Kastytis Braziulis | Alfa.lt
2009 m. Lietuvos Respublikos ministras pirmininkas Andrius Kubilius teigė, kad Energetikos ministerijos įkūrimas leis efektyviau reguliuoti energetikos sektoriaus monopolistus ir taip ne tik papildomai nekainuos, bet padės sutaupyti milijonus mokesčių mokėtojų lėšų.
Lietuvos piliečiai privalo nuolat domėtis Lietuvos politikų vykdoma politika, siūlomais projektais, strategijomis ir atlikta konkrečia veikla. Suprantu, kad perskaityti visus projektus ir tuo labiau suprasti juos yra labai sunku. Tačiau, nepaisant sunkumų, domėtis privalu, nes priešingu atveju liksime prie suskilusios geldos.
Neskaitykite viso projekto (strategijos) ir nebandykite visko suprasti. Kartais projektuose būna taip parašyta, kad geriausi pasaulio mokslininkai nesugebėtų išnarplioti ir suprasti esmės bei minčių. Atkreipkite dėmesį į suformuotą tikslą. Jeigu jis yra aiškus, suprantamas, konkretus ir atitinka jūsų, kaip piliečio, interesus, tai viskas yra gerai. Liks tik stebėti situaciją ir laukti darbo rezultatų, kuriuos galėsite sulyginti su projekte nurodytu galutiniu tikslu.
Jeigu tikslas yra neaiškus ir nesuprantamas, tai galite projekto neskaityti, o iš karto jį išmesti iš galvos. Kituose Seimo ar savivaldybių tarybų rinkimuose nebalsuokite už politinę partiją, kuri siūlo jums neaiškų ir nesuprantamą projektą. Patikėkite – suformuluoti aiškų ir suprantamą tikslą nėra sudėtinga. Jį suformuluoti būna sudėtinga tada, kai projekto kūrėjas nori nuslėpti tikruosius projekto tikslus ir interesus arba kai projekto kūrėjas pats nesupranta, ką jis rašo ir kodėl. Vienu ar kitu atveju pralošiame mes.
Šiame straipsnyje pabandysiu atkreipti skaitytojo dėmesį į energetikos problemas. Buvusi konservatorių valdžia džiaugėsi itin dideliais pasiekimais ir laimėjimais energetikos sektoriuje. Ar jie sako tiesą? Ar jų vykdoma energetinė politika atitinka piliečio, Tautos interesus?
Lietuvos energetinis saugumas 2008–2012 m. ne sustiprėjo, bet susilpnėjo. Lietuva tapo labiau priklausoma nuo Rusijos energijos išteklių. 2007 m. Nacionalinės energetikos strategijoje numatyti tikslai ir uždaviniai yra neįgyvendinti.
2007 m. sausio 18 LR Seimas nutarimu Nr. X-1046 patvirtino Nacionalinę energetikos strategiją, kurioje numatė aiškius tikslus ir uždavinius, o taip pat nurodė jų įgyvendinimo terminus. Vieni iš tikslų yra ekonomiškai pagrįstos ir vartotojams prieinamos (ne aukštesnėmis nei vidutinės ES šalyse) energetikos kainos; patikimai ir saugiai aprūpinti energija vartotojus; nekelti grėsmės aplinkai.
LR Vyriausybė, vadovauta premjero A. Kubiliaus, neįgyvendino strategijoje apibrėžtų tikslų ir uždavinių.
2012 m. birželio 26 d. LR Seimas nutarimu Nr. XI- 2133 panaikino 2007 m. Nacionalinę energetikos strategiją ir patvirtino naują Nacionalinės energetinės nepriklausomybės strategiją. Svarbiausias šioje strategijoje numatomų energetikos politikos krypčių ir veiksmų tikslas – Lietuvos energetinės nepriklausomybės iki 2020 metų užtikrinimas. Žinau, kas yra ir ką reiškia energetinis saugumas, tačiau nieko nežinau ir juolab nesuprantu, kas yra energetinė nepriklausomybė.
2008–2012 m. Lietuva daugiausia elektros ir dujų importavo iš Rusijos. Rusijos energetikos kompanijos arba jų atstovai Lietuvoje džiaugėsi padidėjusiais pelnais. Buvusi valdžia ne derėjosi ir ieškojo kompromisų, bet viešai kovojo, keikė, ginčijosi ir visaip kitaip smerkė Rusijos energetikos politiką Lietuvos atžvilgiu. Keikti moka visi, deryboms reikalingas protas.
Lietuvos gyventojai yra skurdinami, o verslas praranda konkurencingumą. Strateginiams projektams įgyvendinti pasirinktas netinkamas verslo modelis. Projektai yra finansuojami Lietuvos žmonių ir verslo sąskaita. Išaugo elektros, dujų ir šilumos kainos.
Viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) mokestis energetikos ministro Arvydo Sekmoko vadovavimo metu išaugo nuo 4,73 ct/kWh iki 9,38 ct/kWh. Tai buvo pagrindinė elektros kainos pabrangimo priežastis. Lietuvos gyventojai moka didžiausią kainą už elektros energiją Baltijos šalyse. Iš žmonių ir verslo surinktos finansinės lėšos skiriamos elektros energetikos projektams finansuoti.
Daugiau skaityti ČIA.