Dana Lukauskienė | „Plungė“ | 2013 05 14
Diskusijos apie skalūnų dujų paiešką daugelį rietaviškių privertė susimąstyti, koks mūsų kraštas bus ateityje, kokios aplinkos mes norime ir kaip ją tvarkome? Žmonės pradėjo domėtis, kaip atrodo vietovė, kurioje buvo ieškoma naftos produktų. Toli eiti nereikėjo: vos pavažiavus už Rietavo Daugėdų link rietaviškiai aptiko buvusią naftos gręžimo platformą.
Kadangi teritorija buvo laisvai prieinama, jokių įspėjamųjų ženklų joje nebuvo – nuvykome, užfiksavome. Atvirame žemės plote pamatėme išbetonuotą buvusio naftos gręžinio platformą, kurioje keletas angų, kupinų ne visai skaidraus, žalsvo vandens. Tiesa, šis skystis jokios smarvės neskleidė. Atviros ertmės, paliktos be įspėjamųjų ženklų, dieną matomos, tačiau naktį ar esant rūkui, į jas gali įkristi ir susižaloti tiek žmonės, tiek gyvūnai. Beje, toks darinys tikrai neatrodė nei estetiškai, nei saugiai. Kažin, ar jis neteršia gamtos? Kas galėtų atsakyti, ar tas tyvuliuojantis žalsvas skystis nekenksmingas? O gal jame pilna teršalų, chemikalų?
„Plungės“ pakalbinta Daugėdų seniūnė Asta Globienė tikino, kad šiuo buvusiu gręžiniu pastaruoju metu nesidomėjo. Ji prisiminė, kad šioje vietovėje prieš kurį laiką buvo ieškoma naftos, tačiau bendrovė, neaptikusi jokių išteklių, nutraukė žvalgymo darbus, o teritoriją išbetonavo. Anot seniūnės, čia buvę suvežta daug įrangos, statinių. Šiuo metu žemė –privati nuosavybė. Tikėtina, kad gręžinius dariusi bendrovė, prieš išvykdama, vietovę turėjo palikti sutvarkytą.
Ar minėta vieta nėra gamtos taršos objektas, teiraujamės ir Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento Plungės r. agentūros vedėjos Irenos Latakaitės. Aplinkosaugininkė pati apžiūrėjo buvusį naftos gręžinį. Ji patvirtino, kad dabar šis sklypas – privati valda. Kol kas teršimo naftos produktais nenustatyta, o už aplinkos tvarkymą šiuo atveju atsakingas pats teritorijos savininkas. Naftos gręžinį eksploatavusi bendrovė teritoriją turėjo padaryti vėl dirbamą, tačiau gamtosaugininkė minėjo, jog susisiekus su sklypo savininku, paaiškėjo, kad šis norįs čia statyti gamybinį kompleksą, tad jo prašymu vietovėje palikta betoninė danga.
Likvidavus naftos gręžinį, jis buvo užtamponuotas. Taršos teritorijoje nėra, bet atviros, pilnos vandens ertmės, be abejo, yra pavojingos, tačiau po privačias valdas vaikščioti nederėtų (ar gyvūnai tai žino?). Tiesa, kaip gamtosaugininkei sakė savininkas, angas dengę gelžbetoniniai dangčiai buvo, bet esą kažkur dingo. Jai neva taip pat buvo pasakyta, kad įspėjamieji ženklai ar tvora bus pastatyti.
Vytauto Vaitkaus nuotraukos