CŽV vertingiausius kalinius siųsdavo į „juodąsias skyles“ užsienyje

Kviečiame susipažinti su JAV parlamentinio tyrimo rezultatais – Senato komisijos išvadomis dėl JAV pareigūnų įtariamiems teroristams taikytų neteisėtų poveikio priemonių. Ar ilgai teks laukti, kol LR Seimas sudarys parlamentines tyrimo komisijas, kurios garbingai ištirtų gegužės 17 dienos įvykius, Eglės Kusaitės, Maliko ir Chadižat Gatajevų, Šarūno Paberaliaus bylų fabrikavimą, susidorojimą su FNTT vadovais ir Respublikos prezidentės vaidmenį, politikų poveikį Darbo partijos bylai, vadinamąją D. Grybauskaitės „skiepų“ istoriją, dujų laivo „Independence“ pirkimo sąlygas ir kitas stambias finansines aferas?

***

15min.lt

„Sustiprinto tardymo“ progama, kurią naudojo Centrinė žvalgybos valdyba (CŽV) terorizmu įtariamiems belaisviams po 2001 metų teroristinių išpuolių, buvo kur kas brutalesnė, nei ji pripažįsta, ir nepadėjo išgauti informacijos, kuri būtų leidusi užkirsti kelią planuojamiems išpuoliams, antradienį rašoma JAV Senato ataskaitoje.

CŽV aukštos vertės sulaikytuosius pirma siuntė į slaptus kalėjimus

Ataskaitoje nurodoma, jog aukštos vertės sulaikytieji pirma būdavo siunčiami iškvosti į vadinamąsias „juodąsias skyles“, įkurtas įvairiose pasaulio vietose, o tik paskui perkeliami į Gvantanamo karinį kalėjimą Kuboje.

2007 metų Europos Parlamento ataskaitoje dėl leidimo 2003-2005 metų laikotarpiu įkurti savo teritorijose tokias „juodąsias skyles“ buvo apkaltintos Lenkija ir Rumunija. Kaip įtariama, tokie slapti sulaikymo centrai dar galėjo veikti Lietuvoje, taip pat Tailande ir Afganistane.

Neįslaptintoje ataskaitos apie kankinimus versijoje informacija apie konkrečias „juodąsias skyles“ buvo cenzūruota.

Bet ataskaitoje cituojama viena telegrama, pasiųsta iš CŽV būstinės, dėl susirūpinimo, kurį vienoje šalyje sukėlė tokia „juodoji skylė“. Šios šalies pavadinimas dokumente yra užbrauktas juodai.
Toje šalyje dirbantis JAV ambasadorius kreipėsi į Valstybės departamentą su prašymu pateikti informaciją apie „juodosios skylės“ įkūrimą, tačiau CŽV nurodė ambasadoriui, jog tai neįmanoma.
Ataskaitoje taip pat nurodoma, jog buvo oficialiai pripažįstama, kad CŽV trūksta patirties tvarkyti tokius sulaikymo centrus.

Dokumente paminima, kad kvosti sulaikytuosius CŽV pasitelkė du psichologus, kuriems anksčiau niekada neteko dalyvauti tardymuose.

Žiaurūs kankinimai

Penkerius metus trukusio tyrimo ataskaitoje stebėtinai atvirai aprašoma, kad JAV pareigūnai naudojo ir itin šiurkščius tardymo metodus, dėl kurių pareigūnus kritikavo net ir CŽV medikai, rašo „Washington Post“.

Jie perspėjo, kad vykdant kankinimus vandeniu daugelį kartų suimtieji vos nepaskęsdavo. Įtariamiesiems teroristams taip pat būdavo taikoma maitinimo ir hidratacijos per tiesiąją žarną ir kitos skausmigos procedūros, kurios nebuvo patvirtintos.

Vienas kalinys mirė nuo hipotermijos, kai buvo paliktas prirakintas prie betoninių grindų. Kitas kalinys 17 parų buvo paliktas visiškoje tamsoje. Įtariamieji teroristai taip pat buvo verčiami stovėti ant sulaužytų kojų, kai kuriems buvo neleidžiama miegoti 180 valandų.

Paviešintoje medžiagoje pirmą kartą išvardinamas ir 119 CŽV laikomų kalinių sąrašas. jame taip pat atskleidžiama, kad 26 jų buvo sulaikyti suklydus dėl jų tapatybių ar dėl neteisingų žvalgybos duomenų.

Slėpta ne tik nuo visuomenės, bet ir nuo valdžios

528 puslapių dokumente teigiama, kad CŽV klaidino visuomenę ir politikus dėl šios programos, kurios didžiąją dalį kūrė ir vykdė du pašaliniai kontraktininkai. Skelbiama, kad CŽV dviems karinių oro pajėgų veteranams sumokėjo 80 mln. JAV dolerių už kankinimų metodų sukūrimą. Milijonai buvo skirti ir užsienio vyriausybėms, kurios leisdavo savo teritorijose vykdyti kankinimus.

Viename pavyzdyje, kaip visa tai buvo slepiama ne tik nuo visuomenės, bet ir nuo valdžios, atskleidžiami darbuotojams išplatinti nurodymai, kad visų detalių apie programą negali sužinoti tuometinis valstybės sekretorius Colinas Powellas, nes buvo baiminamasi, kad jis tai uždraustų, jeigu žinotų, kas vyksta iš tikrųjų.

Net ir prezidentas George’as W.Bushas pirmus ketverius programos metus nebūdavo apie ją informuojamas, nors tokias žinias turėjo viceprezidentas Dickas Cheney.

Esminė ataskaitoje pateikiama išvada – žiaurios tardymo priemonės, kurias kritikai (tarp jų – ir prezidentas Barackas Obama) vadina kankinimais, nedavė laukiamos naudos. Joje paneigiami CŽV vadovybės aiškinimai, kad šie metodai esą leido gauti svarbios informacijos Osamos bin Ladeno sugavimui

B.Obama žada, kad brutalūs JAV tardymo metodai nepasikartos

Jungtinių Valstijų prezidentas Barackas Obama antradienį pažadėjo stebėti, kad žiaurūs JAV tardymo metodai nepasikartotų ir pridūrė, kad tokie metodai ne tik padarė didelės žalos amerikiečių interesams užsienyje, bet ir neatnešė naudos didžiulėms terorizmo prevencijos pastangoms.

B.Obamos raštiškas pareiškimas buvo paskelbtas atsakant į Senato ataskaitą dėl brutalaus įtariamųjų teroristų tardymo po 2001 metų rugsėjo 11 dienos išpuolių.

„Tikiuosi, kad šios dienos ataskaita padės mums palikti šiuos metodus ten, kur jie yra – praeityje“, – pareiškė B.Obama.

Respublikonai: CŽV metodai padėjo sučiupti teroristus

Respublikonų lyderis JAV Senate ir šios partijos narys Senato žvalgybos komitete antradienį primygtinai tvirtino, kad CŽV tardymo metodai, atskleisti naujausioje ataskaitoje, suteikė informacijos, padėjusios sučiupti įtakingus teroristus ir sunaikinti Osama bin Ladeną.

„Šioje ataskaitoje esantys teiginiai, kurie tvirtina priešingai, yra tiesiog klaidingi“, – sakoma bendrame Senato respublikonų lyderio Mitch McConnello ir senatoriaus Saxby Chamblisso pareiškime; jiedu abu yra žvalgybos komiteto nariai.

Jiedu pakartojo ankstesnius pareiškimus, kritikuojančius tyrėjų ataskaitą, kuri, anot jų, sukelsianti „rimtų pasekmių“ JAV nacionaliniam saugumui.

15min.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
4 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
4
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top