasiūlymų, kuriuose apibrėžiama, kaip ji ketina mažinti Briuselio susirūpinimą taikydama „visą eilę taisymo priemonių“, pristatytų rugpjūčio 21 d. Jos vyriausybė dabar turi palaukti iki rugsėjo 21 d., kai Komisija nuspręs, ar ji sutinka su šiais planais.
Vengrijos Teisingumo ministrė Judit Varga buvo nuvykusi į Briuselį ir nuo praėjusios savaitės šia tema vedė pokalbius su oficialiais ES asmenimis. Jų metu ji sakė: „Mes tikime dialogu ir abipuse pagarba“ ji žadėjo tęsti darbą, kad „būtų užtikrinta, jog Vengrijos žmonėms bus prieinami tie resursai, kurių jie nusipelno.“
Pagal siūlomus planus Vengrija įgyvendins daugybę priemonių, įskaitant antikorupcinės institucijos, kuriai pavesta prižiūrėti ES finansavimo paskirstymą, įsteigimą.
Tokia institucija siektų sumažinti pažeidimus, susijusius su ES lėšų panaudojimu, kuriuos cituoja bloko kovos su sukčiavimu skyrius OLAF, pranešęs apie pažeidimus beveik 4 procentuose šalies naudojamų ES fondų lėšų 2015–2019 m.
Nepaisant ES susirūpinimo dėl šalies valdymo, Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas pažadėjo tęsti griežtų priemonių taikymą migracijos klausimu; jis taip pat apkaltino Europos Sąjungą nepripažįstant ar neįvertinant fakto, kad Vengrija užsiima bloko išorinės sienos apsauga, įskaitant jos anksčiau buvusią akytą pietinę sieną su Serbija.
Ministras pirmininkas antradienį rašė savo socialinės žiniasklaidos kanaluose: „Kad ir kokios didelės yra kliūtys, mes neturime atsisakyti savo kilnaus tikslo – padaryti Vengriją saugiausia šalimi Europoje“.
Šaltinis: Remix News