D. Grybauskaitė: Dėl teisėjų kompetencijos ir sąžiningumo visuomenei neturi kilti nė menkiausių abejonių

Prezidentei Daliai Grybauskaitei vakar susitikus su Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjais, prezidentūra visuomenei paskelbė štai tokį pranešimą:

Aukščiausiasis Teismas turi stiprinti pasitikėjimą teisingumu

Antradienis, sausio 20 d. (Vilnius). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė lankėsi Aukščiausiajame Teisme ir su šio teismo teisėjais aptarė svarbiausias teismų sistemos problemas, galimybę paspartinti bylų nagrinėjimo trukmę, užtikrinti principingą teisėjų darbo vertinimą bei didinti pasitikėjimą teismais.

„Aukščiausiasis Teismas yra visos teismų sistemos atspindys, nuo jo sprendimų priklauso ne tik žmonių likimai, bet ir teisinė valstybės raida. Visi šio aukščiausios grandies teismo sprendimai yra galutiniai ir neskundžiami, jais formuojama šalies teismų praktika. Todėl visuomenei neturi kilti nė menkiausių abejonių dėl teisėjų kompetencijos, darbo kokybės ir sąžiningumo”, – sako Prezidentė.

Žmonių pasitikėjimas teismais priklauso nuo profesionaliai ir efektyviai vykdomo teisingumo. Todėl Prezidentė ypač atkreipė dėmesį į pernelyg ilgą baudžiamųjų bylų nagrinėjimo trukmę Lietuvos teismuose. Tai lemia žmonių nusivylimą visa šalies teisine sistema, pernelyg ilgus suėmimo terminus ir žmogaus teisių pažeidimus. Beveik penktadalyje Lietuvos pralaimėtų bylų Europos Žmogaus Teisių Teisme konstatuoti pažeidimai dėl pernelyg ilgos baudžiamojo proceso trukmės.

Prezidentės teigimu, bylų vilkinimas yra netoleruotinas ir iš teismų turi būti išgyvendintas. Pavyzdžiui, Apeliaciniame teisme, kurio veiklos kontrolę privalo užtikrinti Aukščiausiasis Teismas, viena baudžiamoji byla 2014 metais vidutiniškai buvo nagrinėjama net devynis mėnesius ir šių bylų nagrinėjimo tendencijos tik blogėja.

Dauguma Aukščiausiojo Teismo teisėjų dalyvauja teismų savivaldoje, todėl Prezidentė atkreipė dėmesį ir į principingą teisėjų darbo vertinimą. Nuo kiekvieno teisėjo reputacijos priklauso žmonių pasitikėjimas teisingumu ir visa teismų sistema, todėl šiurkštūs teisėjų darbo ar etikos pažeidimai negali būti toleruojami. Aukščiausiojo Teismo teisėjai įeina į Teisėjų tarybos, Teisėjų etikos ir drausmės komisijos, Pretendentų į teisėjus atrankos komisijos, Nuolatinės teisėjų veiklos vertinimo komisijos bei Teisėjų garbės teismo sudėtį.

Prezidentė pabrėžė ir būtinybę teismų sistemai nuolat atsinaujinti. Pernai Aukščiausiajame Teisme iš 35 teisėjų pasikeitė penktadalis, taip pat buvo paskirtas ir naujas teismo pirmininkas.

prezidente.lt

Ką daryti, jei visuomenei kyla rimtų abejonių dėl teisėjų kompetencijos ir sąžiningumo, prezidentė nepasakė.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
21 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Kritikas Pikčiurna

Kad neturi kilti abejonių yra visiškai suprantama.
Bet ką daryti, kai abejonės kyla? Tikėti D.Grybauskaitės pasirinkimu ir melstis?
Juk jau ne vieną kartą teko patikėti ir dėl kovos su korupcija ir dėl generalinio prokuroro ir dėl „skiepų”, bet vežimas tebestovi toje pačioje pelkėje…
O Lietuvos Dalia neateina pasikalbėti su kiekvieną ketvirtadienį bei kiekvieno mėnesio 17-tąją po Prezidentūros langais dėl Tiesos besimeldžiančiais žmonėmis…
Tikinčiųjų ganytojai paprastai ateina…

Vytautas Ju.

Nemėgstu kartotis, bet… žmonių nusivylimą teisine sistema lemia komunistinė teismų sistema, paveldėta iš tarybinių laikų, kuri per ketvirti amžiaus mažiausiai šioje šalyje pakito, lyginant su kitais valstybės valdymo instrumentais.
Teisėjų sudėti galima keisti kasdien, bet žmonių pasitikėjimo tokia sistema niekada nesulauksite. Tarybinė teisinė aritmetika 1+1=1, t. y. kai už kelis nusikaltimus taikoma tik vieno nusikaltimo bausmė tebegyvuoja. Nepadarytų nusikaltimų prisiėmimas, kai tyrėjas mainais siūlo minimalią bausme, klesti.
Jei pastarojo nebūtų, tai neišaiškintų nusikaltimų skaičius būtų 5 kartus didesnis. O nepadarytų nusikaltimų prisiėmimas galimas tik dėka paveldėtos tarybinė teisinės aritmetikos, kai gali prisiimti nors iš 100 nepadarytų nusikaltimų, vis virns gausi tik vieno nusikaltimo bausme.
Tarp kitko, nusikaltimai dabar ne nebevadinami nusikaltimais, o tik epizodai, kurie sumuojami.

demagogija partškolos

tarybinė santvarka pati geriausia ir pažangiausia.
visa tarybinė liaudis tiki ir pasitiki šlovingąją komunistų partija.
komunistų partija – tai mūsų epochos sąžinė ir protas.

Ką daryyyt?

Na, neturi kilti abejonių, tai neturi. Bet ką daryti, jeigu vis dėlto tos abejonės kyla? Ką daryyyt tada? Dėl daugelio pastarųjų metų rezonansinių bylų abejonės kyla gan pagrįstai. O karavanas be jokių kliūčių juda pirmyn. Kylančios abejonės niekam nerūpi – nei seimui, nei politinėms partijoms. Na, galbūt tik koks „kremliaus samdinys” paniurzga…Bet tai absoliučiai nieko nereiškia.

be komentaru

Juk ji klaidu nedaro,tai viskas ir pasakyta

hmm..

Vytautas Ju labai teisingai pastebėjo:
„Nepadarytų nusikaltimų prisiėmimas, kai tyrėjas mainais siūlo minimalią bausme, klesti.”

Tą patyriau ir aš, nes tai įtvirtinta net kelių policijoj – jei tik paprieštarausi,ar pabandysi aiškintis, iškart gausi disesnę bausmę.

Gal taip apsidraudžiama nuo papildomo darbo?

hmm..

o ar kada sulauksime prisiekusiųjų teismo? Juk žmonių likimai neturėtų priklausyt nuo vieno prokuroro ar teisėjo nuotaikos, išlipus ne ta koja iš lovos?

ruta

Reputacija , stai pagrindinis kriterijus uzimant bet koki Valstybes posta . Nagi kokia prezidentes reputacija ?Kiek zinau is spaudos ir tai niekas nepaneige – sovietines represines sistemos uoli funkcioniere propagandos ‘fronte ‘iki pat sovietines valdzios funkcionavimo Lietuvoje .Rekomendavo , sule ja, dar vienas kolaborantas marksizmo leninizmo katedros destitojas , sovietinis ‘propesorius’ , kuris puikiai pasinaudojo sovietines nomenklaturos privilegijom .Abu labaio greitai pakeite isitikinimus , pasiskelbe patriotais ir tuptelejo i laaaabai siltas vietas .Klausimas , kas buvo salia , kas leido tokiom priestaringom asmenybem ilysti i valdzia Nepriklausomoje Lietuvoje ? Ar ne Kremliaus projektas sie subjektai ? Jeigu Kremliaus , tai nera ko ir stebetis kodel Lietuva pirmauja ES pagal korupcija , vaiku skurda ir mirtinguma , socialine atskirtimi , emigracija… Skaityti daugiau »

Beta

Po Ulbinaitės sugrąžinimo į prezidentūrą tai skamba ypač ciniškai.

Jeigu šuva būtų ne šikęs

Guydytojas vietoje to kad pagydęs ligonį kažką pamakaluoja ir sako -neturi kilti abejonių jog pasveiksi. Pacientas pasitenkina patikinimu, pareina namo ir numiršta. Avia dispečeris prispaudo pulte mygtukų ir sako – neturi kilti abejonių, kad visi lėtuvai skrenda savo trajetorijomis. Babach! rėžiasi keletas lėktuvų vienas į kitą. Banko darbuotojas prirašo skaičiukų sąskaitose iš akies ir sako -neturi kilti abejonių jog viskas yra tiksliai centas į centą. Darželio aukėtoja sėdi ir gerdama kavą stebi, kaip vaikai lipa į medžiį viršūnes- juk neturi kilti abejonių jog darželyje vaikai yra saugūs. Ot, jeigu visi ir visur taip – traukinių mašinistai, autobusų vairuotojai, chemikaai, ūkininkai, kepėjai, jeigu visi mus tikintų tokiais „argumentais”, kaip tuomet viskas būtų? Ne, kitiems negalima. Tik Valstybės vadovei galima. Nes vadovauti… Skaityti daugiau »

Trupmenas

Čiaušesku rumunai labai mylėjo. Jis visais klausimais labai teisingai šnekėdavo, mylėjo vaikus, kalbėjo apie teisingus teismus ir teisinę valstybę. Ir aukščiausi buvo jo reitingai. Ir kas ten vieną rytą tiems rumunams atsitiko, kad ėmė ir nušovė patvory populiariausią tautos lyderį su boba. Tiesiog netelpa galvoj.

nujooo

„Neklystanti”….

Senis

Sovietinių laikų terminologija: stiprinti, gerinti, užtikrinti, didinti pasitikėjimą. O to pasitikėjimo kaip nedidėja, taip nedidėja, atvirkščiai, su kiekvienais metais vis mažėja. O tai yra todėl, kad teisėjai nepakaltinami. Už aplaidumą darbe, sąmoningus bylų vilkinimus, grubiausius proceso pažeidimus, klaidas priimant nuosprendžius, tolygias nusikaltimams jiems nei baudžiamoji, nei administracinė atsakomybė nenumatyta. Visi jų nusikaltimai dangstomi savų tarpe sukurtomis etikos komisijomis, visokiomis tarybomis, garbės teismais ir panašiomis širmomis nuo visuomenės. Taip, kad išklausius JE pranešimą, tikėtis radikalių permainų uždaroje teismų sistemoje yra daugiau nei naivu.

VaidasVDS

Na kompetenciją galima įgyti mokantis, tobulinantis, praktikuojant.
O štai sąžiningumas arba yra, arba jo nėra.
Nurodymų klausymas nėra nei kompetencija, nei sąžiningumas, žiūrėjimas iš kur vėjas pučia taip pat…

Trupmenas

Nors ir nemėgstu Liettrydžio, bet matrioškos mažųjų teisinių karų tema prasprūdo visai geras komentaras. Aišku, su deramais mandagumais ir atsiprašinėjimais, bet kas dera, pasakyta gana aiškiai. Duodu nuorodą: http://www.lrytas.lt/komentarai/valstybes-teisetvarka-vieno-zmogaus-rankose.htm?p=2

Skorpė

Anegdotas 🙂 , AUTORIUS – D. Grybauskaitė: Dėl teisėjų kompetencijos ir sąžiningumo visuomenei neturi kilti nė menkiausių abejonių….. čia 2015 ,01,21 dieną…………………………

Jonas

Taigi teisėjas visada teisus, dėl to jis ir teisėjas. Niekas neturi teisės vertinti teismo sprendimų, net valstybės prezidentė, nes taip bus suterštas teisėjų nepriklausomumas savivaliauti.

Jo2

D. Grybauskaitė: Dėl teisėjų kompetencijos ir sąžiningumo visuomenei neturi (negali !!!) kilti nė menkiausių abejonių.
Pasakyta. Ir taškas. Ir jokių svarstymų….

reminiscencijos

Ekonomika turi būti ekonomiška, teisingumas turi būti teisingas. Tušti žodžiai, dvelkiantys sovietiniais pelėsiais

Letas Palmaitis

Visos abejonės čia pat išgaruoja, vos tik pamačius tą kvadratinį „zubolomą” nuotraukos kairėje.

?????????

O ką daryti kai ta kompetencija akivaizdžiai bloga ir teisėjų sprendimai neteisingi? Gal prezidentė irgi turi pasiūlymą?????? Galima būtų pavyzdžių pateikti nenuginčijamų….:(

21
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top