Čekijos prezidentas sulaukė draugų ir priešų priekaištų dėl to, kad pasiūlė atsisakyti nacionalinės veto teisės ES

Petras Pavelas (Petr Pavel) per kalbą Briugėje sakė, kad Čekija turėtų būti pasirengusi pritarti perėjimui prie kvalifikuotos daugumos balsavimo pagrindinėse politikos srityse.

Čekijos prezidentas Petras Pavelas sulaukė kritikos tiek iš valdančiosios partijos, tiek iš politinės opozicijos narių už siūlymą ES valstybėms narėms būti pasirengusioms atsisakyti veto teisės svarbiausiais klausimais, susijusiais su užsienio politika ir saugumu, kad būtų sukurtas stipresnis ir galingesnis blokas.

Antradienį Belgijos Briugės miesto koncertų salėje Čekijos valstybės vadovas pasakė kalbą remiančią ES ir NATO, kurioje nurodė daugybę iššūkių, su kuriais šiuo metu susiduria Europos Sąjunga, įskaitant Rusijos agresiją, ryžtingą Kiniją, klimato krizę ir nelegalios migracijos augimą.

Kalbėdamas Pavelas palietė Europos Sąjungos veiksmingumo didinimo temą, sakydamas susirinkusiesiems, kad „turime būti pasirengę apsvarstyti vidaus diskusijas dėl įvairių pasiūlymų keisti ES sprendimų priėmimo procesą, įskaitant perėjimą prie kvalifikuotos daugumos balsavimo kai kuriose srityse“.

„Turime atkreipti dėmesį į tai, kad stabilumas ir galia, kitaip tariant, gebėjimas veikti kartu, yra mūsų bendri interesai,“ – pridūrė jis.

Čekijos prezidentas išreiškė mintį, kad Europos Sąjungai netolimoje ateityje svarstant tolesnę plėtrą gali prireikti reformuoti vienbalsiškumo principą tam tikrose politikos srityse.

Jo pastabos atkartoja Vokietijos kanclerio Olafo Šolco (Olaf Scholz) praėjusiais metais išsakytas mintis: „Jei norime ir toliau būti girdimi konkuruojančių didžiųjų valstybių pasaulyje, nebegalime sau leisti nacionalinių veto teisių užsienio politikoje“.

Čekijos valdančiosios Pilietinės demokratų partijos (ODS) nariai ir politinė opozicija kritikavo P. Pavelo komentarus, tvirtindami, kad kvalifikuota balsų dauguma neturėtų būti taikoma jautrioms politikos sritims.

„Aš tikrai nepritariu daugumos balsavimo išplėtimui į gynybos ir užsienio politiką. Tas pats pasakytina ir apie mokesčius. Kalbant apie valdančiąją koaliciją, ten taip pat nėra sutarimo pritarti tokiems pakeitimams,“ – sakė Europos Parlamento narys iš ODS Aleksandras Vondra (Alexandr Vondra), kuris pridūrė, kad valdančioji partija „jau seniai tam priešinasi“.

„Šiandien atsisakyti veto teisės nėra teisinga nei politiniu, nei strateginiu, nei taktiniu požiūriu. Šiuo konkrečiu klausimu nesutinku su ponu prezidentu,“ – sakė parlamento užsienio reikalų komitetui priklausantis įstatymų leidėjas iš ODS partijos Marekas Benda (Marek Benda).

Opozicijos lyderis Andrejus Babišas (Andrej Babiš) žengė dar toliau, apkaltindamas Čekijos vadovą „nesąmonių skleidimu“ ir idėjų, kurios lemtų dar didesnį Vokietijos ir Prancūzijos dominavimą žemyne, siūlymu.

„Tai suvereniteto klausimas. Prarasti veto teisę mums būtų pražūtinga. Tuomet apskritai nieko negalėtume įgyvendinti,“ – reagavo Babišas.

„ES Taryba, kur posėdžiauja prezidentai ir ministrai pirmininkai, mums yra svarbiausia vieta. Premjeras to nesuprato, o prezidentas dabar pliurpia nesąmones. Kaip jūs tai įsivaizduojate? Kad mus visus valdys Vokietija ir Prancūzija? Mano požiūriu tai neleistina. Jei taip atsitiktų, viskas būtų prarasta,“ – pridūrė judėjimo ANO vadovas.

Šaltinis: Remix News

5 3 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
11 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
11
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top