Christopher Caldwell. Politinis centras Europoje neišsilaikys

Jau maždaug penkerius metus centristinės restauracijos trokštantys žmonės skelbia, kad beprotybė baigėsi, o turintieji sveiko proto sugrįžo. Donaldas Trumpas, Matteo Salvini, Marine Le Pen: visi jie buvo tik laikini siaubūnai. Neseniai Lenkijoje vykusiuose rinkimuose į valdžią sugrįžo Donaldas Tuskas su visa savo eurofilų ir pažangiųjų svita. Europa vėl gali kvėpuoti. Arba bent jau taip teigiama. Tačiau tai įrodyti darosi vis sunkiau.

Apsidairykime aplinkui ir pamatysime, kad D. Trumpas yra favoritas ne tik į respublikonų nominaciją, bet ir į patį prezidento postą. Birželio mėnesį vyksiančių Europos Parlamento rinkimų apklausos rodo, kad Prancūzijoje užtikrintai pirmauja M. Le Pen. Italijoje valdžią stiprina Giorgia Meloni. Geerto Wilderso Laisvės partija (PVV) neseniai laimėjo daugiausiai vietų Nyderlanduose, o Alternatyva Vokietijai (AfD) pirmauja šių metų Vokietijos Saksonijos, Tiuringijos ir Brandenburgo žemių rinkimų apklausose. Tuo tarpu vadinamieji populistai padeda valdyti Suomiją ir Švediją.

Norintieji suprasti artėjančius pokyčius Europoje turėtų panagrinėti incidentą, įvykusį vietos šokiuose Prancūzijos kaime, likus trims naktims iki netikėtos Geerto Vilderso pergalės. Keturi iš penkių automobilių su jaunais vyrais, atvykusiais iš nusikalstamo gyvenamojo kvartalo sename batų gamybos mieste Romans-sur-Isère, įsiveržė į už 11 mylių esančio kaimo šokių salę. Jie, kaip pranešama, šaukė prieš prancūzus nukreiptus įžeidimus ir peiliu subadė kelis vakarėlio dalyvius; vienas iš jų, 16-metis regbio žaidėjas, mirė pakeliui į ligoninę. Kitą savaitgalį dešimtys prancūzų jaunuolių žygiavo per gyvenamųjų namų kvartalą ir šaukė: „Islamą lauk iš Europos”.

Tai nėra imigracijos problema. Žudikai, nors ir imigrantų kilmės, buvo Prancūzijos piliečiai. Tačiau viešoji nuomonė laikė tai imigracijos problema. Prezidentui Emmanueliui Macronui buvo daromas spaudimas sugriežtinti gruodžio mėnesį priimtą imigracijos įstatymą, kurį jis tikėjosi panaudoti savo partijos perspektyvoms iki birželio mėnesio sustiprinti. Jam prireikė Marine Le Pen partijos Nacionalinis sambūris balsų, kad už jį gautų daugumą – tai precedento neturintis bendradarbiavimas.

Kai kyla migracijos krizė, rinkėjai ją nukreipia prieš ES. 2015 m. iš Sirijos karo zonos sausuma plūstelėjusi pabėgėlių banga po metų lėmė „Brexit”, o po dvejų metų – Italijos vyriausybę, kuriai trumpai vadovavo dviejų euroskeptiškų partijų (Penkių žvaigždučių judėjimo ir Lygos) koalicija. Šiais metais Europai vėl iškilo žemyno masto imigracijos problema, kurią lydi ir kitos krizės, stiprinančios nerimą dėl imigracijos – visų pirma karai Gazoje (europiečiams keliantys nerimą dėl savo žiaurumo) ir Ukrainoje (europiečiams keliantys nerimą, nes jų pusė, atrodo, pralaimi).

Nerimas dėl imigracijos atgaivino seniai smukusią Vilderso sėkmę. Dešimtmečius Koraną vadinęs „fašistine knyga” ir „teroro vadovėliu”, Vildersas yra tai, ką hiphopo pasaulis galėtų pavadinti OG („originalus gangsteris”) tarp populistų. Nuo tada, kai 2004 m. JAV prezidento rinkimų dieną vienas Amsterdamo islamistas nužudė režisierių Theo van Goghą, jį daugiau ar mažiau nuolat saugo policija. Po dešimties metų G. Wildersas išjudino minią klausdamas, ar jie nori daugiau ar mažiau ES ir daugiau ar mažiau marokiečių imigracijos. „Mažiau! Mažiau! Mažiau!” – skandavo jie.

Tačiau Vilderso patrauklumas turi ir kitą aspektą. Jaunystėje jis praleido laiką Izraelyje, kibuce, ir ši vieta jį sužavėjo. Apie žydų valstybę jis kalba taip, kad dauguma Izraelio piliečių palyginus su juo skamba abejingai. Mokslininkai daug ir kankinamai analizavo PVV „paradoksalų” sionizmą: ar Vildersas bando kompensuoti savo negražią dešiniąją politiką, sakydamas ką nors tolerantiško apie žydus?

Jo parama Izraeliui niekada nebuvo paradoksali: Vildersas mano, kad žydai gali reikalauti valstybės savo kultūrai ir religijai ir ginti ją nuo svetimšalių, nes jis taip įsivaizduoja, kas yra valstybė. Jis taip pat mano, kad Nyderlandų krikščionims ir ateistams tai yra gerai. Jo ilgametis vyriausiasis padėjėjas Martinas Bosma (dabar Nyderlandų žemųjų parlamento rūmų pirmininkas) mano taip pat. Kai pasaulis poliarizavosi dėl spalio 7 d. „Hamas” reido ir Izraelio atsakomųjų veiksmų, Vilderso parama Izraeliui tapo plačiai paplitusios (ir populiarios) tarp olandų rinkėjų pasaulėžiūros išraiška.

Vildersas skeptiškai vertina klimato kaitos politiką. Jis siūlė Nyderlandams pasitraukti iš Paryžiaus klimato susitarimų. Šis požiūris taip pat buvo labai patrauklus. Praėjusiais metais Nyderlandų vyriausybė į Senato rinkimus ėjo pateikusi kovos su azoto tarša planą, pagal kurį reikėjo panaikinti pusę šalies gyvulininkystės ūkių, taigi ir pusę iš 27 000 šalies gyvulininkystės ūkių ir ūkininkų. Besikuriantis Ūkininkų ir piliečių judėjimas (BBB), kuriam vadovavo rūkanti, pusiau airių kilmės buvusi žurnalistė Caroline van der Plas, savo traktoriais blokavo greitkelius. Jie tapo savotiškais liaudies didvyriais ir pagrindine partija senate.

Tai nereiškia, kad Europos rinkėjai yra tokie pat skeptiški klimato kaitos atžvilgiu kaip amerikiečiai. Tačiau jie taip pat skeptiškai vertina išlaidas, susijusias su klimato kaitos mažinimu. Dėl to, kad šios sąnaudos užkraunamos nuo automobilių priklausomiems kaimiečiams, o ne miesto dviračių takų agitatoriams, viena po kitos pergales skina populistai. Marine Le Pen dabar užima pirmąją vietą, kai rinkėjų klausiama, ką jie norėtų matyti būsimuoju Prancūzijos prezidentu. Iš dalies jai padeda jos pozicija imigracijos klausimu, tačiau ji taip pat išnaudoja nepasitenkinimą dėl energetikos mokesčių, dėl kurio prieš penkerius metus gilets jaunes judėjimas tapo grėsme E. Macrono valdžiai.

Net ir Vokietijoje aplinkosauga prastai vertinama. Praėjusią vasarą valdančioji koalicija priėmė įstatymą, pagal kurį privaloma naudoti šilumos siurblius ir draudžiama atlikti tam tikrus remonto darbus, todėl sugedus katilams, Vokietijos namų savininkai turės sumokėti tūkstančius eurų. Lapkričio viduryje šalies Konstitucinis Teismas nusprendė, kad vyriausybė negali naudotis Covid-19 nepaprastosios padėties taisyklėmis, kad nuslėptų nebiudžetinius 60 mlrd. eurų, kuriuos daugiausia išleido ekologinėms subsidijoms. Dėl to buvo pradėta smarkiai mažinti išlaidas ir didinti mokesčius. Nė vienos iš trijų valdančiosios koalicijos partijų apklausų rezultatai nėra tokie aukšti kaip AfD.

O kaip Lenkija, kurioje vyksta centristų restauracija? Praėjusį spalį rinkėjai išstūmė Jaroslawo Kaczynskio partijos „Įstatymas ir teisingumas” katalikus korporatyvistus ir perdavė valdžią D. Tusko „Pilietinei platformai”. Iš pradžių PiS į valdžią atvedė 2015 m. migrantų krizė. Tuomet rinkėjai nubaudė D. Tusko partiją už tai, kad ji pritarė Briuselio planui paskirstyti Lenkijoje daugelį Angelos Merkel pakviestų Artimųjų Rytų migrantų. Atėjusi į valdžią, partija „Įstatymas ir teisingumas” pakeitė teisingumo sistemą, kad paskirtų palankiai nusiteikusius teisėjus. Piliečių platforma mėgino spausti per Briuselį ir Vašingtoną, kad priverstų Lenkiją atkurti teisinę valstybę. Pasakojama, kad praėjusį rudenį Lenkijos žmonės nugalėjo populizmą.

Ši istorija nėra labai pagrįsta. Pirma, svarbiausias Piliečių platformos klausimas buvo imigracija. D. Tusko žmonės apvertė situaciją aukštyn kojomis. Jie pasinaudojo Teisės ir teisingumo skandalu, susijusiu su darbo vizų pardavimu ne europiečiams, ir pavertė jį televizijos reklamų ciklu „Civilizacijų susidūrimas”, kuris priverstų raudonuoti net seną segregacijos šalininką senatorių iš JAV Pietinių valstijų.

Briuselis pasinaudojo savo įtaka, kad suteiktų Piliečių platformai pranašumą kampanijoje. Galingu partiniu įrankiu tapo „Naujos kartos ES” (NGEU) – trilijono eurų skubios pagalbos fondas, patvirtintas per patį Covid pandemijos įkarštį 2020 m., kad bloko šalys būtų labiau pririštos prie Briuselio.

Kaczynskio „Teisė ir teisingumas” (kaip ir Viktoro Orbano „Fidesz” Vengrijoje) nuo pat pradžių pajuto žiurkių kvapą. Prieš paremdamos NGEU, kuriai reikėjo vienbalsio balsavimo Europos Vadovų Taryboje, abi gavo garantijas, kad Briuselis nenaudos pinigų ideologiniam spaudimui. Tačiau vėliau jis būtent taip ir padarė, sekvestruodamas 60 mlrd. eurų Lenkijos pinigų, kol Kaczynskio dauguma atkurs „teisinę valstybę” pagal Tusko partijos pageidavimus. Taigi spalio mėn. rinkimai vyko kyšio forma: mes turime 60 mlrd. eurų jūsų pinigų, kuriuos pasiliksime, jei balsuosite už Kaczynskį, o jei balsuosite už Tuską, leisime jums juos pasiimti. Dabar pinigai pradėjo plaukti atgal.

ES pergalė Lenkijoje buvo, švelniai tariant, Pyro pergalė. Kaczynskio vyriausybė neatsispyrė pagundai vetuoti kiekvieną Europos Vadovų Tarybos priemonę, kol nesulaukė, kad jai bus grąžinti pinigai. Ji galėjo žaisti žaidimus su ES karine pagalba Ukrainai, bet to nepadarė, nes taip rimtai vertino Rusijos grėsmę. V. Orbano Vengrija tokių abejonių nejautė ir jai tai sekasi efektyviau. Gruodžio viduryje V. Orbanas pareiškė Briuseliui, kad, kol bus grąžinti dešimtys milijardų, kurie buvo sulaikyti iš Vengrijos, Ukraina gali palaukti.

Prancūzija ir Vokietija tai numatė. Praėjusį rugsėjį jų ES reformos darbo grupė paskelbė planą, kaip panaikinti tokius veto, kad jokia euroskeptiška šalis daugiau negalėtų taip trukdyti Briuselio darbams. Tokios filosofijos laikėsi Michelis Barnier, Prancūzijos diplomatas, kurį ES praėjusio dešimtmečio pabaigoje pasiuntė užtikrinti, kad Didžiosios Britanijos pasitraukimas būtų kuo skausmingesnis. „Šiandien ES nebėra ta ES, kurią paliko Jungtinė Karalystė”, – sakė jis lapkričio viduryje dienraščiui FT. „Pradėjome daryti „Brexit” pamokas”.

Briuseliui „Brexit” pamoka nebuvo ta, kad piliečiams reikia daugiau apsisprendimo teisės. Jis išmoko tik tą, kad Briuseliui reikia daugiau priemonių, kaip priversti piliečius laikytis. Birželį ES laukia atsiskaitymas, nes piliečiai tai pastebėjo.

versta iš spectator.co.uk

5 7 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
3 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
3
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top