Būsimas?..

Būsimi prezidento rinkimai ne už kalnų. Neakyli mūsų politinės tikrovės ir žiniasklaidos stebėtojai šiandien gal dar nepastebi paslėptų ženklų, kad rinkimų kampanija jau prasidėjo. Rinkėjas po truputį, nežymiai jau čiupinėjamas, kas jam mielesnis ir ką jis rinksis už pusantrų metų į Daukanto rūmų krėslą. Mūsų politologai, sociologai ir reitingų tyrėjai nėra patys patikimiausi sufleriai politiniame Lietuvos teatre, nes dažniau linkę užsiimti propaganda nei visuomenės nuomonės tyrimais. Tiesa, propaganda daro reitingus, ir už ją jie gauna pinigus. Bet neretai su savo politinio oro prognozėmis profesoriai prašauna pro šikšnelę.

Šiandien, anot politologų, tarp būsimų prognozuojamų kandidatų reitingų viršukalnėse yra mūsų Prezidentė, Premjeras, dar aptarinėjama iš politinių pelenų galinti išnirti Rolando Pakso figūra. Tėvynės sąjunga žaidžia Prezidentės komandoje. Tenka pripažinti, kad peizažas gana nuobodokas. Naujo vėjo ir bangelių tame pūvančiame vandenyje sukelia Premjero Algirdo Butkevičiaus žinutė tautai, kad „europarlamentarė socialdemokratė Vilija Blinkevičiūtė yra viena iš galimų Socialdemokratų partijos kandidačių prezidento rinkimuose“, o jis pats apie kandidatavimą dar nepradėjęs svarstyti. Ir čia turėtume pripažinti, kad mūsų Premjeras yra tikras realistas, susigaudantis politinėje tikrovėje ir suvokiantis charizmatiškas savo galimybes rinkimuose konkuruoti su Dalia Grybauskaite. Kaip ten bebūtų, visos šios politologų dėlionės yra tik būrimas iš kavos tirščių, o ir tų tirščių labai nedaug. Kai nedaug, tai nesunku ir paburti visokiausių niekų.

Bet jei kavos į puodelį įdėsim vieną kitą šaukštą daugiau, tai pamatysim, kad ne taip paprasta išburti. Politologai tyčia ar netyčia iš savo akiračio meta šalin visuomenę – „avinų bandą“ – ir visuomenininkus. Sociologai, atlikdami tyrimus, visuomenininkų net neįtraukia į apklausų sąrašus, nes tie nešmėžuoja TV ekrane ir spauda jiems nesivargina reitingų už dyką „daryti“. Bet dabar gali atsitikti visai kitaip, nes politinis veikimas „tas pats per tą patį, iš to paties tam pačiam“ visuomenei yra įsiėdęs iki kaulų smegenų ir iki skaudančio gyvuonies.

Iš pašalės žiūrėdamas į galimas alternatyvas būsimuosiuose Prezidento rinkimuose matau kelias įmanomas alternatyvas. Man atrodo, kad daug daugiau galimybių susirungti su Dalia Grybauskaite būsimuosiuose rinkimuose turi Eugenijus Gentvilas nei pensininkų globėja Vilija Blinkevičiūtė. Tiesa, jie iš skirtingų politinių stovyklų, kurios ne kažin kiek skiriasi rinkėjų įsivaizdavimuose, bet E. Gentvilas tikrai susigraibytų daugiau balsų nei V. Blinkevičiūtė. Už jį balsuotų liberalai, nemaža dalis konservatorių ir jaunieji balsuotojai, kurie į rinkimus neidavo. E. Gentvilo ir intelektas, ir povyza, ir verslo bei ekonomikos supratimas tikrai lenkia pensininkų globėjos mentalitetą. Rinkėjai turi savo nuomonę.

Kitas įmanomas ir menkai sisteminis kandidatas susirungti su Prezidente galėtų būti pašalintasis iš FNTT tarnybos generolas Vitalijus Gailius. Šis žmogus labai gerai yra atrodantis Lietuvos teisėsaugos panoramoje, tačiau jei teisėtvarka būtų, kas atsitiktų su žmonėmis, kurie kasdien vartoja kontrabandinę produkciją? Šie už tokį cerberį tikrai nebalsuos.

Mano sąraše ir trečias potencialus asmuo – Darius Kuolys. Jis – respublikonas, „Ties–SOS“ sąjūdžio narys, šnekantis viešumoje apie piliečių pastangas susigrąžinti Lietuvos valstybę ir piliečių galias ją valdyti, kad joje gyventų kaip namie. Sutvarkyti teisėtvarką kaip valstybės pamatą ir kultūrą, kuria turėtume grįsti sutartį tarp valdžios ir piliečių.

Nė vienas iš šių virtualių pretendentų, ko gero, nepridarytų daugiau blogio, nei pridarė buvusieji, tad labai pravartu jau dabar pradėti su tauta tartis, kad ir vėl neužliptume ant to paties grėblio.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top